Horoskopi për ditën e Shën Valentinit dhe ritet e dashurisë

Dita e Shën Valentinit i bën të gjithë pak më romantik. Ka nga ata që mezi e presin këtë ditë feste dhe ka të tjerë që mbeten indiferentë. Sidoqoftë, për ata që duna të kenë dashuri në jetën e tyre, Horosopi ju sugjeron disa rite të thjeshta të vogla që duhet t’i ndiqni këto ditë për të shlyer dashurinë dhe për ta bërë marrëdhënien më të lumtur, apo edhe për të tërhequr bashkëshortin. Në bazë të shenjës suaj të zodiakut, Yjet ju sugjerojnë një ritual të vogël për secilin prej jush!

DASHI – Aventura më e këndshme për të favorizuar dashurinë me rastin e Ditës së Shën Valentinit është të shkruash një poezi ose fjalë dashurie për t’ia kushtuar partnerit. Sigurisht që nuk i përshtatet zakoneve tuaja dhe për këtë arsye mund të mahnisë partnerin! Udhëhiquni nga emocionet dhe përdorni fjalët pa u shqetësuar për formën. Ju mund të shkruani fraza të bukura dashurie, edhe nëse jeni i vetmuar, për të miratuar dashurinë tuaj të ardhshme (që së shpejti do të mbërrijë).

DEMI – Në këto ditë ju nevojitet relaksim dhe festa e të dashuruarve korrespondon me një aspekt disonant të Hënës. Për të tërhequr përfitimet e perëndeshës së dashurisë për ju, mund të përpiqeni të përgatitni një infuzion të ngrohtë me barëra të shenjta në Venus. Ju pastaj mund të zgjidhni trëndafilin, i cili shpesh përdoret për të shprehur dashurinë, ose shegë, e cila në Greqinë e lashtë ishte një simbol i frytshmërisë dhe dashurisë. Zgjidhni bimët tuaja me kujdes dhe nëse jeni çift ia dhuroni të dashurit tuaj.

BINJAKËT – Kurioziteti juaj është gjithmonë shumë i gjallë dhe Hëna në Ujëderdhje, në ditën e Shën Valentinit, krijon një interes të fortë në feng-shui. Ndër zakonet e ndryshme të rekomanduara nga feng-shui për të tërhequr dashurinë ose për të bërë marrëdhënien tuaj të lumtur dhe besnike, është mirë të vendosni një çift rosash në cepin e krevatit. Krevati është pikërisht ai që korrespondon me dashurinë. Gjithmonë është mirë ta shikosh dhe ta marrësh jetën si lojë në të cilën të argëtohesh!

GAFORRJA – Për të festuar më mirë festën e të dashuruarve, yjet ju sugjerojnë të shkoni dhe të kërkoni të gjitha fotot që përfaqësojnë momentet më të mira të historisë suaj të dashurisë, t’i shtypni dhe t’i vendosni në një album dhe t’i mbani me kujdes. Një ide tjetër për të pajtuar jetën tënde të dashurisë është të bësh një foto-enigmë për veten dhe dashurinë tënde, pastaj ta bashkoni së bashku. Nëse jeni vetëm, ju mund të merreni me skena të përshkruara të dashurisë ose puthjeve të famshme të veprave të artit.

LUANI – Me rastin e Ditës së Shën Valentinit, yjet ju ftojnë të lexoni seksin tantra dhe tantrik. Përkundër aspektit disonant të Hënës, është e rëndësishme që të mësoni të njihni dyert e kënaqësisë së trupit tuaj. Kjo disiplinë ju magjeps dhe ju mund të zbuloni disa pozicione për të bërë me partnerin tuaj për të përmirësuar bashkëpunimin tuaj më intim dhe pasionant. Nëse jeni single, ju mund të zbuloni ushtrime që ju lejojnë të kanalizoni energjinë tuaj seksuale në mënyrë korrekte.

VIRGJËRESHA – Gjëja më e mirë që mund të bëni për ta përvetësuar dashurinë, me rastin e festës së të dashuruarve, është të kapërceni stresin tuaj, të tejkaloni ato frikëra që shpesh ju pengojnë të shprehni emocionet tuaja dhe t’i besoni partnerit tuaj një sekret ose i thoni atij “Unë të dua”: ato janë fjalë magjike, të cilat mund t’ju ndihmojnë të keni gjithçka që keni brenda. Nëse jeni single, duhet të keni guximin t’i tregoni dikujt sa ju pëlqen dhe mbase i propozoni të dilni së bashku. Ji i guximshëm!

