Day: April 5, 2018

Helmimi i ish-spiunit, Rusia: Britania po ‘luan me zjarrin’
Bota

Helmimi i ish-spiunit, Rusia: Britania po ‘luan me zjarrin’

Rusia ka akuzuar Britaninë e Madhe se ka shpikur një “histori të rreme” dhe “është duke luajtur me zjarr” në rastin e helmimit të ish-spiunit Sergei Skripal dhe vajzës së tij Julia në Salisbury. Ambasadori i Moskës në OKB, Vasily Nebenzya tha në një takim të Këshillit të Sigurimit të […]

Gjermani, Puigdemont në liri me kusht, refuzohet ekstradimi
Bota

Gjermani, Puigdemont në liri me kusht, refuzohet ekstradimi

Gjykata gjermane hodhi poshtë akuzat për rebelim të avancuara nga Madridi Gjykata territoriale gjermane e Schleswig-Holstein ka vënë udhëheqësin katalanas Carles Puigdemont në pozitë të lirë të kushtëzuar, duke ofruar lirimin me kusht. Gjykata gjithashtu hodhi poshtë akuzën e rebelimit nga Spanja kundër Puigdemont duke argumentuar se kërkesa për ekstradim […]

Vajza e ish-agjentit reagon pas helmimit: Po përmirësohem dita-ditës
Bota

Vajza e ish-agjentit reagon pas helmimit: Po përmirësohem dita-ditës

Policia e Mbretërisë së Bashkuar ka lëshuar një deklaratë në emër të vajzës së spiunit rus Sergei Skripal, e para që nga dita kur u helmuan nga një agjent nervor në muajin mars. Deklarata citon Julia Skripal të thotë se “po përmirësohet dita-ditës”. Lajmi erdhi pasi televizionet e Rusisë transmetuan […]

Francë, policia nxjerr me dhunë nga treni emigranten shtatzënë
Bota

Francë, policia nxjerr me dhunë nga treni emigranten shtatzënë

Një video, ku shfaqen disa policë francezë, të cilët tërheqin me forcë një emigrante shtatzënë për ta nxjerrë jashtë një treni, është duke bërë xhiron e rrjeteve sociale me komente, që dënojnë sjelljen terrorizuese të tyre. Gruaja është marrë nga agjentët prej krahësh dhe këmbësh pas një kontrolli që ndodhi […]

Kremlini akuzon “Facebook”-un për censurë
Bota

Kremlini akuzon “Facebook”-un për censurë

Kremlini tha se heqja nga Facebook-u e llogarive të kontrolluara nga mediat ruse është një hap armiqësor që “mban erë” të censurës. Dmitry Peskov, zëdhënës i presidentit rus, Vladimir Putin, i bëri këto komente të enjten, pak ditë pasi Facebook ka njoftuar se ka fshirë dhjetëra faqe të lidhura me […]

Sulm me armë në universitet, 4 të vdekur në Turqi
Bota

Sulm me armë në universitet, 4 të vdekur në Turqi

Katër persona kanë mbetur të vdekur gjatë të shtënave me armë zjarri në Universitetin e Osmangazisë, Eskisehir në Turqinë veri-perëndimore. Sipas agjencisë lokale të lajmeve Dogan, viktimat ishin pjesë e personelit të strukturës dhe vrasësi është arrestuar nga policia pas krimit. Agjencia njoftoi se të vdekurit janë një zëvendës dekan, […]

Ish-agjenti rus i helmuar, Yulia telefonoi kushërirën në Rusi?
Bota

Ish-agjenti rus i helmuar, Yulia telefonoi kushërirën në Rusi?

Yulia Skripal, e helmuar në Salisbury së bashku me babain e saj, ish-spiunin rus Sergei Skripal, duket se ka telefonuar nga Britania e Madhe ku ndodhet kushërirën e saj Viktoria, e cila jeton në Rusi, duke thënë se është mirë dhe se babai i saj është në gjendje “normale”. Lajmi, […]

Britani, diskriminim në paga, burrat paguhen më shumë se gratë
Bota

Britani, diskriminim në paga, burrat paguhen më shumë se gratë

Në Britani burrat paguhen më shumë se gratë. Një analizë e bërë nga BBC nxjerr në pah këtë fenomen, ku thekson se më shumë se tri të katërtat e kompanive në Mbretërinë e Bashkuar i paguajnë burrat më shumë se gratë. Këto shifra janë publikuar pasi ka kaluar afati i […]

Moda: Në pranverë lulëzon e kuqja
Ndryshe

Moda: Në pranverë lulëzon e kuqja

Pasi e kishim kombinuar gjatë dimrit, ngjyra e pasionit është konfirmuar sërish super e modës, sidomos në hijet e saj më të gjalla Ne e donim atë gjatë gjithë dimrit dhe madje e kemi veshur edhe në këmbët tona, në çizme: pranvera që sapo erdhi e konfirmon atë si një […]