Day: February 7, 2018

Pence: Së shpejti sanksione më “të ashpra” kundër Koresë së Veriut
Bota

Pence: Së shpejti sanksione më “të ashpra” kundër Koresë së Veriut

Zëvendëspresidenti amerikan, Mike Pence, thotë se gjatë ditëve të ardhshme, Shtetet e Bashkuara do të shpallin sanksionet ekonomike që do të jenë “më të ashprat dhe më agresivet” , që janë vendosu ndonjëherë kundër Koresë së Veriut. Këtë deklaratë Pence, i cili e udhëheq delegacionin amerikan në ceremoninë e hapjes […]

Izraeli bombardon kompleksin e armëve kimike në Siri
Bota

Izraeli bombardon kompleksin e armëve kimike në Siri

Mediat siriane kanë raportuar se avionët luftarakë izraelitë kanë bombarduar me raketa një qendër ushtarake siriane pranë kryeqytetit, Damask. Në një deklaratë të ushtrisë siriane u tha se sistemet e mbrojtjes ajrore bllokuan shumicën e raketave, por nuk u dhanë detaje të mëtejshme. Nga raportimet prej terrenit mësohet se depot […]

Parisi mbulohet nga bora, kulla Ejfel mbyllet për turistët (Foto)
Bota

Parisi mbulohet nga bora, kulla Ejfel mbyllet për turistët (Foto)

Situatë e jashtëzakonshme në Francë për shkak të reshjeve të dendura të dëborës që kanë paralizuar periferitë në Paris. Ministria e Brendshme u ka bërë apel banorëve që të mos përdorin automjetet e tyre private. Mëngjesin e mërkurës është regjistruar një varg i gjatë me automjete të bllokuara prej 200 […]

Pas përmbytjeve Parisi ‘paralizohet’ nga dëbora
Bota

Pas përmbytjeve Parisi ‘paralizohet’ nga dëbora

#td_uid_1_5a7b1f6aa28b3 .td-doubleSlider-2 .td-item1 { background: url(http://gazeta-shqip.com/lajme/wp-content/uploads/2018/02/920×920-80×60.jpg) 0 0 no-repeat; } #td_uid_1_5a7b1f6aa28b3 .td-doubleSlider-2 .td-item2 { background: url(http://gazeta-shqip.com/lajme/wp-content/uploads/2018/02/180207104447-08-france-cold-weather-0206-exlarge-169-80×60.jpg) 0 0 no-repeat; } #td_uid_1_5a7b1f6aa28b3 .td-doubleSlider-2 .td-item3 { background: url(http://gazeta-shqip.com/lajme/wp-content/uploads/2018/02/180207104212-05-france-cold-weather-0206-exlarge-169-80×60.jpg) 0 0 no-repeat; } #td_uid_1_5a7b1f6aa28b3 .td-doubleSlider-2 .td-item4 { background: url(http://gazeta-shqip.com/lajme/wp-content/uploads/2018/02/0702_eiffel_tower-80×60.jpg) 0 0 no-repeat; } #td_uid_1_5a7b1f6aa28b3 .td-doubleSlider-2 .td-item5 { background: url(http://gazeta-shqip.com/lajme/wp-content/uploads/2018/02/603x339_story-44ee6800-a653-5ee2-9b57-86d003723595_750923-80×60.jpg) 0 0 no-repeat; } […]

Trump kërkon paradë ushtarake në Uashington
Bota

Trump kërkon paradë ushtarake në Uashington

Presidenti amerikan, Donald Trump, ka kërkuar nga Pentagoni për të planifikuar një paradë të madhe ushtarake në Uashington, gjatë vitit 2018, për ta treguar fuqinë ushtarake të Shteteve të Bashkuara. Për këtë plan është raportuar së pari dje nga e përditshmja Washington Post dhe menjëherë pas kësaj është konfirmuar nga […]

Gjermani, arrihet marrëveshja për koalicionin qeveritar
Bota

Gjermani, arrihet marrëveshja për koalicionin qeveritar

Unioni konservator dhe socialdemokratët arritën kompromisin për krijimin e qeverisë së re gjermane. Merkel fillon mandatin e katërt në një koalicion të ri me bazë të gjerë, nëse baza socialdemokrate e voton marrëveshjen. Debatet ishin të zgjatura e nuk mjaftuan ditët, por u deshën edhe netët së fundmi që të […]

Horoskopi, sa të shkathët dhe iniciator janë 12 shenjat?
Ndryshe

Horoskopi, sa të shkathët dhe iniciator janë 12 shenjat?

A jeni të guximshëm si Dashi apo të dyshimtë si Peshorja? Gjeni se çfarë të prisni nga vetja në momentet që duhet të veproni Shpesh, për të kapur mundësitë që na ofron jeta, është e nevojshme të jemi të shkathët dhe të veprojmë me guxim drejt qëllimeve tona. Për dikë […]

Lëshohet me sukses raketa e kompanisë SpaceX
Bota

Lëshohet me sukses raketa e kompanisë SpaceX

Kompania SpaceX ka testuar një raketë të re masive, që është njëra nga më të mëdhatë e lëshuar gjatë disa dekadave dhe më e madhja e të gjitha kohërave për kompanitë private. Raketa me emrin, Falcon Heavy, është ngritur mbrëmë vonë nga Qendra e Gjithësisë Kennedy në Floridë, e cila […]

Kush janë 12 rregullat “e arta” të parandalimit të kancerit!
Ndryshe

Kush janë 12 rregullat “e arta” të parandalimit të kancerit!

Kanceri fitohet gjithashtu duke luajtur paraprakisht, duke ndjekur “rregullat e arta” të diktuara nga një fjalë magjike: parandalimi. Kjo është thënë nga onkologët e Shoqatës Italiane të Onkologjisë Mjekësore (Aiom) gjatë Ditës Botërore të Kancerit (4 shkurt). Kjo do të thotë, shpjegojnë ata, “të ndjekim një mënyrë jetese të saktë, […]

Forcat ajrore ruse dhe siriane shtojnë bombardimet në Siri
Bota

Forcat ajrore ruse dhe siriane shtojnë bombardimet në Siri

Gjatë një valë të re sulmesh ajrore nga forcat e armatosura ruse dhe siriane ka pasur gjithnjë e më shumë viktima, veçanërisht në mesin e popullatës civile. Aktivistët dhe një grup vëzhgues njoftuan se të paktën 70 vetë u vranë në bombardimet e vazhdueshme të fshatrave në enklavën rebele të […]