Day: February 11, 2018

Parisi në alarm, për… plehrat dhe minjtë!
Bota

Parisi në alarm, për… plehrat dhe minjtë!

Parisi është i pistë dhe plot me minj, aq as kryebashkiakja Anne Hidalgo, ka njoftuar masat për të përballuar degradimin e gjendjes. Për të mposhtur mungesën e civilitetit të qytetarëve dhe turistëve që bëjnë pis kryeqytetin francez, do të ketë gjoba nga 68 deri në 1.500 euro. Kritika ka pasur […]

Trump: Nuk jam i sigurt që Izraeli kërkon paqe me Palestinën!
Bota

Trump: Nuk jam i sigurt që Izraeli kërkon paqe me Palestinën!

“Sot, palestinezët nuk po përpiqen të bëjnë paqe. Dhe nuk jam i sigurt nëse Izraeli po kërkon të bëjë po paqe”. Kështu është shprehur presidenti amerikan, Donald Trump, në një intervistë për drejtorin e gazetës “Israel Ha-Yom”. Për vendbanimet izraelite në Bregun Perëndimor, Trump vuri në dukje se “ato janë […]

Paratë e pista në Londër, politikanë e figura publike të përfshirë?
Bota

Paratë e pista në Londër, politikanë e figura publike të përfshirë?

Politikanë dhe figura publike të dyshuara për blerjen e pasurive me para korrupsioni do të detyrohen të shpjegojnë se si i kanë vënë këto pasuri, përndryshe ajo do t’u konfiskohet, sipas një ligji të ri që hyri në fuqi në Britani këtë muaj. Ligji për pasuritë e pajustifikuara është mirëpritur […]

Irani: Aktivisti kanadezo-iranian është vetëvrarë në burg
Bota

Irani: Aktivisti kanadezo-iranian është vetëvrarë në burg

AppleMark Sistemi i drejtësisë i Iranit ka njoftuar se aktivisti kanadezo-iranian, Kavous Seyed-Emami, i burgosur “në jë rast spiunimi” ka bërë vetëvrasje në një burg në kryeqytetin Teheran. Personi Seyed-Emami “ishte njëri prej të akuzuarve në një rast të spiunimit dhe fatkeqësisht ai ka bërë vetëvrasje në burg, prej se […]

Sulmohet agjencia e sigurisë afgane, të paktën 16 të vdekur
Bota

Sulmohet agjencia e sigurisë afgane, të paktën 16 të vdekur

Zyrtarët afganë thonë se katër operativë të agjencisë kombëtare të zbulimit qëlluan për vdekje 16 kolegë të tyre para se të largoheshin nga skena e ngjarjes për t’u bashkuar me kryengritësit talebanë në provincën Helmand. Sulmi u krye në një objekt që i përket Drejtorisë Kombëtare për Sigurinë në distriktin […]

Rrëzohet avioni rus me 71 persona në bord, asnjë i mbijetuar (Video)
Bota

Rrëzohet avioni rus me 71 persona në bord, asnjë i mbijetuar (Video)

Një avion rus pasagjerësh me 71 persona në bord është përplasur pak momente pasi është zhdukur nga radarët teksa udhëtonte nga aeroporti i Moskës drejt maleve Urale. Aeroplani Saratov Airlines An-148 ishte nisur për në qytetin e Orsk, kur është zhdukur nga radarët. Një burim i shërbimeve të emergjencës i […]

Rrëzohet avioni rus me 71 persona në bord, asnjë shans për të mbijetuar
Bota

Rrëzohet avioni rus me 71 persona në bord, asnjë shans për të mbijetuar

Një avion rus pasagjerësh me 71 persona në bord është përplasur pak momente pasi është zhdukur nga radarët teksa udhëtonte nga aeroporti i Moskës drejt maleve Urale. Aeroplani Saratov Airlines An-148 ishte nisur për në qytetin e Orsk, kur është zhdukur nga radarët. Një burim i shërbimeve të emergjencës i […]

SHBA, helikopteri me turistë rrëzohet në Grand Kanion, 3 të vdekur
Bota

SHBA, helikopteri me turistë rrëzohet në Grand Kanion, 3 të vdekur

Një helikopter me turistë është rrëzuar në Grand Kanion, në Arizona të SHBA-së duke lënë tre të vdekur dhe së paku katër të lënduar. Përplasja dyshohet të ketë ndodhur për shkak të një defekti, kanë thënë për BBC nga Autoriteti Federal i Aviacionit. Helikopteri i përkiste kompanisë ajrore Eurocopter. Në […]

Rrëzimi i avionit izraelit në Siri, Netanyahu paralajmëron Iranin
Bota

Rrëzimi i avionit izraelit në Siri, Netanyahu paralajmëron Iranin

Kryeministri i Izraelit, Benjamin Netanyahu, tha se vendi i tij dëshiron paqe, por do të vazhdojë ta mbrojë vetveten kundër Iranit. Këto komente të tij të mbrëmshme janë bërë pas rrëzimit të një aeroplani luftarak izraelit, i cili kthehej nga një mision i bombardimit në pozicionet iraniane në Siri. Netanyahu […]

Ana, gruaja që shpëtoi Dostojevkin nga kumari
Ndryshe

Ana, gruaja që shpëtoi Dostojevkin nga kumari

Në verën e vitit 1865, kur sapo kishte nisur të shkruante “Krim dhe ndëshkim”, një nga romancierët më të mëdhenj të të gjitha kohërave nuk ishte në gjendjen e tij më të mirë. I mbetur i ve, Dostojevski humbi edhe të vëllain. I mbytur në borxhe për shkak të vesit […]