Day: February 26, 2018

Seuli, thirrje SHBA për fillimin e bisedimeve me Phenianin
Bota

Seuli, thirrje SHBA për fillimin e bisedimeve me Phenianin

Presidenti i Koresë së Jugut Moon Jae In, u bëri thirrje sot Shteteve të Bashkuara të nisin bisedimet me Korenë e Veriut, kjo pasi një delegacion i këtij vendi i ka konfirmuar gatishmërinë e Phenianit për bisedime me Uashingtonin. Gjatë një takimi me zëvendës kryeministrin kinez Liu Yandong (në Seul), […]

SHBA, trysni ndaj ligjvënësve për të marrë masa ndaj dhunës me armë
Bota

SHBA, trysni ndaj ligjvënësve për të marrë masa ndaj dhunës me armë

Ligjvënësit amerikanë që kthehen në Uashington këtë javë do të përballen me trysni në rritje për të marrë masa për dhunën nga armët në Amerikë, pas një vrasjeje tjetër masive që mori jetën e 17 vetëve në një shkollë të mesme në Florida. Ditët e fundit, nxënësit amerikanë janë mobilizuar […]

Turqia merr kontrollin e shkollave afgane të lidhura me Gulenin
Bota

Turqia merr kontrollin e shkollave afgane të lidhura me Gulenin

Turqia ka marrë nën kontroll 12 shkolla në Afganistan, të cilat udhëhiqen nga organizata që ka lidhje me klerikun fetar, Fetullah Gulen, të cilin Ankaraja zyrtare e fajëson për tentim-puçin e vitit 2016. Shkollat afgano-turke, tash do të udhëhiqen nga fondacioni shtetëror turk për edukim Maarif, pavarësisht kundërshtimeve të studentëve […]

Sllovaki, vritet gazetari që investigonte qeveritarët
Bota

Sllovaki, vritet gazetari që investigonte qeveritarët

Policia në Sllovaki tha se një gazetar investigativ është qëlluar për vdekje në shtëpinë e tij, së bashku me të dashurën. Shefi i policisë sllovake, Tibor Gaspar, tha se Jan Kuciak, 27 vjeç, dhe partnerja e tij janë gjetur të vdekur në shtëpinë e tyre në qytetin Velka Maca, 65 […]

‘Martirizoi’ një vajzë të vogël, lum kritikash ndaj Erdogan
Bota

‘Martirizoi’ një vajzë të vogël, lum kritikash ndaj Erdogan

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan është vendosur në qendër të kritikave në rrjetet sociale, pasi në një tubim të partisë së tij “martirizoi” një vajzë të vogël, veshur me uniformë  ushtarake, duke thënë se ajo do të nderohet nëse vritet gjatë luftës. “Nëse ajo do të martirizohej, unë do të […]

Siri, dyshohet se në Ghouta janë përdorur armë kimike
Bota

Siri, dyshohet se në Ghouta janë përdorur armë kimike

Observatori Sirian i të Drejtave të Njeriut, ka dyshime të forta se trupat qeveritare të Asadit kanë kryer një sulm kimik me klor në Al-Shifuniyah, në Gjoutan lindore. “Me dhjetëra civilë kanë pasur simptoma të djegjes së rrugëve të frymëmarrjes, ndërkohë që një fëmijë ka vdekur”, – pohojnë autoritetet e […]

Karikaturat holandeze në vitin 1990: Sinjale nga Shqipëria!
Ndryshe

Karikaturat holandeze në vitin 1990: Sinjale nga Shqipëria!

Nga Armand Plaka Vendet e tjera të ish-Lindjes, ku shumë syresh tashmë po përjetonin fazën e fundit të një trendy thuajse romantik të komunizmit në krahasim me atë shqiptar, të gjitha i kishin hipur tashmë “trenit të ndryshimeve”. Shqipëria ndërkaq, ndodhej akoma në një udhëkryq vetmitar dhe frika, pasiguria dhe […]

“Pantera e Zezë”, një film me superheronj në Afrikë
Ndryshe

“Pantera e Zezë”, një film me superheronj në Afrikë

Filmi me superheronj “Black Panther”, “Pantera e zezë” e regjisorit Ryan Coogler, bazuar në librin me ilustrime Marvel, ka ne qendër mbretin e një vendi të përparuar teknologjikisht në Afrikë. Aftësitë e tij të mahnitshme në luftë përforcohen edhe më shumë nga fuqitë e tij prej superheroi dhe një kostum […]

Bisedimet me Korenë e Veriut, SHBA tregohet e kujdesshme
Bota

Bisedimet me Korenë e Veriut, SHBA tregohet e kujdesshme

Shtetet e Bashkuara thanë se çdo dialog me Korenë e Veriut duhet të ketë çarmatimin bërthamor si qëllim të fundit. Të dielën, në ditën e fundit të Lojërave Olimpike Dimërore në Pjongçang të Koresë së Jugut, delegacioni verikorean ka thënë se është i gatshëm për bisedime me SHBA-në. “Do të […]

Britani, 4 të vdekur nga shpërthimi në Leicester (Foto)
Bota

Britani, 4 të vdekur nga shpërthimi në Leicester (Foto)

Është 4 të vdekur bilanci i shpërthimit që ndodhi të dielën në mbrëmje ku u shkatërrua një mini-market në qytetin britanik të Leicesterit, duke shkaktuar një zjarr të madh dhe shembur apartamentet që ndodheshin në katin e lartë të ndërtesës 2-katëshe. Lajmi bëhet i ditur nga policia lokale, e cila […]