Day: April 2, 2018

Afganistan, vriten 25 civilë në një sulm ajror, qindra të plagosur
Bota

Afganistan, vriten 25 civilë në një sulm ajror, qindra të plagosur

Në një sulm ajror ushtarak të kryer kundër talebanëve në provincën veriore të Kunduzit në Afganistan, raportohet se kanë mbetur të vrarë shumë civilë. Dëshmitarët okularë thanë se helikopterët synonin një tubim në një shkollë fetare në rrethin e Dasht-e Archi. Qeveria thotë se të paktën 25 islamikë u vranë […]

Trump kërkoi nga Putin takim në Uashington?
Bota

Trump kërkoi nga Putin takim në Uashington?

Presidenti i SHBA-ve, Donald Trump ka kërkuar që takimi me udhëheqësin rus Vladimir Putin të zhvillohet në Uashington. Ndihmësi i presidentit rus Yury Ushakov ka deklaruar për mediat se Trump e bëri ofertën gjatë një telefonate mes dy udhëheqësve, pas rikonfirmimit të Trump në krye të Rusisë. “Kur presidentët biseduan […]

Plani për emigrantët afrikanë, Izraeli i nis 16 mijë në Gjermani e Kanada
Bota

Plani për emigrantët afrikanë, Izraeli i nis 16 mijë në Gjermani e Kanada

Izraeli ka anuluar planet për largimin e migrantëve në Afrikë pas arritjes së një marrëveshjeje me agjensinë e refugjatëve të Kombeve të Bashkuara. Më tepër se 16,000 azilkërkues do të rivendosen në vendet perëndimore, duke përfshirë Kanadanë, Italinë dhe Gjermaninë, tha kryeministri Benjamin Netanjahu. Rreth 16,000 të tjerë do të […]

Afrika e Jugut, shuhet simboli i luftës anti-aparteid, Winnie Mandela
Bota

Afrika e Jugut, shuhet simboli i luftës anti-aparteid, Winnie Mandela

#td_uid_1_5ac256596b7b3 .td-doubleSlider-2 .td-item1 { background: url(http://gazeta-shqip.com/lajme/wp-content/uploads/2018/04/winniemandela0204a-80×60.jpg) 0 0 no-repeat; } #td_uid_1_5ac256596b7b3 .td-doubleSlider-2 .td-item2 { background: url(http://gazeta-shqip.com/lajme/wp-content/uploads/2018/04/c799e22c5598a7aedfa268c672dd9835-80×60.jpg) 0 0 no-repeat; } #td_uid_1_5ac256596b7b3 .td-doubleSlider-2 .td-item3 { background: url(http://gazeta-shqip.com/lajme/wp-content/uploads/2018/04/article-2519062-19E2240900000578-561_964x683-80×60.jpg) 0 0 no-repeat; } #td_uid_1_5ac256596b7b3 .td-doubleSlider-2 .td-item4 { background: url(http://gazeta-shqip.com/lajme/wp-content/uploads/2018/04/download-2-80×60.jpg) 0 0 no-repeat; } 1 of 4 Aktivistja më e njohur anti-aparteid në Afrikën […]

Horror në Pakistan, një tjetër fëmijë përdhunohet dhe vritet
Bota

Horror në Pakistan, një tjetër fëmijë përdhunohet dhe vritet

Pakistani, pas tmerrit që i ndodhi të voglës Zainab Amin, 6 vjeçe, është gjetur sërish përballë një tjetër episodi përdhunimi dhe vrasjeje të një fëmije, këtë herë 7 vjeç. Një zëdhënës i forcave të rendit, ka konfirmuar se “të dhënat e para sugjerojnë që viktima është përdhunuar dhe pastaj mbytur. […]

Kim Jong “emocionohet” në koncertin e muzikantëve koreano-jugorë
Bota

Kim Jong “emocionohet” në koncertin e muzikantëve koreano-jugorë

Lideri verikorean, Kim Jong Un ka thënë se është “emocionuar thellë” nga interpretimi i një grupi jugkorean të muzikës pop, në një vizitë të rrallë në Phenjan. Pjesëmarrja e Kimit dhe gruas të tij si dhe ish-këngëtarit, Ri Sol Jun në koncertin e ashtuquajtur koncerti pop K, ka dhënë një […]

Kim Jong “emocionohet” në koncertin e muzikantëve të koreano-jugorë
Bota

Kim Jong “emocionohet” në koncertin e muzikantëve të koreano-jugorë

Lideri verikorean, Kim Jong Un ka thënë se është “emocionuar thellë” nga interpretimi i një grupi jugkorean të muzikës pop, në një vizitë të rrallë në Phenjan. Pjesëmarrja e Kimit dhe gruas të tij si dhe ish-këngëtarit, Ri Sol Jun në koncertin e ashtuquajtur koncerti pop K, ka dhënë një […]