Day: February 13, 2018

Koalicioni në Gjermani, Martin Schulz dorëhiqet si udhëheqës i SPD
Bota

Koalicioni në Gjermani, Martin Schulz dorëhiqet si udhëheqës i SPD

Kreu i Social Demokratëve të Gjermanisë (SPD), Martin Schulz, ka dhënë dorëheqjen për të lehtësuar përgatitjet për një qeveri koalicioni me konservatorët e kancelares Angela Merkel. “Me dorëheqjen time nga detyra dhe me vendimin për të mos marrë pjesë në qeveri, unë dua të sjell debatin në personelin e SPD. […]

Mediat izraelite: Policia do padisë kryeministrin Netanjahu për korrupsion
Bota

Mediat izraelite: Policia do padisë kryeministrin Netanjahu për korrupsion

Policia izraelite do të rekomandojë që kryeministri Benjamin Netanjahu të akuzohet për rastet e dyshuara të ryshfetit, raportojnë media e vendit. Policia e pyeti Netanjahu si pjesë e një hetimi mbi akuzat e  korrupsionit muajin e kaluar. Në atë kohë, ai tha: “Asgjë nuk do të ndodhë, sepse nuk ka […]

Supervullkani japonez pranë riaktivizimit, mund të vrasë 100 mln njerëz
Bota

Supervullkani japonez pranë riaktivizimit, mund të vrasë 100 mln njerëz

Një vullkan antik nënujor përgjegjës për një nga super-shpërthimet më të njohura në histori duket të jetë “duke bërë në heshtje”, përgatitje për kthimin e pashmangshëm. Kikal Caldera, që ndodhet në jug të ishujve kryesorë të Japonisë, shkatërroi një pjesë të madhe të arkipelagut japonez kur ai lëshoi mbi 500 […]

NATO e frikësuar nga Rusia, trupat britanike stërviten në -19 ° C në Estoni
Bota

NATO e frikësuar nga Rusia, trupat britanike stërviten në -19 ° C në Estoni

#td_uid_1_5a830eede11f3 .td-doubleSlider-2 .td-item1 { background: url(http://gazeta-shqip.com/lajme/wp-content/uploads/2018/02/nintchdbpict000384753912-80×60.jpg) 0 0 no-repeat; } #td_uid_1_5a830eede11f3 .td-doubleSlider-2 .td-item2 { background: url(http://gazeta-shqip.com/lajme/wp-content/uploads/2018/02/af-map-estonia-80×60.jpg) 0 0 no-repeat; } #td_uid_1_5a830eede11f3 .td-doubleSlider-2 .td-item3 { background: url(http://gazeta-shqip.com/lajme/wp-content/uploads/2018/02/nintchdbpict000384752698-80×60.jpg) 0 0 no-repeat; } #td_uid_1_5a830eede11f3 .td-doubleSlider-2 .td-item4 { background: url(http://gazeta-shqip.com/lajme/wp-content/uploads/2018/02/nintchdbpict000384752682-80×60.jpg) 0 0 no-repeat; } #td_uid_1_5a830eede11f3 .td-doubleSlider-2 .td-item5 { background: url(http://gazeta-shqip.com/lajme/wp-content/uploads/2018/02/nintchdbpict000384752252-80×60.jpg) 0 0 no-repeat; } […]

Këshilltarja e presidentes së Koresë së Jugut dënohet me 20 vite burg
Bota

Këshilltarja e presidentes së Koresë së Jugut dënohet me 20 vite burg

Choi Soon Sil, figura kryesore e përfshirë në skandalin e ryshfetit që rrëzoi nga pushteti ish-presidenten e Koresë së Jugut, Park Geun Hye, është dënuar me 20 vite burg, sipas agjencisë koreano-jugore të lajmeve Yonhap. Gjykata e qarkut Seul, ka dorëzuar sot vendimin pasi këshilltarja e afërt e presidentes u […]

Skandali seksual Oxfam, nën akuzë kreu i organizatës britanike
Bota

Skandali seksual Oxfam, nën akuzë kreu i organizatës britanike

Zgjerohet dhe më tej rasti Oxfam, organizata humanitare që është përfshirë nga skandali seksual i radhës në vende të pazhvilluara. Në shënjestër ka përfunduar edhe shefi ekzekutiv Mark Goldring: tek gazeta britanike “The Times” është akuzuar se është bërë i vetëdijshëm në personin e parë për abuzime të tjera të […]

Dashuria dhe lloji i puthjes, ju për cilin “stil” jeni?
Ndryshe

Dashuria dhe lloji i puthjes, ju për cilin “stil” jeni?

Dashuri, butësi, ngrohtësi, pasion: ka shumë arsye pse i afrojmë buzët tona tek ata që i duam. Le ta zbulojmë këtu Puthja: një apostrof rozë midis fjalëve “t’amo”: kështu shkruante Edmond Rostand në Cyrano De Bergerac. Në të vërtetë, puthja është thjesht kontakt midis buzëve të një personi dhe atyre […]

Udhëtimet e zemrës, ja 10 hotelet më romantike në botë (Foto)
Ndryshe

Udhëtimet e zemrës, ja 10 hotelet më romantike në botë (Foto)

Parisi është cilësuar mbretëresha e dashurisë: në Top 10 Europiane përfshihen edhe dy hotele në Itali, përkatësisht në Kapri dhe Venecia E ku ka më mirë se të festosh një dashuri duke udhëtuar larg dhe duke u akomoduar në një hotel luksoz? Me rastin e Ditës së Shën Valentinit, udhëtarët […]

ISIS, Al Baghdadi dyshohet se është akoma gjallë
Bota

ISIS, Al Baghdadi dyshohet se është akoma gjallë

Një zyrtar irakian tha se udhëheqësi i grupit militant Shteti Islamik, Abu Bakr al-Baghdadi, është gjallë dhe se po trajtohet në një spital në Siri, pasi është plagosur në një sulm ajror. “Kemi informacione dhe dokumente të besueshme nga burime brenda organizatës terroriste se al-Baghdadi është gjallë dhe se po […]