Day: February 19, 2018

Trump përkrah përmirësimin e kontrollit të pronësive mbi armët
Bota

Trump përkrah përmirësimin e kontrollit të pronësive mbi armët

Presidenti i SHBA, Donald Trump, është “mbështetës” i përpjekjeve për të përmirësuar kontrollet mbi pronësinë e armëve, thotë Shtëpia e Bardhë. Ai foli me senatorin republikan John Cornyn për një projekt-ligj bipartizan që kërkon të përmirësojë kontrollet në vend para se dikush të blejë një armë. Ajo vjen pasi autoritetet […]

Agjentët e Kinës dhe SHBA përleshen për valixhen bërthamore të Trump
Bota

Agjentët e Kinës dhe SHBA përleshen për valixhen bërthamore të Trump

Një incident diplomatik ka ndodhur në nëntor, gjatë vizitës së Presidentit amerikan Donald Trump në Kinë, por u zbulua vetëm tani. Sipas Corriere Della Sera agjentët kinezë u përpoqën të ndalonin oficerin që mban valixhen bërthamore të Trump. Valixhja përmban kodet për një lëshim të tmerrshëm të raketave bërthamore nga […]

Alarmi nga fruthi, OBSH: 21,000 të prekur dhe 35 viktima në Europë
Bota

Alarmi nga fruthi, OBSH: 21,000 të prekur dhe 35 viktima në Europë

Europa duhet të jetë e alarmuar me të drejtë pasi fruthi ka mbërritur në kontinentin e vjetër. Sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë në 2017 janë shënuar më shumë se 21,000 të prekur dhe 35 viktima. OBSH nënvizon se rreziku nga fruthi është rritur me 400% dhe sëmundja ka prekur më […]

Në 2030-ën gjysma e popullsisë së botës rrezikon të mbetet pa ujë
Bota

Në 2030-ën gjysma e popullsisë së botës rrezikon të mbetet pa ujë

Në 2030 pothuajse gjysma e popullsisë së botës, 47%, mund të ketë probleme me mungesën e ujit. Parashikimi vjen nga Instituti Ndërkombëtar i Ujërave në Stokholm, sipas të cilit filtrimi i ujit të detit mund të përfaqësojë një alternativë e besueshme, por duhet siguri që sistemet dhe proceset të jenë […]

Agjentët e Kinës dhe SHBA, sherr për valixhen bërthamore të Trump
Bota

Agjentët e Kinës dhe SHBA, sherr për valixhen bërthamore të Trump

Një incident diplomatik ka ndodhur në nëntor, gjatë vizitës së Presidentit amerikan Donald Trump në Kinë, por u zbulua vetëm tani. Sipas Corriere Della Sera agjentët kinezë u përpoqën të ndalonin oficerin që mban valixhen bërthamore të Trump. Valixhja përmban kodet për një lëshim të tmerrshëm të raketave bërthamore nga […]

Mozambik, shembet “mali” me mbetje; 17 të vdekur (Foto)
Bota

Mozambik, shembet “mali” me mbetje; 17 të vdekur (Foto)

Të paktën 17 persona janë goditur dhe vrarë nga një grumbull i madh plehrash në Maputo, kryeqytet i Mozambikut. Sipas mediave lokale, incidenti ka ndodhur për shkak të shirave të rrëmbyeshëm që kanë përfshirë vendin. #td_uid_1_5a8aedb6b414b .td-doubleSlider-2 .td-item1 { background: url(http://gazeta-shqip.com/lajme/wp-content/uploads/2018/02/moza-1-80×60.jpg) 0 0 no-repeat; } #td_uid_1_5a8aedb6b414b .td-doubleSlider-2 .td-item2 { background: […]

Mozambik, shembet një “mal” me mbetje; 17 të vdekur (Foto)
Bota

Mozambik, shembet një “mal” me mbetje; 17 të vdekur (Foto)

Të paktën 17 persona janë goditur dhe vrarë nga një grumbull i madh plehrash në Maputo, kryeqytet i Mozambikut. Sipas mediave lokale, incidenti ka ndodhur për shkak të shirave të rrëmbyeshëm që kanë përfshirë vendin. #td_uid_1_5a8adc8520bd4 .td-doubleSlider-2 .td-item1 { background: url(http://gazeta-shqip.com/lajme/wp-content/uploads/2018/02/moza-1-80×60.jpg) 0 0 no-repeat; } #td_uid_1_5a8adc8520bd4 .td-doubleSlider-2 .td-item2 { background: […]

Afrikë, diamante të reja do të nxirren nga fundi i oqeanit
Ndryshe

Afrikë, diamante të reja do të nxirren nga fundi i oqeanit

Në rreth pesëmbëdhjetë vjet, rezervat e diamantit në Namibi do të përfundojnë dhe një gjigant i minierave po planifikon të lëvizë kërkimet e tyre në fund të oqeanit. Disa studime parashikojnë se në 2019 kërkesa për diamante do të tejkalojë ofertën dhe se çmimet pritet të rriten me rreth tre […]

“Holokausti”, skandal mes Polonisë dhe Izraelit në Mynih
Bota

“Holokausti”, skandal mes Polonisë dhe Izraelit në Mynih

Kryeministri i Polonisë Në fakt udhëtimi për në Gjermani duhet t’i shërbente shtensionimit të gjendjes. Kur kryeministri polak Mateusz Morawiecki ishte mysafir i Angela Merkelit në Berlin, ai u përpoq të prezantohej si person pragmatik i orientuar te ekonomia. Ai bëri thirrje për një marrëveshje të re, “New Deal”. Temave […]

Indonezi, kolona me hirin e vullkanit shkon deri në 5 km (Foto)
Bota

Indonezi, kolona me hirin e vullkanit shkon deri në 5 km (Foto)

Vullkani Sinabung në ishullin indonezian të Sumatras, ka shpërthyer një kolonë hiri që është rritur deri në 5 mijë metra në atmosferë, ndërsa retë e nxehta të shkaktuara kanë zbritur përgjatë shpateve të saj. Për fat të mirë, nuk ka pasur viktima apo të plagosur. #td_uid_1_5a8aabc3b7c43 .td-doubleSlider-2 .td-item1 { background: […]