Day: February 8, 2018

Tetë kandidatë garojnë për president të Rusisë
Bota

Tetë kandidatë garojnë për president të Rusisë

Tetë kandidatë do të garojnë në zgjedhjet presidenciale të 18 marsit në Rusi, në të cilat parashikohet fitorja e presidentit aktual, Vladimir Putin. Lista e kandidatëve është finalizuar kur Komisioni Qendror Zgjedhor ka miratuar zyrtarisht kandidimin e Ksenia Sobchak dhe Maksim Suraikin në ditën e fundit të procesit të regjistrimit. […]

Frika nga mbyllja e qeverisë; Senati amerikan i “shtrënguar” për marrëveshje
Bota

Frika nga mbyllja e qeverisë; Senati amerikan i “shtrënguar” për marrëveshje

Senati i SHBA-së është i vendosur të miratojë një marrëveshje për të shmangur një mbyllje tjetër të qeverisë amerikane, por ligji për buxhetin pritet të përballet me opozitën në dhomën e ulët. Udhëheqësit e senatit nga të dyja partitë kryesore njoftuan një marrëveshje buxhetore dy-vjeçare një ditë para se fondet […]

Al Kaida, “kërcënim më i madh” se Shteti Islamik
Bota

Al Kaida, “kërcënim më i madh” se Shteti Islamik

Hamza bin Laden, djali i Osama Bin Ladenit Al Kaida mbetet kërcënim më i madh se grupi ekstremist Shteti Islamik në shumë rajone, thanë në një raport ekspertë të Kombeve të Bashkuara. Raporti, i cili është parë nga agjencia Associated Press, thotë se rrjeti terrorist i Al Kaidës “është shumë […]

Forcat amerikane godasin forcat pro Asadit, mbi 100 të vrarë
Bota

Forcat amerikane godasin forcat pro Asadit, mbi 100 të vrarë

Një zyrtar amerikan tha se më shumë se 100 luftëtarë të forcave pro qeveritare siriane u vranë në një kundërpërgjigje të koalicionit të drejtuar nga Shtetet e Bashkuara dhe forcave lokale të mbështetura nga koalicioni, ndaj një sulmi duket të bashkërenduar në natën e së mërkurës dhe mëngjesin e së […]

Koreja e Veriut ekspozon forcën ushtarake para nisjes së Olimpiadës
Bota

Koreja e Veriut ekspozon forcën ushtarake para nisjes së Olimpiadës

Koreja e Veriut mbajti një paradë ushtarake të enjten në Phenjan, vetëm një ditë para hapjes zyrtare të Lojërave Olimpike Dimërore në Pjonçang të Koresë së Jugut. Dhjetëra-mijëra njerëz morën pjesë ose shikuan paradën në Sheshin Kim Il Sung, tha një zyrtar i Qeverisë jugkoreane. Sipas tij, nuk është e […]

Nëse një grua ka këto 14 cilësi, nuk duhet ta lini t’iu ikë
Ndryshe

Nëse një grua ka këto 14 cilësi, nuk duhet ta lini t’iu ikë

Duke marrë parasysh disa studime dhe bazuar në rezultatet e tyre, është hartuar një dekalog Shkencëtarët nga e gjithë bota kanë shpenzuar shumë kohë duke u përpjekur për të kuptuar se cilat cilësi janë të nevojshme për të krijuar një marrëdhënie të lumtur dhe të qëndrueshme. ‘Indipendent’ ka krahasuar studimet […]

Shqipëria kryeson në destinacionet kryesore për 2018
Ndryshe

Shqipëria kryeson në destinacionet kryesore për 2018

Londër, Paris, New York, Barcelona, Bangkok. Këto janë disa nga destinacionet më të njohura të udhëtimit në botë dhe për arsye të mira. Jeta e natës e mrekullueshme, e gjallë, shumë atraksione për të parë dhe për të bërë. Ata rregullisht marrin vendet kryesore në kategoritë e destinacioneve për t’u […]

Brexit, mediat në Angli: Soros mbështet “planin sekret” të daljes
Bota

Brexit, mediat në Angli: Soros mbështet “planin sekret” të daljes

Biznesmeni dhe filantropi miliarder George Soros duket se mbështet një :plan sekret” për të “rrëzuar” Brexit-in dhe shmangur kështu daljen e Britanisë së Madhe nga Bashkimi Europian. Sipas asaj që shkruan gazeta britanike “The Telegraph” në një artikull ekskluziv, Soros mbështet grupin “Best for Britain”, i cili planifikon për këtë […]

Pica perfekte? 10 gabimet që duhet të shmangni
Ndryshe

Pica perfekte? 10 gabimet që duhet të shmangni

Cili prej jush nuk ka provuar ndonjëherë të përgatisë pica në shtëpi? Sigurisht pothuajse të gjithë, dhe të paktën në herën e parë, ju nuk do të jeni plotësisht të kënaqur me rezultatin. Ndoshta disa ende nuk janë të kënaqur me picën që përgatisin, kështu që në fund preferojnë të […]