Day: February 18, 2018

Ukrainë, protesta në Kiev kundër presidentit Poroshenko
Bota

Ukrainë, protesta në Kiev kundër presidentit Poroshenko

Mijëra protestues janë mbledhur në kryeqytetin e Ukrainës, Kiev, duke kërkuar largimin e presidentit Petro Poroshenko nga detyra. Marshi i sotëm është thirrur nga ish-presidenti gjeorgjian, Mikheil Saakashvili, i cili është dëbuar nga Ukraina më 12 shkurt. Saakashavili ka kërkuar largimin e Poroshenkos në kuadër të fushatës së tij kundër […]

E mbijetuara në masakrën e Floridas sulmon Trump: T’iu vijë turp!
Bota

E mbijetuara në masakrën e Floridas sulmon Trump: T’iu vijë turp!

Donald Trump është kritikuar rëndë nga një studente, e cila i mbijetoi të shtënave në shkollën e mesme në Parkland të Floridas, ku 17 persona u vranë nga me armë zjarri nga 19-vjeçari, Nikolas Cruz. “T’iu vijë turp” u shpreh Emma Gonzalez, gjatë një eventi kundër armëve në Fort Lauderdale, […]

Japoni, 10 mijë kërkesa për azil në 2016; pranohen vetëm 28!
Bota

Japoni, 10 mijë kërkesa për azil në 2016; pranohen vetëm 28!

Në Japoni, ka pasur 10 mijë kërkesa për azil politik, por janë dhënë vetëm 28. Në vitin 2016, kërkesat janë rritur me 44% në krahasim me vitin 2015, por është dhënë vetëm një më shumë. Këto janë kombësitë e azilantëve: shtatë afganë, katër etiopianë, tre nga Eritrea dhe dy nga […]

Letoni, arrestohet Guvernatori i Bankës Qendrore për korrupsion
Bota

Letoni, arrestohet Guvernatori i Bankës Qendrore për korrupsion

Guvernatori i Bankës së Letonisë, Ilmars Rimsevics, anëtar i Këshillit Drejtues të BQE-së, u arrestua nga njësia anti-korrupsion në Letoni. Lajmi është bërë i ditur nga kryeministri i vendit Baltik. Arrestimi u vendos pas tetë orësh të marrjes në pyetje, kërkimeve në zyrën e guvernatorit dhe në shtëpinë e tij […]

Rusi, sulm me armë në një festival, 4 të vrarë
Bota

Rusi, sulm me armë në një festival, 4 të vrarë

Katër persona kanë mbetur të vrarë, pasi një person hapi në drejtim të një turme, që po festonte në një festival të muzikës popullore në Rusinë jugore. Siç raportojnë mediat lokale atentatori iu drejtua me tërbim turmës në qytetin e Kizlyar, në Republikën e Dagestanit. Ai kishte vendosur në shënjestër […]

Ministri iranian i cilëson deklaratat e Netanjahut “cirk karikaturist”
Bota

Ministri iranian i cilëson deklaratat e Netanjahut “cirk karikaturist”

Ministri i Jashtëm iranian, Mohammad Javad Zarif, ka thënë se deklaratat e ashpra të tij për Iranin nuk meritojnë, “përgjigje”. Zarif ka mbajtur një fjalim në Konferencën vjetore të Sigurisë në Mynih, aty ku disa orë më herët kryeministri izraelit, Benjamin Netanjahu ka thënë se ka “ngjashmëri” në mes të […]

Netanjahu sulmon Iranin: Kërcënimi më i madh për botën tonë
Bota

Netanjahu sulmon Iranin: Kërcënimi më i madh për botën tonë

Kryeministri i Izraelit, Benjamin Netanjahu ka sulmuar ashpër Iranin, duke thënë Konferencën e Sigurisë në Mynih se ai është “kërcënimi më i madh për botën tonë”. Netanjahu tha se Izraeli “nuk do të lejojë që regjimi i Iranit të ngushtojë lakun rreth qafës sonë”. Ai hoqi një paralele midis Marrëveshjes […]

Izraeli sulmon Gazën, për 4 ushtarët e plagosur vriten 2 palestinezë
Bota

Izraeli sulmon Gazën, për 4 ushtarët e plagosur vriten 2 palestinezë

Ushtria izraelite ka kryer një numër sulmesh kundër palestinezëve gjatë natës në Rripin e Gazës. Sulmët erdhën si përgjigje ndaj një sulmi me bomba të ndodhur të shtunën, ku u plagosën katër ushtarë izraelitë. Dy palestinezë u vranë nga goditja izraelite në Gaza. Forcat ajrore izraelite pohuan gjithashtu se kishin […]

Dashuria e spiunit të famshëm Kim Filbi
Ndryshe

Dashuria e spiunit të famshëm Kim Filbi

Kim Filbi nuk ishte vetëm një ndër agjentët më të rëndësishëm të kohës kur jetoi, por edhe një burrë i pashëm. Kaq vite më vonë, vijojnë të tregohen copëzat e historive të dashurisë që ai la pas në vendet ku ishte me mision tillë është dhe historia me Litzi (Litzi […]

Përtej dashurisë së Mbretëreshës Viktoria dhe princit Albert
Ndryshe

Përtej dashurisë së Mbretëreshës Viktoria dhe princit Albert

Martesa mes dy kushërinjve të parë, mbretëreshës së re dhe princit gjerman simpatik dhe të mençur, ishte një përplasje dashurie. Përgjatë 17 viteve, lindën nëntë fëmijë: katër djem dhe pesë va-jza. Piktura dhe fotografi paraqitën imazhin e një çifti të përkushtuar të rrethuar nga fëmijë të bindur e të ëmbël. […]