Day: February 16, 2018

OKB: Bota kërcënohet nga “konfrontimi bërthamor”
Bota

OKB: Bota kërcënohet nga “konfrontimi bërthamor”

Sekretari i përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, Antonio Guterres, tha se bota, për herë të parë që nga fundi i Luftës së Ftohtë, përballet me “kërcënimin e konfrontimit bërthamor”. Në anën tjetër, sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, tha se komuniteti ndërkombëtar duhet të bëjë “presion maksimal” mbi Korenë […]

“Russiagate”, paditen 13 rusë: Komplotuan kundër SHBA-ve
Bota

“Russiagate”, paditen 13 rusë: Komplotuan kundër SHBA-ve

Prokurori Special, Robert Mueller Robert Mueller, prokurori special i cili po heton çështjen “Russiagate”, ka njoftuar se një komision i zgjeruar federal ka paditur 13 qytetarë rusë dhe tre entitete ruse në hetimin e ndërhyrjes së Moskës në zgjedhjet presidenciale të vitit 2016. “Ata me vetëdije dhe qëllimisht komplotuan, – […]

Historia e Trump me pornostaren, Shtëpia e Bardhë përgënjeshtron
Bota

Historia e Trump me pornostaren, Shtëpia e Bardhë përgënjeshtron

“Është një histori e vjetër, është një ‘fake news’. Presidenti nuk ka pasur asnjëherë një marrëdhënie me McDougal”. Lajmi është bërë i ditur nga Shtëpia e Bardhë, e cila ka komentuar lajmet e shtypit amerikan, sipas të cilave presidenti ka pasur një marrëdhënie për nëntë muaj në vitin 2016 me […]

SHBA, të shtëna me armë zjarri në një shkollë në Uashington
Bota

SHBA, të shtëna me armë zjarri në një shkollë në Uashington

Mediat amerikane raportojnë se të shtëna me armë zjarri janë dëgjuar në një shkollë në Uashington. Autoritetet policore kanë njoftuar përmes rrjeteve sociale që banorët rreth zonës së shkollës ku janë raportuar të shtënat të mos dalin nga banesat. Nuk dihet nëse ka persona të lënduar. 16 shkurt 2018 (gazeta-Shqip.com) […]

Grushti i shtetit në Turqi, burg përjetë për 6 gazetarë dhe akademikë
Bota

Grushti i shtetit në Turqi, burg përjetë për 6 gazetarë dhe akademikë

Mediat turke kanë thënë se një gjykatë në Stamboll, ka dënuar gjashtë gazetarë me burgim të përjetshëm për përfshirje në tentimet e dështuara për grushtshtet në vitin 2016. Në mesin e të dënuarve në ditën e sotme janë, ish kryeredaktori i gazetës Taraf, Ahmet Altan, vëllau i tij, gazetari dhe […]

Masakra në Florida, autori: Dëgjova në kokë zërat e demonëve!
Bota

Masakra në Florida, autori: Dëgjova në kokë zërat e demonëve!

Studenti që akuzohet për vrasjen e 17 personave në një shkollë të mesme në Florida të Shteteve të Bashkuara ka pranuar krimin. Nikolas Cruz, 19 vjeç, Sipas shtypi amerikan, Nichloa Cruz ka qëlluar me armë zjarri për shkak të “demonëve”. Sipas “Abc News”, mësohet se i riu u ka dhënë […]

Masakra në Florida, autori pranon vrasjen e 17 personave në shkollë
Bota

Masakra në Florida, autori pranon vrasjen e 17 personave në shkollë

Studenti që akuzohet për vrasjen e 17 personave në një shkollë të mesme në Florida të Shteteve të Bashkuara ka pranuar krimin. Nikolas Cruz, 19 vjeç, thotë se mbërriti në kampus me anë të një taksie Uber me një çantë dhe qese të zezë në të cilën kishte futur shumë […]

Turqia liron nga burgu gazetarin gjermano-turk Deniz Yücel
Bota

Turqia liron nga burgu gazetarin gjermano-turk Deniz Yücel

Deniz Yücel, një gazetar gjerman që ka qenë në burg për një vit në Turqi u lirua nga burgu. Avokati i tij transmetoi me twitter një fotografi të Yücelit me të shoqen, Dilek Mayatürk jashtë burgut të Stambollit. Avokati i Deniz Yücel’ Veysel OK shpërndau me anë të rrjetit të […]

Tillerson: SHBA e njeh të drejtën e Turqisë për mbrojtjen e kufijve
Bota

Tillerson: SHBA e njeh të drejtën e Turqisë për mbrojtjen e kufijve

Sekretari amerikan i Shtetit, Rex Tillerson ka thënë se Shtetet e Bashkuara e njohin të drejtën legjitime të Turqisë për të mbrojtur kufijtë e saj. Ai i ka bërë këto deklarata gjatë një takimi në Ankara me qëllim të uljes së tensioneve në mes të dy aleatëve të NATO-s. Pasi […]

Çifti, shkenca zbulon identikitin e tradhtarit të mundshëm
Ndryshe

Çifti, shkenca zbulon identikitin e tradhtarit të mundshëm

A do të zgjasë historia juaj e dashurisë apo do të marrë fund? Ekspertët na japin portretin e tradhtarit të mundshëm Është pyetja që bëhet gjithmonë dhe sidomos kur lind një dashuri: sa kohë do të zgjasë? Shkenca tani na ndihmon të kuptojmë nëse një marrëdhënie e sapolindur ka forcën […]