Day: February 14, 2018

Të paktën 14 viktima pas sulmit në një shkollë në Florida
Bota

Të paktën 14 viktima pas sulmit në një shkollë në Florida

Zyra e sherifit Broward ka njoftuar për të paktën 14 viktima pas të shtënave me armë zjarri në shkollën Stoneman Douglas në Florida. Një ngjarje e rëndë raportohet të ketë ndodhur në një shkollë në Florida të Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Të shtëna me armë zjarri janë dëgjuar, ndërsa […]

Trump propozon drejtorin e ri të Agjencisë për Siguri Kombëtare
Bota

Trump propozon drejtorin e ri të Agjencisë për Siguri Kombëtare

Presidenti amerikan, Donald Trump ka përzgjedhur gjeneralin Paul Nakasone si drejtorin e ri të Agjencisë për Siguri Kombëtare dhe të Komandës amerikane të Kibernetikës. Këshilltari i presidentit Trump për kibernetikë, Rob Joyce, ka njoftuar për emërimin e Nakasone duke lavdëruar përvojën e tij në aspektin kibernetik. Nëse konfirmohet nga Senati, […]

Rrëzimi i avionit në Rusi, gabim i pilotëve
Bota

Rrëzimi i avionit në Rusi, gabim i pilotëve

Hetuesit njoftuan se një gabim i pilotëve si dhe keqfunksionimi i sensorëve ka të ngjarë të ketë shkaktuar rrëzimin e një avioni pasagjerësh në Rusi, si pasojë e të cilit u vranë të 71 personat në bord. Pasi kontrolluan të dhënat e regjistruesit të fluturimit, Komiteti Ndërshtetëror i Aviacionit tha […]

Erdoğan kërcënon SHBA: Shuplakë otomane atyre që ndihmojnë kurdët
Bota

Erdoğan kërcënon SHBA: Shuplakë otomane atyre që ndihmojnë kurdët

Ankaraja e përforcoi më tej gjuhën e saj të ashpër kundër SHBA-ve, përpara takimeve kyçe në Bruksel midis zyrtarëve të lartë turk dhe amerikanë. Duke folur në parlament, Presidenti Rexhep Tajip Erdoan goditi bashkëpunimin e vazhdueshëm të SHBA me njësitë mbrojtëse të popullit kurd të Sirisë (YPG) dhe një zyrtari […]

Macron: Godasim Sirinë nëse provohet përdorimi i armëve kimike
Bota

Macron: Godasim Sirinë nëse provohet përdorimi i armëve kimike

Presidenti francez Emmanuel Macron ka kërcënuar se do të “godasë” Sirinë nëse provohet se qeveria e saj po përdor armë kimike kundër civilëve. “Ne do të godasim vendin ku këto nisje janë bërë ose ku ato janë të organizuara”, u tha ai gazetarëve. Por zoti Macron tha se inteligjenca franceze […]

7 frazat që nuk duhet t’i thuhen bashkëshortit në prani të fëmijëve
Ndryshe

7 frazat që nuk duhet t’i thuhen bashkëshortit në prani të fëmijëve

Ndoshta e ka thënë atë për një qëllim të mirë, por kushdo që ka shqiptuar shprehjen “Veprimet janë më të forta se fjalët”, kurrë nuk ka pasur fëmijë. Në fakt, fëmijët mësojnë shumë për komunikimin, dhe si funksionojnë gjërat duke shikuar dhe dëgjuar bisedat tona me partnerin. A jeni kaustik? […]

Izrael, kryeministri Netanjahu hedh poshtë akuzat për korrupsion
Bota

Izrael, kryeministri Netanjahu hedh poshtë akuzat për korrupsion

Kryeministri izraelit Benjamin Netanjahu ka folur në një televizion lidhur me pretendimet se ai do të akuzohet për korrupsion nga policia. Netanjahu i ka quajtur akuzat “të pabaza” dhe u zotua të vazhdojë si udhëheqës. Ai shprehu sigurinë se e vërteta do të zbulohet. Komentet e tij pasojnë një deklaratë […]

Horoskopi për ditën e Shën Valentinit dhe ritet e dashurisë
Ndryshe

Horoskopi për ditën e Shën Valentinit dhe ritet e dashurisë

Dita e Shën Valentinit i bën të gjithë pak më romantik. Ka nga ata që mezi e presin këtë ditë feste dhe ka të tjerë që mbeten indiferentë. Sidoqoftë, për ata që duna të kenë dashuri në jetën e tyre, Horosopi ju sugjeron disa rite të thjeshta të vogla që […]