Day: February 20, 2018

Bashkëpunimi me Rusinë, një avokat në SHBA pritet të pranojë fajësinë
Bota

Bashkëpunimi me Rusinë, një avokat në SHBA pritet të pranojë fajësinë

Avokati, Alex van der Zwaan, pritet të pranojë fajësinë, për deklarata jo të vërteta të dhëna për FBI-në. Kështu ka njoftuar sot zyra e këshilltarit special të SHBA-së, Robert Mueller, i cili po heton për të zbardhur një bashkëpunim eventual midis organizatorëve të fushatës së Trump dhe Rusisë, në zgjedhjet […]

Forcat siriane hyjnë në Afrin, prag lufte me Turqinë
Bota

Forcat siriane hyjnë në Afrin, prag lufte me Turqinë

Raportimet nga Lindja thonë se forcat pro-qeveritare siriane kanë hyrë në enklavën e kufirit të ruajtur nga kurdët e Afrin, duke çuar në nivelin më të lartë rrezikun e përplasjeve ushtarake me Turqinë. Ndërhyrja e tyre vjen një ditë pasi agjensia shtetërore e lajmeve të Sirisë tha se “Forcat Popullore” […]

Rusia e pranon: Disa të plagosur në luftimet me forcat amerikane në Siri
Bota

Rusia e pranon: Disa të plagosur në luftimet me forcat amerikane në Siri

Ministria e Jashtme e Rusisë tha se “disa dhjetëra” qytetarë rusë dhe të ish-republikave të tjera sovjetike, të cilët nuk janë pjesëtarë të ushtrisë, janë plagosur në betejën e fundit me forcat e udhëhequra nga SHBA-ja në Siri. Deklarata është pranimi i parë formal i Moskës se mercenarët rusë kanë […]

Alarmi i UNICEF: Çdo vit 2.6 mln foshnja vdesin në muajin e parë
Bota

Alarmi i UNICEF: Çdo vit 2.6 mln foshnja vdesin në muajin e parë

Çdo vit, 2.6 milionë të sapolindur në gjithë botë nuk i mbijetojnë muajit të parë të jetës, rreth 7 mijë të sapolindur humbin jetën çdo ditë. Një milionë prej tyre vdesin të njëjtën ditë në të cilën lindin. Sipas raportit të ri të UNICEF, të quajtur “Çdo fëmijë është jetë”, […]

Lavrov: Perëndimi po rrit tensionet në Ballkan
Bota

Lavrov: Perëndimi po rrit tensionet në Ballkan

Ministri i Jashtëm i Rusisë, Sergei Lavrov, akuzoi Shtetet e Bashkuara dhe disa vende evropiane për nxitjen e tensioneve Lindje-Perëndim në Ballkan. Në një intervistë për agjencinë serbe të lajmeve Beta, Lavrov tha se vendet “anti-ruse” në Perëndim po i bëjnë shtetet e Ballkanit të zgjedhin midis Perëndimit dhe Rusisë, […]

8 mesazhe që nuk duhet t’i dërgoni kurrë pas divorcit!
Ndryshe

8 mesazhe që nuk duhet t’i dërgoni kurrë pas divorcit!

Pas një divorci ose një keqkuptimi, bëji një nder vetes dhe mos e shtypni butonin dërgo për një mesazh jashtëzakonisht emocional. Një mesazh zemërimi me fëmijët mund të vijë si provë për t’u rikthyer pas divorcit. Dhe një mesazh në 2 të natës “Çfarë je duke bërë?” do t’iu vërë […]

Turqia urdhëron arrestimin edhe të 170 ushtarëve tjerë
Bota

Turqia urdhëron arrestimin edhe të 170 ushtarëve tjerë

Autoritetet turke lëshuan urdhër-arreste për 170 njerëz, nën dyshimet se kanë lidhje me klerikun fetar, Fethullah Gulen, të cilin Ankaraja e akuzon për orkestrimin e përpjekjes për grushtshtet në vitin 2016. Agjencia e lajmeve Anadolu raporton se në shënjestër për arrestim janë ushtarakë të pensionuar apo në shërbim dhe se […]

Këshilla si të humbisni pothuajse një kilogram në javë
Ndryshe

Këshilla si të humbisni pothuajse një kilogram në javë

Të humbësh rreth 500 kalori në ditë është e pothuajse e pamundur, por ju japim një manual të vogël se si të veprojmë pa shumë sforco Pushimet verore janë ende larg, por duke filluar të shikojmë veten në pasqyrë objektivisht mund të na ndihmojnë të kuptojmë nëse jemi në formë […]

Siri, rreth 100 të vdekur nga sulmet qeveritare
Bota

Siri, rreth 100 të vdekur nga sulmet qeveritare

Bombardimet nga forcat qeveritare të Sirisë kanë vrarë dhjetëra civilë në provincën e Goutas Lindore, e cila kontrollohet nga rebelët. Së paku 98 civilë, përfshirë 20 fëmijë, janë vrarë të hënën në sulmet ajrore dhe me raketa, njoftoi sot Vëzhguesi Sirian i të Drejtave të Njeriut. Grupi monitorues, me seli […]