Day: February 25, 2018

Shpërthim i fuqishëm në Leicester, 4 të plagosur rëndë (Video)
Bota

Shpërthim i fuqishëm në Leicester, 4 të plagosur rëndë (Video)

Një shpërthim i nddodhur në Leicester, në rajonin anglez të East Midlands, thuajse ka shkatërruar një ndërtesë 2-katëshe, që mbante në nivelin e rrugës një mini-market dhe disa apartamente banimi. Ngjarja,e cila dyshohet se nuk është një aksident, ka ndodhur në një zonë shumë të frekuentuar të qytetit. Policia ndodhet […]

SHBA-Meksikë, përplasen sërish për murin në kufi
Bota

SHBA-Meksikë, përplasen sërish për murin në kufi

Presidenti i Meksikës, Enrique Pena Nieto, ka hequr dorë nga planet për një vizitë në Shtëpinë e Bardhë. Kjo raportohet nga gazeta amerikane “Washington Post”, që nënvizon se udhëtimi në SHBA do të zhvillohej në javët e ardhshme. Vendimi u mor pas një bisede telefonike të tensionuar 50-minutëshe me presidentin […]

Iraku dënon me vdekje 15 gra turke për anëtarësim në ISIS
Bota

Iraku dënon me vdekje 15 gra turke për anëtarësim në ISIS

Disa gra në Mosul, foto ilustruese Një gjykatë në Irak ka dënuar me vdekje 15 gra turke, pasi i ka cilësuar të fajshme për anëtarësimin e tyre në grupin militant, Shteti Islamik (IS). Gjykata penale ka dënuar edhe një tjetër grua turke me burgim të përjetshëm për shkak se i […]

Palermo, trupa e emisionit investigativ sulmohet me armë zjarri
Bota

Palermo, trupa e emisionit investigativ sulmohet me armë zjarri

Një trupë e emisionit investigativ “Stiscia la Notizia” është sulmuar me armë zjarri dhe mjete të forta pasditen e sotme në Palermo. Makina ku ndodhej Vottorio Brumonti është qëlluar me shashka dhe një plumb pistolete, e cila ka përshkruar derën e pasagjerit gjatë një hetimit të gazetarit mbi drogën në […]

Apeli i Papa Françeskut: Stop luftës ç’njerëzore në Siri
Bota

Apeli i Papa Françeskut: Stop luftës ç’njerëzore në Siri

Regjimi sirian ka rifilluar bombardimet në zonën lindore të Ghoutas, kryeqendra e rebelëve, pavarësisht nga armëpushimi prej 30 ditësh i aprovuar nga Këshillimi i Sigurimit të OKB-së. Bilanci ësdhtë 7 të vdekur dhe të paktën 30 të plagosur. Lajmi bëhet i ditur nga Observatori Sirian për të Drejtat e Njeriut, […]

SHBA, irlandezët pa dokumenta të Bostonit
Ndryshe

SHBA, irlandezët pa dokumenta të Bostonit

Megjithëse numri i deportimeve në total ishte ulur në vitin 2017, numri u rrit për shumicën e vendeve, përfshirë Irlandën. Numri total i deportimeve – 34 – është më i vogël se sa ai i vendeve të tjera, por paraqet një rritje prej 31 për qind nga viti 2016, mjaftueshëm […]

Arrestohet në Pragë lideri i kurdëve, Turqia kërkon ekstradimin
Bota

Arrestohet në Pragë lideri i kurdëve, Turqia kërkon ekstradimin

Një udhëheqës i lëvizjes kurde është arrestuar në Pragë pas një urdhër arresti të kërkuar nga Turqia. Saleh Muslim, ish-drejtuesi i lëvizjezs siriano-kurde, Partia e Bashkimit Demokratik (PYD), u arrestua mëngjesin e së dielës. Ministria turke e Drejtësisë tha se kanë nisur procedurat për ekstradimin e Muslim. Turqia e sheh […]

Koreja e Veriut i cilëson akt lufte sanksionet e reja amerikane
Bota

Koreja e Veriut i cilëson akt lufte sanksionet e reja amerikane

Koreja Veriore ka dënuar sanksionet e reja të Shteteve të Bashkuara, duke akuzuar Uashingtonin se po tenton të pengojë rregullimin e marrëdhënieve me Korenë Jugore gjatë kohës sa janë mbajtur Lojërat Olimpike Dimërore. Deklarata e publikuar nga agjencia e lajmeve të Koresë Veriore, KCNA, ka ardhur vetëm disa ditë, pasi […]

Kina propozon heqjen e kufizimit për mandatin presidencial
Bota

Kina propozon heqjen e kufizimit për mandatin presidencial

Partia Komuniste në Kinë, ka propozuar largimin e kufizimit të postit presidencial, hap që i mundëson presidentit kinez, Xi Jinping të qëndrojë në zyrë edhe pas vitit 2023. Propozimi është raportuar sot nga agjencia e lajmeve Xinhua. Kjo agjenci ka thënë se Partia Komuniste kanë propozuar largimin e frazës në […]