Month: March 2018

Jemen, zjarri dëmton magazinat me ndihma e ushqime të OKB
Bota

Jemen, zjarri dëmton magazinat me ndihma e ushqime të OKB

Një zjarr ka shkatërruar sasi të mëdha të ushqimit të OKB-së dhe furnizimeve të tjera humanitare në Jemenin e shkatërruar nga lufta. Zjarri shpërtheu në një depo të drejtuar nga Programi Botëror i Ushqimit (WFP) në portin Hudaydah të Detit të Kuq. Thuhet se katër depo që mbajnë 50 ton […]

Tension Itali-Francë, doganierët hyjnë me armë në një qendër emigrantësh
Bota

Tension Itali-Francë, doganierët hyjnë me armë në një qendër emigrantësh

#td_uid_1_5abfcca46b6fd .td-doubleSlider-2 .td-item1 { background: url(http://gazeta-shqip.com/lajme/wp-content/uploads/2018/03/6411d68fce212a7fe53a4b68b4d67b99-80×60.jpg) 0 0 no-repeat; } #td_uid_1_5abfcca46b6fd .td-doubleSlider-2 .td-item2 { background: url(http://gazeta-shqip.com/lajme/wp-content/uploads/2018/03/C_2_fotogallery_3087049_1_image-80×60.jpg) 0 0 no-repeat; } #td_uid_1_5abfcca46b6fd .td-doubleSlider-2 .td-item3 { background: url(http://gazeta-shqip.com/lajme/wp-content/uploads/2018/03/C_2_fotogallery_3087049_3_image-80×60.jpg) 0 0 no-repeat; } #td_uid_1_5abfcca46b6fd .td-doubleSlider-2 .td-item4 { background: url(http://gazeta-shqip.com/lajme/wp-content/uploads/2018/03/C_2_fotogallery_3087049_0_image-80×60.jpg) 0 0 no-repeat; } #td_uid_1_5abfcca46b6fd .td-doubleSlider-2 .td-item5 { background: url(http://gazeta-shqip.com/lajme/wp-content/uploads/2018/03/C_2_fotogallery_3087049_5_image-80×60.jpg) 0 0 no-repeat; } […]

Prag lufte, Izraeli paralajmëron aksion ushtarak në Rripin e Gazës
Bota

Prag lufte, Izraeli paralajmëron aksion ushtarak në Rripin e Gazës

Ushtria izraelite ka paralajmëruar se mund të marrë masa kundër “objektivave terroristë” brenda Rripit të Gazës. Gjeneral Brigade Ronen Manelis u tha gazetarëve se Hamasi – grupi militant që kontrollon Gazën – po përdorte protestat palestineze si një mbulesë për nisjen e sulmeve ndaj Izraelit. Kreu palestinez Mahmoud Abbas ka […]

Gjermani, Puigdemont nga burgu: Unë nuk heq dorë!
Bota

Gjermani, Puigdemont nga burgu: Unë nuk heq dorë!

“Nuk do të heq dorë, nuk do të jap dorëheqje, nuk do të tërhiqem”. Kjo është ajo që kreu i pavarur katalanas Carles Puigdemont shkroi në Twitter, në mesazhin e tij të parë që nga arrestimi një javë më parë në Gjermani, ku ai është në burg, në pritje të […]

Pakistan, nobelistja Malala rikthehet në qytet 6 vjet pasi e sulmuan
Bota

Pakistan, nobelistja Malala rikthehet në qytet 6 vjet pasi e sulmuan

Në vitin 2012 talebanët e plagosën rëndë atë për punën e tij si bloger. Gruaja e re shpërtheu në lot në sytë e shtëpisë së saj të vjetër Malala Yousafzai, fituese e çmimit Nobel për Paqe në vitin 2014, udhëtoi në qytetin e saj të lindjes Mingora, në luginën Swat, […]

Rusia kërkon largimin edhe të 50 diplomatëve të tjerë britanikë
Bota

Rusia kërkon largimin edhe të 50 diplomatëve të tjerë britanikë

Largoni diplomatët, kërkon Moska. Shkallëzim i ri në grindjen mes Londrës e Moskës për sulmin me gaz nervor kundër ish-agjentit të dyfishtë rus, Sergej Skripal dhe vajzës së tij. Rusia i ka kërkuar Britanisë së Madhe të largojë edhe 50 diplomatë të tjerë britanikë, bën të ditur zëdhënësja e Ministrisë […]

Astrologjia, çfarë është dhe sekretet e “Shenjës”!
Ndryshe

Astrologjia, çfarë është dhe sekretet e “Shenjës”!

Si përllogaritet dhe si ndikon në karakterin e njeriut Për të pasur një horoskop të plotë, a është e mjaftueshme të dini shenjën tuaj të zodiakut? Shpesh, kur dikush flet për astrologjinë, dëgjojmë edhe pyetjen: “Po ti çfarë shenje je?”. Në të vërtetë mund të jetë një mënyrë e mirë […]

Trump pezullon mbi 200 milionë $ ndihma për Sirinë
Bota

Trump pezullon mbi 200 milionë $ ndihma për Sirinë

Zyrtarët amerikanë deklaruan se presidenti Donald Trump ka urdhëruar Departamentin e Shtetit të pezullojë mbi 200 milionë dollarë ndihma për Sirinë, teksa administrata e tij po rivlerëson rolin e Shteteve të Bashkuara në konfliktin atje. Urdhri për ngrirjen e fondeve fillimisht është raportuar nga “Wall Steet Journal” më 30 mars, […]

Dieta mesdhetare mund të ngadalësojë plakjen e ADN-së
Ndryshe

Dieta mesdhetare mund të ngadalësojë plakjen e ADN-së

Studiuesit anglezë kanë ndjekur shëndetin e 5 mijë njerëzve për dhjetë vjet Dihet mirë se dieta mesdhetare është e mirë. Lajm i vërtetë është se kjo dietë e ngadalëson “plakjen” e ADN-së së saj. Kjo është konfirmuar nga një studim britanik i raportuar në faqen e internetit “In a Bottle” […]