Day: February 15, 2018

Trump premton shkolla më të sigurta pas sulmit në Florida
Bota

Trump premton shkolla më të sigurta pas sulmit në Florida

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, bëri thirrje për paqe, një ditë pasi një person i armatosur vrau 17 veta në një shkollë të mesme në Florida. Trump tha se administrata e tij do të punojë për të përmirësuar sigurinë në shkolla dhe për të adresuar sëmundjet mendore. Në […]

Masakra në Florida, vrasësi u përjashtua pas grindjes me ish-të dashurën
Bota

Masakra në Florida, vrasësi u përjashtua pas grindjes me ish-të dashurën

Autori i masakrës në Florida, ku vra me armë zjarri 17 persona, ishte përjashtua nga autoritetet shkollore pas një grindjeje me ish-të dashurën e tij dhe ndoshta për këtë shkak, është kthyer me një pushkë dhe ka hapur zjarr, duke ekzekutuar dhe plagosur me dhjetëra të pafajshëm. Mediat amerikane, raportojnë […]

Ramaphosa zgjidhet president i ri i Afrikës së Jugut
Bota

Ramaphosa zgjidhet president i ri i Afrikës së Jugut

Politikani, Cyril Ramaphosa, është zgjedhur sot presidenti i Afrikës së Jugut, pasi paraardhësi i tij, Jacob Zuma, dha dorëheqje, për shkak të presionit intensiv të partisë së tij. Ramaphosa, që është lider i partisë në pushtet në këtëvend, Kongresi Kombëtar Afrikan (AMC), ishte kandidati i vtëm i nominuar në seancën […]

Skandali në Australi, Kryeministri ndalon marrëdhëniet intime me nëpunëset
Bota

Skandali në Australi, Kryeministri ndalon marrëdhëniet intime me nëpunëset

Marrëdhënie intime mes ministrave dhe nëpunësve të tyre nuk do të lejohen më! Ky është urdhri i kryeministrit Australian Malcom Turnbull i cili ka marrë këtë vendim për t’u përballur me kritikat e ditëve të fundit.  Në Australi ka përfunduar në qendër të vëmendjes zv/kryeministri Barnaby Joyce, një katolik i […]

SHBA: Gati për sanksione të reja kundër oligarkëve rusë
Bota

SHBA: Gati për sanksione të reja kundër oligarkëve rusë

Treasury Secretary Steven Mnuchin speaks during the news briefing at the White House, in Washington, Friday, Aug. 25, 2017. (AP Photo/Carolyn Kaster) Sekretari amerikan i thesarit, Steven Mnuchin, tha se ai do të imponojë sanksione të reja “në një të ardhme të afërt” kundër rusëve të pasur, në shenjë të […]

15 këshilla për të udhëtuar në mënyrë inteligjente
Ndryshe

15 këshilla për të udhëtuar në mënyrë inteligjente

Ata që kanë përvojë të gjatë në udhëtimedhe qëndrime në hotel e dinë se sa e rëndësishme është të bashkëveprojnë me stafin por edhe të njohin një sërë “trukesh” për një pushim më të rehatshëm. #td_uid_1_5a855dc79dcc2 .td-doubleSlider-2 .td-item1 { background: url(http://gazeta-shqip.com/lajme/wp-content/uploads/2018/02/in-1-1-80×60.jpg) 0 0 no-repeat; } #td_uid_1_5a855dc79dcc2 .td-doubleSlider-2 .td-item2 { background: […]

Pesëmbëdhjetë këshilla për të udhëtuar në mënyrë inteligjente
Ndryshe

Pesëmbëdhjetë këshilla për të udhëtuar në mënyrë inteligjente

  Ata që kanë përvojë të gjatë në udhëtimedhe qëndrime në hotel e dinë se sa e rëndësishme është të bashkëveprojnë me stafin por edhe të njohin një sërë “trukesh” për një pushim më të rehatshëm. 1- E diela në krye – Udhëtarët e fundjavës, zbulojnë ekspertët e Hotels.comit që […]

Joshja, cilat janë veshjet tuaja që ai i pëlqen dhe i urren! (Foto)
Ndryshe

Joshja, cilat janë veshjet tuaja që ai i pëlqen dhe i urren! (Foto)

Me anë të veshjes mund ta pushtoni partnerin tuaj që në shikim të parë. Por ka ca veshje që duhen të shmangen absolutisht Zgjedhja e veshjes për një mbrëmje romantike si ajo e Shën Valentinit është një qëllim i rëndësishëm. Le të përpiqemi, për të paktën një herë, të identifikojmë […]

Afganistan, të paktën 10 mijë civilë të vdekur ose të plagosur
Bota

Afganistan, të paktën 10 mijë civilë të vdekur ose të plagosur

Në vitin 2017, mbi 10 mijë civilë vdiqën ose u plagosën për shkak të konfliktit në Afganistan, sipas të dhënave të publikuara nga të dhënat e UNAMA, misioni i asistencës Kombeve të Bashkuara në vend. Raporti vëren se viktimat ishin 10,453, prej të cilëve 3,438 ishin të vdekur dhe 7,015 […]

Masakra në Florida, autori i sulmi është një student 19-vjeçar
Bota

Masakra në Florida, autori i sulmi është një student 19-vjeçar

Është një student 19-vjeçar, Nicolas Cruz, autori i masakrës në një shkollë në SHBA, në Parkland, në Florida. Ai ishte përjashtuar nga shkolla dhe ndoshta për këtë motiv është kthyer me një pushkë dhe ka hapur zjarr, duke vrarë 17 persona dhe plagosur me dhjetëra. Një masakër para së gjithash […]