Day: February 23, 2018

Donald Tusk: Plani i Britanisë për “Brexit” është ‘iluzion i pastër’
Bota

Donald Tusk: Plani i Britanisë për “Brexit” është ‘iluzion i pastër’

Qasja e Mbretërisë së Bashkuar në fazën tjetër të negociatave të Brexit duket të bazohet në “iluzion të pastër”. Kjo është deklarata e fortë e Presidentit të Këshillit Europian, Donald Tusk në një konferencë shtypi në Bruksel. Ai theksoi se Britania e Madhe ende po përpiqet të “zgjerojë” marrëdhëniet e […]

Turqi, një atentator dënohet me burgim të përjetshëm 53 herë
Bota

Turqi, një atentator dënohet me burgim të përjetshëm 53 herë

Një shtetas nga Turqia është dënuar 53 herë me burgim të përjetshëm për sulmin me bomba të vitit 2013, ku u vranë dhjetëra persona në afërsi të kufirit me Sirinë, ka raportuar agjencia shtetërore e lajmeve turke. Agjencia Anadolu ka raportuar se Nasir Eskiocak është dënuar me nga një burgim […]

Siri, mbi 2 mijë civilë të vrarë në Ghouta në tre muaj
Bota

Siri, mbi 2 mijë civilë të vrarë në Ghouta në tre muaj

Në 3 muajt e fundit, më shumë se 2 mijë civilë janë vrarë dhe thuajse 5 mijë janë plagosur në Ghoutan perëndimore, zonë në lindje të Damaskut e kontrolluar nga grupet e armatosura të opozitës dhe ku gjenden rreth 400 mijë civilë nën rrethim. Këtë e ka denoncuar Salwa Aksoy, […]

Parlamenti holandez njeh vrasjet e armenëve si “gjenocid”
Bota

Parlamenti holandez njeh vrasjet e armenëve si “gjenocid”

Ligjvënësit në Dhomën e Ulët të Parlamentit holandez kanë miratuar një rezolutë, përmes së cilës njihet si “gjenocid” masakra ndaj armenëve nga Perandoria Osmane më 1915, një vendim ky ka shkaktuar zemërim në Turqi. “Mocioni është pranuar”, ka thënë kryeparlamentarja Khadija Arib, pasi 143 ligjvënës votuan pro dhe vetëm tre […]

Ideja e Trumpit kundër dhunës, censurimi i video-lojërave dhe filmave
Bota

Ideja e Trumpit kundër dhunës, censurimi i video-lojërave dhe filmave

Presidenti i SHBA-ve Donald Trump, gjatë një takimi mbi sigurinë në shkollat amerikane të mbajtur pas masakrës në Florida, ka komentuar aspekte të ndryshme të edukimit, duke nënvizuar që sipas tij, video-lojërat dhe filmat ndikojnë mendimet, idetë dhe sjellje e të rinjve. “Duhet të bëjmë diçka për atë që…shohin dhe […]

Manjati rus Deripaska largohet nga drejtimi i kompanisë së aluminit
Bota

Manjati rus Deripaska largohet nga drejtimi i kompanisë së aluminit

Manjati rus, Oleg Deripaska, dha dorëheqje nga udhëheqja e kompanisë ruse të aluminit Rusal. Rusal dhe kompania partnere EN+ njoftuan për largimin e Deripaskas dhe për ndryshime të tjera në menaxhim, duke thënë se ato do të sjellin energji shtesë. Rusal nuk e përmendi një raport hetues, të publikuar së […]

Ushtria e Kuqe, 100 vjet nga armata e ish-Bashkimit Sovjetik
Ndryshe

Ushtria e Kuqe, 100 vjet nga armata e ish-Bashkimit Sovjetik

Nja dy cigare dhe hip në kamion. Katër kilometra e gjatë është rruga nga fshatrat përreth qytezës branderburgase Erkner deri te stacioni i trenit. Një rrugë që nuk bëhet dot gjithnjë më këmbë a me biçikletë. Kështu që ishte shumë komode, kur atypari kalonte ndonjë kamion i kazernave të ushtrisë […]