Day: February 22, 2018

Lufta e Sirisë, vijojnë bombardimet në Ghouta, shënohen 380 viktima
Bota

Lufta e Sirisë, vijojnë bombardimet në Ghouta, shënohen 380 viktima

Forcat qeveritare siriane njoftohen se kanë kryer një valë të re të sulmeve ajrore, me përdorimin e artilerisë së rëndë, në rajonin e rrethuar nga rebelët në Ghoutan Lindore. Sulmet kanë lënë të paktën 33 civilë të vdekur, tha një grup monitorimi, duke çuar në 382 numrin e të vrarëve […]

Ngacmimet seksuale ndaj kolegeve, Justin Forsyth dorëhiqet nga UNICEF
Bota

Ngacmimet seksuale ndaj kolegeve, Justin Forsyth dorëhiqet nga UNICEF

Ish-shefi ekzekutiv i Save the Children, Justin Forsyth ka dhënë dorëheqjen nga Unicef pasi thotë se nuk dëshiron që ngjarjet e së shkuarës së tij të “dëmtojnë” bamirësitë. Forsyth u përball me tre ankesa për sjellje të papërshtatshme ndaj femrave në stafin e tij, përpara se të largohej nga “Save […]

Merkel: Marrëveshja për qeverinë e re gjermane do të jetë e mirë për BE
Bota

Merkel: Marrëveshja për qeverinë e re gjermane do të jetë e mirë për BE

Gjermania ka plane të mëdha për Bashkimin Evropian, i tha kancelarja parlamentit gjerman në prag të një takimi joformal të BE në Bruksel. Por më parë asaj i duhet qeveria. Angela Merkel iu drejtua Bundestagut, Parlamentit gjerman një ditë para takimit joformal të liderëve të 27 shteteve anëtare të BE në […]

Arrestohet sërish lideri opozitar rus, Aleksei Navalny
Bota

Arrestohet sërish lideri opozitar rus, Aleksei Navalny

Lideri opozitar rus, Aleksei Navalny ka thënë se është arrestuar nga policia në Moskë. Navalny ka shkruar sot në Twitter se policët e kanë prangosur atë teksa ai po dilte nga ordinanca e dentistit të tij. Sipas tij, policia i ka kumtuar atij se është i arrestuar. Ai ka thënë […]

Amnesty International fut Trump mes shkelësve të të drejtave të njeriut
Bota

Amnesty International fut Trump mes shkelësve të të drejtave të njeriut

Grupi për të drejtat e njeriut Amnesty International akuzoi presidentin e Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, për “politika të urrejtjes” dhe për “të qenët kërcënim për të drejtat e njeriut”. “Presidenti Trump bën veprime që shkelin të drejtat e njeriut në SHBA dhe jashtë”, tha Amnesty International. Në raportin e […]

7 gjërat që nuk duhet t’i pranoni kurrë në një marrëdhënie
Ndryshe

7 gjërat që nuk duhet t’i pranoni kurrë në një marrëdhënie

Ju mund të vendosni për një sërë gjërash në jetë: ku të shkoni për darkë për ditëlindjen e nënës suaj, për shembull. Ose destinacioni më pak i shtrenjtë por po aq i këndshëm për pushimet tuaja të ardhshme. Por ka një gjë që ju kurrë nuk duhet të bëni kompromis: […]

Masakra në Florida, Trump konsideron idenë e armatimit të mësuesve
Bota

Masakra në Florida, Trump konsideron idenë e armatimit të mësuesve

Presidenti amerikan Donald Trump, gjatë takimit në Shtëpinë e Bardhë me studentë të mbijetuar nga sulmi në shkollën në Parkland, duket i gatshëm për të konsideruar idenë që mësuesit, në fuknskion të një ligji, të mund të mbajnë armë. “Do ta analizojmë me kujdes, – ka thënë Trump. – E […]

Nigeri, shpëtohen dhjetëra vajza të rrëmbyera nga Boko Haram
Bota

Nigeri, shpëtohen dhjetëra vajza të rrëmbyera nga Boko Haram

Ushtria e Nigerisë tha se ka shpëtuar 76 vajza, të cilat janë zhdukur gjatë një sulmi të grupit militant Boko Garam në një fshat verilindor të këtij vendi. Gazeta Daily Post e Nigerisë tha se nxënëset janë shpëtuar në fshatin Jilli Muvarti dhe se disa të tjera mund të jenë […]