Day: February 4, 2018

Mijëra protestues kërkojnë dorëheqjen e Poroshenkos në Ukrainë
Bota

Mijëra protestues kërkojnë dorëheqjen e Poroshenkos në Ukrainë

Mijëra persona kanë protestuar në qendër të kryeqytetit ukrainas, Kiev, duke kërkuar dorëheqjen e presidentit Petro Poroshenko. Marshi i ditës së sotme në Kiev është organizuar nga partia e politikanit opozitar, Mikheil Saakashvili. Pjesëmarrësit kanë protestuar nga parku Shevchenko deri tek Sheshi Evropian, duke mbajtur flamuj ukrainas dhe slogane në […]

Irani, Kina e Rusia bashkë kundër planit bërthamor të SHBA-së
Bota

Irani, Kina e Rusia bashkë kundër planit bërthamor të SHBA-së

Rusia, Irani dhe Kina kanë kritikuar ashpër planin e ri të politikës së Uashingtonit të publikuar së fundmi për zgjerimin e kapacitetit bërthamor të Shteteve të Bashkuara. Plani, i cili parasheh që arsenali bërthamor amerikan të zëvendësohet me zhvillimin e armëve bërthamore me rreze të shkurtër veprimi, është njoftuar përmes […]

Integrimi i Turqisë, Erdogan: BE duhet të mbajë premtimet  
Bota

Integrimi i Turqisë, Erdogan: BE duhet të mbajë premtimet  

“Europa duhet të mbajë premtimet e bëra sa i takon aderimit të Turqisë në Bashkimin Europian”. Kështu është shprehur presidenti turk, Recep Tayyp Erdogan, para vizitës së tij zyrtare në Itali, ku do të takohet me Papa Françeskun, kryeministrin Paolo Gentilioni dhe Presidentin e Republikës, Sergio Mattarella. “Hyrja e Turqisë […]

Përplasen dy trena në SHBA, 2 të vdekur e 50 të plagosur
Bota

Përplasen dy trena në SHBA, 2 të vdekur e 50 të plagosur

Dy persona kanë vdekur dhe 50 të tjerë kanë mbetur të plagosur në një incident që ka përfshirë dy trena në Karolinën e Jugut, jo shumë larg qytetit Cayce. Një tren pasagjerësh i linjës “AmTrak”, është përplasur me një tren mallrash të kompanisë “Csx”. Viktimat janë transportuar në spitalin e […]

Gabriel: Përveç Gjermanisë, asnjë përgjegjës për Holokaustin
Bota

Gabriel: Përveç Gjermanisë, asnjë përgjegjës për Holokaustin

Nuk vihet në pyetje se Gjermania është përgjegjësja e vetme për Holokaustin, ka thënë ministri i Jashtëm gjerman, Sigmar Gabriel, pas reagimeve me të cilat po përballet Polonia fqinje për legjislacionin e saj kontradiktor për Holokaustin. “Nuk ekziston as dyshimi më i vogël për atë se kush ka qenë përgjegjës […]

Atentat kamikaz në Pakistan, dhjetëra ushtarë të vdekur
Bota

Atentat kamikaz në Pakistan, dhjetëra ushtarë të vdekur

Të paktën 11 ushtarë pakistanezë janë vrarë dhe 13 të tjerë janë plagosur pas një sulmi me bombë vetëvrasëse në një bazë ushtarake në Swat Valley. Ushtria e Pakistanit përmes një deklarate ka thënë se sulmuesi ka hedhur veten në ajër gjatë ditës së sotme, në “zonën sportive”, ku ushtarët […]

Klimt, piktori që përdori të dashurat si modele
Ndryshe

Klimt, piktori që përdori të dashurat si modele

Shumë femra ia trazuan jetën Gustav Klimt, por vetëm njëra prej tyre arriti ta robëronte. Ajo ishte Emilie Floege. Pasioni për të bukurën do ta kthente miqësinë mes tyre në një dashuri nga e cila artistit I dukej sikur nuk do të shpëtonte kurrë. Emilie Floege ishte e përfshirë në […]