Day: April 1, 2018

Mesha e Pashkës, Papa Françesku: Zoti surprizon atëherë kur s’e pret!
Bota

Mesha e Pashkës, Papa Françesku: Zoti surprizon atëherë kur s’e pret!

“Askush nuk e pret, por Ai vjen e të tërheq”, shkruante Papa Françesku në rrjetin social “Twitter” përpara se të përgatitej për fjalimin e Pashkës në sheshin “Shën Pjetri” për të ashtuquajturin mesazh “Urbi et Orbi”. “Besimi ynë nis mëngjesin e Pashkës. Jezusi është gjallë! Ky është edhe thelbi i […]

A ka jetuar vërtet Jezusi dhe cila ishte fytyra e tij?
Ndryshe

A ka jetuar vërtet Jezusi dhe cila ishte fytyra e tij?

Dr. Bledar Kurti Duke qenë se jemi në ditët e festës së Pashkës, duke lënë mënjanë shkrimet dhe leximet e përditshme mbi çudirat e politikës shqiptare apo të dokrrave të brezit të sotëm të makiatos, është me vend ti kushtojmë vëmendje atij për të cilin festohet Pashka, Jezusit Krishtit. Gjatë […]

Rrëzohet hoteli në Indi, 10 viktima e 5 të plagosur
Bota

Rrëzohet hoteli në Indi, 10 viktima e 5 të plagosur

Të paktën dhjetë persona kanë mbetur të vdekur dhe tre të plagosur nga rrëzimi i një hoteli me katër kate në Indinë qendrore. Policia bën me dije se ekipet e shpëtimit, të cilët kanë punuar gjatë gjithë natës në vendngjarje, kanë nxjerrë dhjetë të mbijetuar nga mbeturinat e ndërtesës që […]

SHBA studion sanksione të reja për Rusinë, Trump ka dyshime
Bota

SHBA studion sanksione të reja për Rusinë, Trump ka dyshime

Në kulmin e luftës së spiunazhit me Moskën, Shtëpia e Bardhë do të shqyrtojë mundësinë e sanksioneve të mëtejshme kundër Rusisë. New York Times raportoi këtë të dielë për idenë e re të Uashingtoni zyrtar, por shpjegoi se si Presidenti Donald Trump nuk pranoi të ndryshonte qëndrimin e tij dhe […]

A janë të lumtur fëmijët e adoptuar?
Ndryshe

A janë të lumtur fëmijët e adoptuar?

Shumë nga historitë e deritanishme që kemi dëgjuar, lexuar apo që janë bërë të ditura nga media, na paraqesin të dhëna se fëmijët e adoptuar janë të zemëruar, jo të lumtur dhe kanë gjasa të ndërmarrin veprime kriminale. E vërteta ka mundësi të jetë ndryshe, pasi një familje, qoftë kjo […]

Zjarri në qendrën tregtare në Rusi, dorëhiqet guvernatori i Kemerovës
Bota

Zjarri në qendrën tregtare në Rusi, dorëhiqet guvernatori i Kemerovës

Guvernatori që ka shërbyer në rajonin rus Kemerovo, ku një zjarr në një qendër tregëtare la të vdekur mbi 60 persona, ka njoftuar dorëheqjen. Aman Tuleyev tha se largimi nga udhëheqja e Kemerovos ishte “e drejtë, e vetëdijshme dhe i vetmi vendim i vërtetë” pas katastrofës. Ai njoftoi lëvizjen në […]

Papa Françesku pagëzon emigrantin hero të Italisë
Bota

Papa Françesku pagëzon emigrantin hero të Italisë

Papa Françesku pagëzoi emigrantin hero të Italisë në meshën e Pashkëve, të mbajtur në orët e para të së dielës në Bazilikën e Shën Pjetrit, në Vatikan. 31-vjeçari John Ogah po lypte jashtë një supermarketi në Romë vitin e kaluar, kur një person i maskuar dhe me një hanxhar në […]