Day: February 21, 2018

Siria si “ferri mbi tokë”, OKB kërkon t’i jepet fund luftës
Bota

Siria si “ferri mbi tokë”, OKB kërkon t’i jepet fund luftës

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së ka kërkuar një përfundim të menjëhershëm të luftimeve në Ghoutan Lindore në Siri, duke e përshkruar enklavën rebele si një “ferr mbi tokë”. “Apeli im për të gjithë ata që janë përfshirë është për pezullimin e menjëhershëm të të gjitha aktiviteteve të luftës”, tha Antonio […]

Lufta ‘katastrofike’ e Sirisë, 300 viktima e 1400 të plagosur
Bota

Lufta ‘katastrofike’ e Sirisë, 300 viktima e 1400 të plagosur

Lufta në Siri ka marrë përmasa katastrofike dhe numri i civilëve të vrarë, si pasojë e sulmeve ajrore rritet thuajse çdo ditë. Një mjek që punon në enklavën rebele siriane të Ghoutas Lindore ka thënë për BBC se situata është “katastrofike” dhe ai beson se bashkësia ndërkombëtare ka braktisur njerëzit […]

Rusia mbron bombardimet vdekjeprurëse në Siri
Bota

Rusia mbron bombardimet vdekjeprurëse në Siri

Rusia po e mbron një sulm në një lagje në Damask të kryer nga aeroplanët ushtarakë të Sirisë dhe Rusisë, që sipas një monitoruesi të pavarur, ka lënë të vrarë së paku 250 civilë brenda dy ditëve. Përkundër reagimeve dhe alarmit të ngritur nga OKB-ja dhe qeveritë perëndimore lidhur me […]

Rusia mbron bombardimet vdekjeprurës në Siri
Bota

Rusia mbron bombardimet vdekjeprurës në Siri

Rusia po e mbron një sulm në një lagje në Damask të kryer nga aeroplanët ushtarakë të Sirisë dhe Rusisë, që sipas një monitoruesi të pavarur, ka lënë të vrarë së paku 250 civilë brenda dy ditëve. Përkundër reagimeve dhe alarmit të ngritur nga OKB-ja dhe qeveritë perëndimore lidhur me […]

Rusia mbron bombardimet “shkatërruese” në Siri
Bota

Rusia mbron bombardimet “shkatërruese” në Siri

Rusia po e mbron një sulm në një lagje në Damask të kryer nga aeroplanët ushtarakë të Sirisë dhe Rusisë, që sipas një monitoruesi të pavarur, ka lënë të vrarë së paku 250 civilë brenda dy ditëve. Përkundër reagimeve dhe alarmit të ngritur nga OKB-ja dhe qeveritë perëndimore lidhur me […]

Horoskopi, yjet ju tregojnë se çfarë muzike ju përshtatet
Ndryshe

Horoskopi, yjet ju tregojnë se çfarë muzike ju përshtatet

A ju pëlqen muzika lirike si Demi apo ‘country’ si Bricjapi? Zodiaku ju ndihmon të zbuloni muzikën më të përshtatshme Kur bëhet fjalë për muzikën, askush nuk mbetet indiferent. Ne të gjithë kemi një këngë të preferuar ose zhanër muzikor, të aftë për të ngjallur tek ne ato emocione që […]

“Hakmarrja” e beqarëve, më në formë, kreativë dhe produktivë
Ndryshe

“Hakmarrja” e beqarëve, më në formë, kreativë dhe produktivë

Hulumtime të ndryshme kanë nxjerrë në pah përfitimet e njerëzve “single” Nëse Shën Valentini i ka bërë njerëzit që janë single të ndjehen vetëm, atëherë ja 5 arsye të mira për ta marrë veten më vonë: të qenit të ‘lirë’ përmirëson formën fizike dhe peshën, stimulon rritjen personale dhe kreativitetin, […]

Koreja Veriore anulon takimin e planifikuar me nënpresidentin amerikan Pence
Bota

Koreja Veriore anulon takimin e planifikuar me nënpresidentin amerikan Pence

Zyrtarët amerikanë kanë njoftuar se veri-koreanët kanë anuluar në minutën e fundit takimin e planifikuar në Korenë Jugore, në mes të nën-presidentit amerikan, Mike Pence dhe zyrtarëve të Koresë Veriore, duke përfshirë edhe motrën e liderit Kim Jong Un. Pence ka udhëhequr delegacionin amerikan në ceremoninë e hapjes së Lojërave […]