Day: February 5, 2018

Lojërat Olimpike vënë në qendër të vëmendjes Phenianin
Bota

Lojërat Olimpike vënë në qendër të vëmendjes Phenianin

Pjesëmarrja e Koresë së Veriut në Olimpiket Dimërore në Piongçang të cilat fillojnë këtë javë, ka sjellë një pauzë të përkohëshme të provave bërthamore dhe me raketa. Për vendin mikpritës, Korenë e Jugut, këto zhvillime justifikojnë mbështetjen e saj për zgjidhje paqësore të krizës bërthamore në Gadishullin Korean. Siç njofton […]

Holanda tërheq zyrtarisht ambasadorin nga Turqia
Bota

Holanda tërheq zyrtarisht ambasadorin nga Turqia

Holanda ka tërhequr formalisht ambasadorin e saj nga Turqia dhe ka thënë se ambasadori turk nuk do të pranohet në Hagë. Vendimi shënon thellimin e mosmarrëveshjeve midis dy vendeve, që kanë nisur kur Holanda ka ndaluar ministrat turq të bëjnë fushatë te diaspora turke, në vitin 2017. Diplomati holandez nuk […]

Erdogan në Romë, komuniteti kurd përleshet me policinë (FOTO)
Bota

Erdogan në Romë, komuniteti kurd përleshet me policinë (FOTO)

Vizita e presidentit turk Erdogan në Vatikan nuk ka kaluar pa protesta. Kundër keut të shtetit turk, ishte organizuar një manifestim në kopshtet e kështjellës Sant’Angelo, me parulla ku shkruhej: “Shteti turk është vrasës”; ose “Erdoan vrasës, hiqi duart nga Kurdistani” si dhe: “Turqia është një autostradë për terroristët”. #td_uid_1_5a78746ac1996 […]

Bisedimet, Koreja e Veriut dërgon një tjetër Kim në Seul
Bota

Bisedimet, Koreja e Veriut dërgon një tjetër Kim në Seul

Koreja e Veriut do të dërgojë zyrtarin e saj më të lartë, në një klimë të uljes së tensioneve gjatë Lojërave Olimpike Dimërore. Kim Yong-nam, Kryetari i Kuvendit dhe zyrtarisht kryetari i shtetit në Korenë e Veriut, do të udhëheqë një delegacion prej 22 anëtarësh në Korenë e Jugut”, thanë […]

Salah Abdeslam: Nuk kam frikë nga ju, i besoj vetëm Zotit (Foto)
Bota

Salah Abdeslam: Nuk kam frikë nga ju, i besoj vetëm Zotit (Foto)

“Myslimanët janë trajtuar gjithnjë në mënyrën më të keqe, nuk dua të shfajësohem, por nuk kam frikë nga ju, as nga aleatët tuaj, besoj te Zoti”. Kështu është shprehur Salah Abdeslam, i vetmi terrorist i mbijetuar i masakrës së Parisit në nëntor 2015, gjatë procesit gjyqësor në Bruksel, ku u […]

Erdogan në Vatikan, ja dhuratat që shkëmbeu me Papën (Foto)
Bota

Erdogan në Vatikan, ja dhuratat që shkëmbeu me Papën (Foto)

Ka zgjatur 50 minuta takimi mes presidentit turk Recep Tayyip Erdogan dhe Papa Françeskut në Vatikan, ku kanë biseduar për çështjen e Jeruzalemit pas vendimit të presidentit amerikan Donald Trump për të zhvendosur ambasadën nga Tel Avivi. E gjithë zona është super e blinduar dhe sheshi “Shën Pjetër” është rrethuar […]

Erdogan në Romë, presidenti turk takon Papa Françeskun (Foto)
Bota

Erdogan në Romë, presidenti turk takon Papa Françeskun (Foto)

Presidenti turk Recep Tayyip Erdogan ka mbërritur në Vatikan pak pas orës 09:30, i shoqëruar nga një karvan makinash ngjyrë blu për një takim me Papa Françeskun, ku biseda do të përqendrohet te çështja e Jeruzalemit pas vendimit të presidentit amerikan Donald Trump për të zhvendosur ambasadën nga Tel Avivi. […]

Poezitë lirike të arbëreshit Jul Variboba: Shqiptarët, një popull heronjsh!
Ndryshe

Poezitë lirike të arbëreshit Jul Variboba: Shqiptarët, një popull heronjsh!

Në fillimin e veprës me titull “Grammatica Albanese con le poesie rare di Variboba del Prof. Vincenzo Librandi”, botuar në Milano në vitin 1897, gjejmë një parathënie speciale të autorit për shqiptarët. “Më shumë se dyqind mijë shqiptarë, të shpërndarë në tetëdhjetë komuna, jetojnë në krahinat jugore të Italisë. Bëjnë […]

Johannes Gutenbergu i mistershëm, shpikësi i shtypjes së librave
Ndryshe

Johannes Gutenbergu i mistershëm, shpikësi i shtypjes së librave

Me shpikjen prej tij të shtypshkronjës ai konsiderohet si ati i komunikimit masiv. Por a ka qenë vërtet ai i pari që shtypi libra? Edhe 550 vjet pas vdekjes së Gutenbergut, shumë çështje mbeten pa përgjigje. #td_uid_1_5a782212f20cd .td-doubleSlider-2 .td-item1 { background: url(http://gazeta-shqip.com/lajme/wp-content/uploads/2018/02/jo-80×60.jpg) 0 0 no-repeat; } #td_uid_1_5a782212f20cd .td-doubleSlider-2 .td-item2 { […]

Moskë, rekord i reshjeve të dëborës vetëm në një ditë (Foto)
Bota

Moskë, rekord i reshjeve të dëborës vetëm në një ditë (Foto)

Rekord reshjesh dëbore vetëm në një ditë në Moskë. Autoritetet ruse kanë raportuar se për shkak të motit të keq, janë rrëzuar mbi 2 mijë pemë. Sipas metereologëve, më shumë se gjysma e dëborës mesatare mujore, ka rënë vetëm të shtunën në kryeqytetin ruse, duke thyer kështu rekordin e vitit […]