Day: February 10, 2018

Çështja siriane, bisedimet me Turqinë do jenë të vështira për Tillerson
Bota

Çështja siriane, bisedimet me Turqinë do jenë të vështira për Tillerson

Sekretari amerikan i shtetit, Rex Tillerson, pret bisedime të “vështira” gjatë turneut të tij në Lindjen e Mesme, e veçanërisht në Turqi, ku ai do të kërkojë nga aleati në NATO, që të tregojë “përmbajtje” gjatë ofensivës së vet ushtarake në pjesën veriore të Sirisë, kanë thënë zyrtarët amerikanë. Gjatë […]

Ndryshime në Arabi, kleriku kryesor: Gratë s’kanë pse mbulohen
Bota

Ndryshime në Arabi, kleriku kryesor: Gratë s’kanë pse mbulohen

Gratë saudite nuk kanë pse të veshin abajën, një mantel i gjatë dhe i lirshëm që përdoret për të mbuluar trupat e tyre në publik, tha një klerik i lartë fetar. Shejh Abdullah el-Mutlaq, anëtar i Këshillit të Dijetarëve të Lartë, tha se gratë duhet të vishen modeste, por kjo […]

Llogaritë e gabuara të Schulz, tërheqja e tij dëmton Merkelin
Bota

Llogaritë e gabuara të Schulz, tërheqja e tij dëmton Merkelin

Pas një beteje të pashembullt publike Schulz u tërhoq nga posti i parashikuar si ministër i Jashtëm. Ajo që trazon SPD, dëmton në përgjithësi kredibilitetin e politikanëve, mendon Katharina Kroll. Edhe Merkel dëmtohet. Çfarë lëvizjesh marramendëse. Të mërkurën Martin Schulz u duk si fitues. Ai arriti maksimumin për partinë socialdemokrate […]

Hong Kong, aksidentohet autobusi, 18 viktima dhe 50 të plagosur
Bota

Hong Kong, aksidentohet autobusi, 18 viktima dhe 50 të plagosur

Një autobus dykatësh është përplasur në Hong Kong duke vrarë të paktën 18 vetë dhe duke plagosur gati 50 të tjerë, thonë zyrtarët, njofton BBC. Autobuzi mbante spektatorë dhe punëtorë nga garat e kuajve dhe është përmbysur në zonën e Territorit të Ri. Raportet nënvizojnë se autobusi po lëvizte me […]

Hetimet për ndërhyrjen ruse, Trump bllokon memorandumin e demokratëve
Bota

Hetimet për ndërhyrjen ruse, Trump bllokon memorandumin e demokratëve

Shtëpia e Bardhë ka njoftuar se presidenti, Donald Trump, e ka bllokuar publikimin e memorandumit të përgatitur nga demokratët, me të cilin kundërshtohen akuzat e republikanëve për abuzim të autoritetit, të ndërlidhura me hetimin e agjencisë FBI për Rusinë. Këshilltari i Shtëpisë së Bardhë, Don McGahn, në një letër dërguar […]

Avioni izraelit rrëzohet pasi godet bazat iraniane në Siri
Bota

Avioni izraelit rrëzohet pasi godet bazat iraniane në Siri

Ushtria e Izraelit ka njoftuar se një aeroplan i saj luftarak i tipit F-16, është qëlluar dhe rrëzuar nga zjarri i forcave të Sirisë, pasi kishte sulmuar “bazat iraniane” në këtë vend, në shenjë hakmarrjeje për një avion pa ekuipazh që kishte kaluar në territorin izraelit. Ushtria izraelite tha sot […]

10 bisedat më të rëndësishme anti-divorc para se të martoheni
Ndryshe

10 bisedat më të rëndësishme anti-divorc para se të martoheni

Ndoshta mund t’iu duket për të kaluar kohën, por diskutimi për çështjet më të rëndësishme të një marrëdhënieje si planifikimi familjar, paraja dhe monogamia mund të jetë mënyra më e mirë për të parandaluar ndarjen e ardhshme. Në fakt, aftësia për t’u marrë me biseda të rëndësishme dhe të vështira […]

Në drekë me shefin? Mos e merrni me frikë, ja disa këshilla
Ndryshe

Në drekë me shefin? Mos e merrni me frikë, ja disa këshilla

Pas një mëngjesi të gjatë dhe intensive me punë më në fund arrin në kohën e drekës, por këtë herë takimi me shefin nuk ka mbaruar dhe është vendosur të përfundojë para një pjate të bukur të makaronave, dhe diskutimi zhvendoset në tryezë. Nëse dreka me kolegët është një kënaqësi, […]