Day: April 4, 2018

Thellohet skandali i Facebook, u cënua privatësia e 87 mln përdoruesve
Bota

Thellohet skandali i Facebook, u cënua privatësia e 87 mln përdoruesve

Facebook ka deklaruar mbrëmjen e sotme se beson që janë rreth 87 milion përdorues, të cilëve iu është cënuar privatësia, falë shkëmbimit të informacionit me konsulentët e politikës, Cambridge Analytica. BBC-së i është thënë se rreth 1 milion e këtyre përdoruesve jetojnë në Britaninë e Madhe. Më përpara “dëmi” përllogaritej […]

Reformat e Macron, Franca do të zvogëlojë numrin e deputetëve me 1/3
Bota

Reformat e Macron, Franca do të zvogëlojë numrin e deputetëve me 1/3

Qeveria e Francës ka njoftuar planet për të ulur numrin e ligjvënësve në Parlament me gati një të tretën, si pjesë e reformave gjithëpërfshirëse të institucioneve të vendit. Ndryshimet, që konsiderohen të jenë nga më të mëdhatë në dekada, u miratuan nga kryeministri Édouard Philippe dhe Senati i kontrolluar nga […]

Bahrein, zbulohet një fushë nafte në det, përmban 80 miliardë fuçi
Bota

Bahrein, zbulohet një fushë nafte në det, përmban 80 miliardë fuçi

Mbretëria e Bahreinit ka njoftuar sot se ekspertët e gjeologjisë kanë zbuluar një fushë naftëmbajtëse në det të hapur, e cila përmban deri në 80 miliardë fuçi nafte bruto, duke mos llogaritur rezervat aktuale të mbretërisë së ishullit të Gjirit Persik. Vlerësimet e basenit të detit Khaleej Al Bahreinit nga […]

SHBA vendos: Ushtria qëndron në Siri deri në mposhtjen e ISIS
Bota

SHBA vendos: Ushtria qëndron në Siri deri në mposhtjen e ISIS

Shtëpia e Bardhë ka njoftuar sot se misionit ushtarak amerikan në Siri po i afron fundi shumë shpejtë, por nuk ka një afat kohor për tërheqjen e plotë të trupave. Në një deklaratë të Uashingtonit zyrtar thuhet se grupi i Shtetit Islamik (ISIS) ishte pothuajse tërësisht i shkatërruar dhe se […]

Kamerun, lirohen 12 turistë, ishin marrë peng nga milicitë anglofone
Bota

Kamerun, lirohen 12 turistë, ishin marrë peng nga milicitë anglofone

Dymbëdhjetë turistë, pesë italianë dhe 7 zviceranë, u liruan nga ushtarët kamerunas pasi u rrëmbyen për disa orë nga një “bandë e terroristëve” në qytetin e Moungo-ndor, në jugperëndim të Kamerunit. Lajmi për lirimin e pengjeve u njoftua nga qeveria lokale, sipas të cilit turistët ishin pjesë e grupit “Aventura […]

Rusi, sërish zjarr në një tjetër qendër tregtare
Bota

Rusi, sërish zjarr në një tjetër qendër tregtare

Mbi 100 njerëz janë evakuuar nga një qendër tregtare në Moskë, pas shpërthimit të zjarrit në një zonë magazinimi në një kat të sipërm, raportojnë mediat ruse. Agjencia e lajmeve TASS, duke cituar personelin mjekësor, tha se një person ka humbur jetën nga zjarri në qendrën tregtare “Persei Dlya Detei”. […]

Përplasen 2 trena në Gjermani, 30 të plagosur
Bota

Përplasen 2 trena në Gjermani, 30 të plagosur

Dy trena janë përplasur sot në qytetin e Duisburgut në Gjermani, duke lënë rreth 30 persona të lënduar, duke përfshirë dy me lëndime serioze. Një zyrtar i policisë ka deklaruar se trenat ishin përplasur me njëri-tjetrin kur po kalonin në një tunel. Disa autobusë u vunë në përdorim nga autoritetet […]