PESHORJA – Saturni në pamjen disharmonike mund të krijojë energji të rënda përreth jush dhe, ndër mënyrat e shumta për të sjellë ekuilibrin, sigurisht që ka për të rregulluar rreth shtëpisë shumë qirinj të kuq dhe rozë, ose në formën e një zemre, për të mbajtur ndezur një mbrëmje të tërë. Flakët e tyre mund të djegin energjitë disonante dhe nxehtësia e tyre mund të ndezë zemrën tek ju dhe tek njeriu që doni. Zgjidhni aromën më të ëmbël dhe më të këndshme që mund t’iu japin ndjenjat më të forta!

AKREPI – Për të favorizuar dashurinë, Neptuni ju fton të bashkoni fantazinë me kreativitetin. Merrni një shishe qelqi dhe bëni shumë shënime të vogla për të shkruar gjërat që dëshironi të bëni me personin që doni. Shkruajini së bashku, në fletë të ndryshme me ngjyrë, dhe pastaj zbavituni duke i hapur dhe lexuar e pastaj duke i komentuar me zë të lartë. Nëse është e mundur, bëjeni menjëherë atë që është shkruar. Nëse jeni single, ju mund të shkruani cilësitë që dëshironi të gjeni tek partneri i ardhshëm!

SHIGJETARI – Sipas yjeve, gjëja më e bukur që mund të bëni në ditën e të dashuruarve është përgatitja e ëmbëlsirës së bashku me partnerin, duke shtuar përbërësit bazë dy përbërës të personalizuar (një për person). Ju mund të keni për të kombinuar çokollatë dhe luleshtrydhe ose fëstëk dhe mollë ose rrush të thatë dhe kokos. Do të habiteni nga vetja dhe imagjinata juaj. Nëse jeni single, përgatitni një tortë duke vënë gjithë dashurinë që jeni në gjendje dhe pastaj ia ofroni atë personit që ju pëlqen, ose, përndryshe, miqve tuaj!

BRICJAPI – Ju nuk bëni dhurata dhe festa e të dashuruarve ju shqetëson më shumë se çdo festë tjetër. Venus, megjithatë, ju fton që të jetoni me ndjeshmëri më të madhe dhe të miratoni  dashurinë duke dekoruar shtëpinë tuaj me shumë imazhe që përfaqësojnë imazhet dhe dashurinë. Duke krijuar një ambient romantik rreth jush, është e pamundur të mos tërheqësh dashuri. Nëse jeni single, gjithashtu mund të varni një figurë në muret që ju rrethojnë.

UJORI – Në Ditën e Shën Valentinit, me Hënën në shenjën tuaj, merrni dy fletë letre dhe dy pupla të kuqe. Kërkojini partnerit t’iu kushtojë disa minuta për të përpiluar dhjetë arsye që ju mbajnë së bashku. Pasi t’i keni shkruar të dy, shkëmbeni shënimet dhe lexoni ato me radhë, me zë të lartë, duke komentuar mbi to. Ky stërvitje pak mund t’ju ndihmojë të rifitoni një pjesë të madhe të bashkëpunimit. Nëse jeni single, shkruani dhjetë karakteristikat që dëshironi të gjeni tek partneri juaj ideal!

PESHQIT – Me Venusin nga ana juaj, gjëja më e mirë që mund të bëni për të favorizuar dashurinë është që të rrethoheni me artin dhe bukurinë. Ju mund të blini një vepër arti që përshkruan dy të dashuruar ose një vepër në të cilën simboli i zemrës është i dukshëm. Ose do të ishte edhe më mirë nëse do të arrini të kuptoni diçka që flet për dashurinë, si një vizatim i thjeshtë me ngjyrë, duke çliruar imagjinatën dhe krijimtarinë. Jini të frymëzuar nga ndjenjat tuaja: dikush mund të bie në dashuri me ty!a

14 shkurt 2018 (gazeta-shqip.com)

Source: Ndryshe