Day: February 6, 2018

Britani, mbetet në fuqi urdhër-arresti ndaj Julian Assange
Bota

Britani, mbetet në fuqi urdhër-arresti ndaj Julian Assange

Gjyqtarja britanike, Emma Arbuthno ka mbështetur fletë-arrestin në Mbretërinë e Bashkuar kundër themeluesit të faqes në Internet WikiLeaks, Julian Assange, duke e lënë të pandryshuar pozicionin tij juridik, pas më tepër se pesë vitesh të qëndrimit brenda Ambasadës së Ekuadorit në Londër. Gjyqtarja Arbuthnot e ka hedhur poshtë kërkesën e […]

Tërmet 6,4 ballë në Tajvan, shembet një hotel, disa të zhdukur
Bota

Tërmet 6,4 ballë në Tajvan, shembet një hotel, disa të zhdukur

Një tërmet i fuqishëm prej 6,4 ballësh ka goditur qytetin tajvanez të Hualien, duke shkaktuar dëmtimin e shumë ndërtesave. Tërmeti është shënuar rreth orës 23:50 me orën lokale, rreth 20 km larg brigjeve lindore të ishullit. Fotot e postuara në rrjetet sociale tregojnë dëme të shumta në ndërtesat e qytetit, […]

Vrau veten para militantëve, piloti rus shpallet hero (Video)
Bota

Vrau veten para militantëve, piloti rus shpallet hero (Video)

Mediat ruse kanë përgëzuar një pilot të vrarë në Siri si një hero, duke thënë se ai kishte shpërthyer një granatë për të mos u kapur nga xhihadistët që kishin rrëzuar avionin e tij. Fjalët e fundit të Roman Filipov ishin: “Kjo është për djemtë”. Piloti raportoi në radio se […]

Maldivet në kaos, shpallet gjendja e emergjencës nga kriza politike
Bota

Maldivet në kaos, shpallet gjendja e emergjencës nga kriza politike

Në Maldive është deklaruar “gjendja e emergjencës”. Të hënën është arrestuar lideri i opozitës dhe ish-presidenti Maumoon Abdul Gayoom, i akuzuar për korrupsion dhe tentativë për grusht shteti. Në pranga kanë rënë edhe dy gjykatës së Gjykatës së Lartë. Opozita kërkon ndihmë nga SHBA-të dhe India për të rrëzuar presidentin […]

Lituania: Europa e kërcënuar, Rusia vendosi raketa në Kaliningrad
Bota

Lituania: Europa e kërcënuar, Rusia vendosi raketa në Kaliningrad

Presidentja e Lituanisë ka akuzuar Rusinë se ka vendosur raketa shtesë bërthamore në enklavën e saj në Kaliningrad, në gjirin e Detit Baltik. Raketat janë vendosur në një bazë të përhershme, dhe sipas presidentes së Lituanisë janë një kërcënim i madh për Evropën. Presidentja Dalia Grybauskaite u tha gazetarëve pas […]

Partneri ideal, “studiozët” triumfojnë ndaj “macho”-ve
Ndryshe

Partneri ideal, “studiozët” triumfojnë ndaj “macho”-ve

Por cilat janë arsyet që femrat preferojmë djemtë e edukuar dhe inteligjentë në vend të atyre që janë të bukur dhe të palestruar? Dashuria nuk komandohet, por një ndihmë e vogël mund t’i jepet. Nga vitet gjashtëdhjetë e deri më sot shijet e grave në dashuri nuk kanë ndryshuar. Magjia […]

Alarmi i ekspertëve, cigaret elektronike të dëmshme për ADN-në
Ndryshe

Alarmi i ekspertëve, cigaret elektronike të dëmshme për ADN-në

Sipas disa testeve të kryera tek minjtë, ata rrisin rrezikun e sëmundjeve të zemrës dhe kancerit të mushkërive dhe fshikëzës Cigaret elektronike mund të dëmtojnë ADN-në, duke rritur rrezikun e sëmundjeve të zemrës dhe kancerit të mushkërive dhe fshikëzës. Kjo është raportuar nga testet e kryera në minj në Universitetin […]

Izraeli vret palestinezin më të kërkuar në Cisjordani
Bota

Izraeli vret palestinezin më të kërkuar në Cisjordani

Ahmed Nassr Jarrar, palestinezi më i kërkuar në Cisjordani është vrarë nga një njësi e ushtrisë izraelite, e cila pas shumë përpjekjeve kishte mundur të gjente se ku fshihej. Jarrar, sipas policisë, kishte një pushkë M16 dhe bomba. Bir i një komandanti të krahut ushtarak të Hamasit, një muaj më […]

“Russiagate”, Trump këshillohet të mos flasë me Muellerin
Bota

“Russiagate”, Trump këshillohet të mos flasë me Muellerin

Ekipi ligjor i presidentit të Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, e ka këshilluar atë që të mos marrë pjesë në një intervistë me këshilltarin e posaçëm, Robert Mueller, raporton New York Times. Gazeta citon katër burime të kenë thënë se avokatët e Trumpit janë të shqetësuar se presidenti mund të […]

Tronditet tregu global, bursat në pikiatë në SHBA dhe Azi
Bota

Tronditet tregu global, bursat në pikiatë në SHBA dhe Azi

Tregu global është tronditur që prej ditës së djeshme me një rënie të papritur të aksioneve në bursa, që nisi në SHBA dhe vazhdoi më tej duke “përpirë” edhe Azinë. Tregjet aziatike u zhytën në krizë këtë mëngjes, pasi investitorët hodhën rezervat pas rënies më të madhe të aksioneve në […]