Day: February 27, 2018

Disa qytete gjermane do ndalojnë qarkullimin e makinave me naftë
Bota

Disa qytete gjermane do ndalojnë qarkullimin e makinave me naftë

Qytetet gjermane do të lejohen të ndalojnë qarkullimin e automjeteve me naftë nga disa zona pas një vendimi historik të gjykatës. Gjykata Federale Administrative në Leipzig tha se qytetet e Shtutgartit dhe Duesseldorfit mund të ndalojnë ligjërisht makinat me naftë. Vendimi vendos një precedent për qytetet e tjera dhe analistët […]

Trump rikandidon në 2020, emëron Brad Parscale si shefin e fushatës
Bota

Trump rikandidon në 2020, emëron Brad Parscale si shefin e fushatës

Presidenti i SHBA Donald Trump ka zgjedhur një nga strategët e tij politik si menaxher të fushatës për rizgjedhjen e tij në vitin 2020. Organizata e Trump punësoi Brad Parscale në 2011 si një “guru” i botës dixhitale. Ai në vitin 2015 krijoi një faqe interneti për ofertën eksploruese të […]

Alarm për bombë në Londër, evakuohet “Royal Opera”
Bota

Alarm për bombë në Londër, evakuohet “Royal Opera”

Një alarm për bombë është raportuar në Londër, në Royal Opera House, ku disa ndërtesa janë evakuuar si pasojë e sinjalizimit për një pako të dyshimtë. Ndërsa e gjithë zona është rrethuar, policia nuk konfirmon për një kërcënim real. Aktualisht kontrollet janë në vijim, ndërkohë që e gjithë zona është […]

Skandal në Siri, femrat shfrytëzohen seksualisht në këmbim të ndihmave
Bota

Skandal në Siri, femrat shfrytëzohen seksualisht në këmbim të ndihmave

Disa gra siriane kanë pësuar abuzime seksuale nga punonjësit e OKB-së dhe nga organizata të tjera humanitare që shpërndanin ushqim dhe ndihma të tjera në këmbim të “favoreve seksuale”. Lajmi është zbuluar në një intervistë dhënë televizionit BBC nga punonjësja Daniella Spencer. Bëhet fjalë, sipas saj, për një fenomen të […]

Lewinsky, 20 vjet pas skandalit seksual ndihet e abuzuar nga pushteti
Bota

Lewinsky, 20 vjet pas skandalit seksual ndihet e abuzuar nga pushteti

“Kam qenë viktimë e abuzimit të pushtetit”. 20 vite pas skandalit seksual që preku Shtëpinë e Bardhë të Bill Clinton, është rikthyer të flasë Monica Lewinsky, stazhierja që pati një marrëdhënie me ish-presidentin e Shteteve të Bashkuara. Në sajë të lëvizjes “#MeToo” që vepron kundër ngacmimeve seksuale, ajo ka folur […]

Pauzë reflektimi? Çfarë duhet të dini për krizën në çift
Ndryshe

Pauzë reflektimi? Çfarë duhet të dini për krizën në çift

“Le të marrim pak kohë”: nëse e keni dëgjuar këtë frazë, kush e di se sa pyetje ju lindin. Të menaxhosh situatën është e mundur, ja disa këshilla Kriza në çift: sapo lexojmë këto fjalë, diçka ndryshon dhe zemra rreh më shpejt. Për fat të keq, ka raste që janë […]

Hyn në fuqi “pauza humanitare” në Goutan Lindore
Bota

Hyn në fuqi “pauza humanitare” në Goutan Lindore

Armëpushimi i përditshëm pesëorësh, i thirrur nga Rusia, ka hyrë në fuqi në enkalëvn e Goutas Lindore në Siri. Ministri i Mbrojtjes i Rusisë, Sergei Shoigu, ka thënë të hënën se presidenti Vladmir Putin ka urdhëruar “pauzë humanitare” nga ora 9 deri në orën 2 pasdite, sipas kohës lokale. Shoigu […]

Të gjitha sekretet e gardërobës së Mbretëreshës Elisabeth! (Foto)
Ndryshe

Të gjitha sekretet e gardërobës së Mbretëreshës Elisabeth! (Foto)

Copën e zgjedh vetë ajo, takat e këpucëve 5, “zbuten” fillimisht nga një asistente Do të shënohet në histori pjesëmarrja e Mbretëreshës Elisabeth në Javën e Modës në Londër për të prezantuar edicionin e parë të Çmimit Mbretëreshës Elizabeth II për Dizajnin Britanik. E veshur me kostum blu me kristale […]

Arabia Saudite zëvendëson komandantët ushtarakë
Bota

Arabia Saudite zëvendëson komandantët ushtarakë

Arabia Saudite, me dekret mbretëror, shkarkoi komandantët kryesorë ushtarakë, përfshirë shefin e stafit. Mbreti Salman i zëvendësoi edhe udhëheqësit e forcave tokësore dhe të mbrojtjes ajrore. Lajmi u publikua nga agjencia zyrtare e lajmeve Saudi Press, por nuk u dhanë detaje për shkarkimet. Ato vijnë në kohën kur lufta në […]