Day: April 3, 2018

‘Emigrantët’, Trump do dërgojë ushtrinë në kufirin me Meksikën
Bota

‘Emigrantët’, Trump do dërgojë ushtrinë në kufirin me Meksikën

Presidenti amerikan, Donald Trump është zotuar të dërgojë ushtrinë e SHBA-ve për të siguruar kufirin jugor të vendit me Meksikën. “Ne do të ndërmarrim veprime ushtarake”, tha Trump sot nga Shtëpia e Bardhë, duke shtuar se ky do të ishte një “hap i madh”. Më parë  Trump kërcënoi të zvogëlojë […]

Reforma hekurudhore e Macron, Parisi ‘ndizet’ flakë nga protestuesit
Bota

Reforma hekurudhore e Macron, Parisi ‘ndizet’ flakë nga protestuesit

Disa mijëra qytetarë francezë dolën në rrugët e Parisit ditën e sotme për të protestuar ndaj reformës hekurudhore të porositur nga Presidenti Emmanuel Macron. Disa demonstrues të maskuar u përleshën me xhandarët, duke shkaktuar trazira. “Statusi i shtetit nuk është i pranueshëm”, tha kryeministri francez Edouard Philippe. Protesta u organizua […]

Ndërhyrja ruse në zgjedhjet e SHBA, burgoset avokati Alex van der Zwaan
Bota

Ndërhyrja ruse në zgjedhjet e SHBA, burgoset avokati Alex van der Zwaan

Personi i parë i burgosur falë hetimit të FBI-së për një bashkëpunim të dyshuar midis ekipit të fushatës presidenciale të Donald Trump dhe Rusisë është avokati hollandez Alex van der Zwaan, 33 vjeç. Ai u dënua me 30 ditë burg për gënjeshtra ndaj hetuesve rreth kontakteve me ish-ndihmësin e Trump, […]

Përplasen trenat, 35 të plagosur në Duisburg të Gjermanisë
Bota

Përplasen trenat, 35 të plagosur në Duisburg të Gjermanisë

Një aksident i rëndë hekurudhor ka ndodhur në qytetin Duisburg të Gjermanisë pasditen e sotme. Mediat raportojnë se dy trena janë përplasur në tunelin e stacionit “Auf dem Damm” në lagjen Meiderich, që është një stacion nëntokësor metroje i Stadtbahn Rhein-Ruhr. Shkaku i aksidentit është ende i paqartë, ndërsa departamentit […]

Dështon sistemi IT i Eurokontroll, shtyhen gjysma e fluturimeve evropiane
Bota

Dështon sistemi IT i Eurokontroll, shtyhen gjysma e fluturimeve evropiane

Gjysma e fluturimeve evropiane mund të vonohen për shkak të një problemi IT, i cili është identifikuar dhe duhet të zgjidhet në orët e ardhshme. Kjo u njoftua nga “Organizata Evropiane për Sigurinë e Navigacionit Ajror”, agjencia që menaxhon sistemin e kontrollit të trafikut ajror të Bashkimit Evropian. “Nuk ka […]

3 muaj grevë në Francë, qeveria e Macron në sfidë
Bota

3 muaj grevë në Francë, qeveria e Macron në sfidë

Transporti hekurudhor në Francë është paralizuar për shkak të grevës kundër reformave të presidentit francez, Emmanuel Macron. Fillimi i grevës është cilësuar si “E marta e zezë”, mirëpo aksioni do të vazhdojë për tre muaj, përkatësisht dy ditë në javë. Stafi i kompanisë shtetërore hekurudhore, SNCF është duke udhëhequr grevën, […]

Gjermania do të dorëzojë Carles Puigdemont në Spanjë
Bota

Gjermania do të dorëzojë Carles Puigdemont në Spanjë

Prokuroria e Përgjithshme e landit Shlesvig-Holshtajn ka bërë të ditur të martën se do të ekstradojë në Spanjë ish-kreun e qeverisë së Katalonjës, Carles Puigdemont. Gjermania do të ekstradojë Carles Puigdemont. Të martën (03.04) Prokuroria e Përgjithshme e landit Shlesvig-Holshtajn ka bërë të ditur se do të ekstradojë në Spanjë […]

Të gjitha vdekjet “aksidentale” në epokën e Vladimir Putinit!
Ndryshe

Të gjitha vdekjet “aksidentale” në epokën e Vladimir Putinit!

Konspiratorët e sëmurë që u liruan për vrasjen e Nemtsov: faji i SHBA-ve që duan të “destabilizojnë” Moskën.  Janë me dhjetëra vrasje në mbi një dekadë që gjithmonë e kanë forcuar “Carin” Gjithnjë është një ndjesi e çuditshme të lexosh teoritë e konspiracionit. Është si të hysh në mendjen e […]

Martesa, 10 gjërat që duhet të dini para se të thoni “po”
Ndryshe

Martesa, 10 gjërat që duhet të dini para se të thoni “po”

Nëse jeni gati për të filluar një jetë në çift, përpiquni të ndaloni: ja çfarë duhet të dini para “ditës më të rëndësishme” Martesa: një legjendë? Po, entuziazmi dhe euforia janë të gjitha atje. Por ndoshta u është dukur se kishte gjysmë shekulli, por në fakt, data po afrohet me […]