Day: April 1, 2018

Meksikë, vriten 7 policë gjatë një revolte në burg
Bota

Meksikë, vriten 7 policë gjatë një revolte në burg

Shtatë policë janë vrarë në Meksikë në një operacion të forcave të rendit për të shtypur një revoltë të të burgosurve të shpërthyer në një burg të shtetit të Verakruzit, në lindje të vendit. Ngjarja ka ndodhur në burgun La Toma, në Amatlan, sipas autoriteteve lokale. Agjentët po përpiqeshin të […]

Vdes në moshën 91-vjeçare ish-diktatori i Guatemalës
Bota

Vdes në moshën 91-vjeçare ish-diktatori i Guatemalës

Ka vdekur për shkak të një infarkti në moshën 91-vjeçare, ish-diktatori i Guatemalës, Efrain Rios Montt. Ai ka qenë në pushtet nga viti 1982 deri në 1983-in, pas një grushti shteti dhe në vitin 2013 u dënua me 50 vjet për gjenocid dhe krime kundër njerëzimit. Ai u shpall fajtor […]

Përleshjet në Gaza, Izraeli: Nuk do ketë komision hetimor
Bota

Përleshjet në Gaza, Izraeli: Nuk do ketë komision hetimor

Nuk do të ketë një komision hetimor për përplasjet në Gaza. Kështu është shprehur ministri i Mbrojtjes i Izraelit, Avigdor Lieberman, në përgjigje të kërkesës së Sekretarit të Përgjithshëm të OKB-së, Antonio Guterres, për të hapur “një hetim të pavarur dhe transparent” në lidhje me trazirat të premten që çuan […]

Trump: Nëse Meksika nuk ndalon emigrimin, do ndërtojmë murin
Bota

Trump: Nëse Meksika nuk ndalon emigrimin, do ndërtojmë murin

Donald Trump kthehet të sulmojë Meksikën, duke thënë se autoritetet lokale, “po bëjnë shumë pak, madje thuajse asgjë, për të penguar njerëzit të kalojnë në Meksikë përmes kufirit të tyre në jug dhe për të vazhduar rrugën në SHBA. Ata qeshin mbi ligjet tona mbi emigrimin, por duhet të ndalojnë […]

Gaza, Erdogan kundër Netanjahut: Je një terrorist, një pushtues
Bota

Gaza, Erdogan kundër Netanjahut: Je një terrorist, një pushtues

Presidenti turk Recep Tayyip Erdogan ka akuzuar kryeministrin izraelit Benjamin Netanjahu se është “një terrorist” dhe “një pushtues”, në lidhje me përleshjet e dhunshme në territorin e Gazës, ku forcat e sigurisë vranë 16 palestinezë. Më herët, Netanjahu kishte pohuar se nuk “pranonte leksione morali  nga asnjë, që për vite […]

Berlin, qindra manifestues në mbështetje të liderit katalanas (Foto)
Bota

Berlin, qindra manifestues në mbështetje të liderit katalanas (Foto)

Me qindra persona kanë zbritur në rrugët e Berlinit për të kërkuar lëshimin e ish-guvernatorit katalanas Carles Puigdemont, i arrestuar në Gjermani javën e shkuar dhe që rrezikon ekstradimin në Spanjë për shkak të rebelimit. #td_uid_1_5ac102f563b8a .td-doubleSlider-2 .td-item1 { background: url(http://gazeta-shqip.com/lajme/wp-content/uploads/2018/04/kata-1-80×60.jpg) 0 0 no-repeat; } #td_uid_1_5ac102f563b8a .td-doubleSlider-2 .td-item2 { background: […]

Pashka, mesazhi i Papa Françeskut: T’i jepet fund masakrës në Siri
Bota

Pashka, mesazhi i Papa Françeskut: T’i jepet fund masakrës në Siri

Në Meshën e Shenjtë të Pashkëve, Papa Françesku nga Vatikani ka bërë thirrje për t’i dhënë fund “kërdisë” me jetët njerëzore në Siri. Ai gjithashtu kërkoi nga Perëndia që të shërojë plagët në Sudanin e Jugut dhe në Republikën Demokratike të Kongos dhe kërkoi dialog mbi gadishullin Korean. Papa Françesku […]

Veset e këqija të Xhorxh Uashingtonit
Ndryshe

Veset e këqija të Xhorxh Uashingtonit

Në pronën e George Washington në Virxhinia, sot muze, gjendet një galeri me portretet e udhëheqësve revolucionarë që në fund u bënë keqbërës. Jul Cezari, Oliver Kromuell dhe Napoleon Bonaparti, janë tre heronj që rrëzuan tiranitë vetëm për të rrëmbyer pushtet absolut për vete menjëherë pas fitores. Xhorxh Uashingtoni (George […]

Gjermania shton përpjekjet për dëbimin e azilantëve
Bota

Gjermania shton përpjekjet për dëbimin e azilantëve

Në një qendër të parë model në Gjermani do të strehohen azilkërkuesit deri sa të sqarohet me saktësi identiteti i tyre e pastaj të vendoset për dëbim apo qëndrim. Çfarë janë këto “qendra ankorimi?” Qendër pranimi në Zirndorfin gjerman, – por shpejt do të ketë vetëm qendra ankorimi deri sa […]