Day: April 6, 2018

Gaza, ushtria izraelite vret 7 dhe plagos mbi 1,000 palestinezë
Bota

Gaza, ushtria izraelite vret 7 dhe plagos mbi 1,000 palestinezë

Tensionet në Rripin e Gazës kanë agravuar tej mase gjatë ditës së sotme, ku ushtarët izraelitë sulmuan palestinezët, duke çuar në 7 numrin e viktimave, teksa protestuesit nuk largohen nga Khan Younis, përgjatë kufirit. Rritja e numrit të viktimave u njoftua nga ministria lokale e shëndetësisë. Ndërkohë numri i të […]

Rebelimi lindor që kërcënon BE më shumë se Brexit
Bota

Rebelimi lindor që kërcënon BE më shumë se Brexit

Griff Witte dhe Michael Birnbaum – “Ndasitë e Luftës së Ftohtë janë zhdukur njëherë e përgjithmonë”. Kjo ishte deklarata e atëherë Presidentit të Komisionit Europian, Romano Prodi teksa u uronte mirëseardhjen 10 anëtareve të reja të Bashkimit Europian, tetë prej të cilave nga ish-blloku komunist. Sot, 14 vite më vonë, […]

Policia vrau një burrë me ngjyrë, mijëra protestojnë në Nju Jork
Bota

Policia vrau një burrë me ngjyrë, mijëra protestojnë në Nju Jork

Qindra mijë njerëz dolën në rrugët e Bruklin, Nju Jork një ditë pasi policia qëlloi për vdekje një burrë me ngjyrë me probleme të shëndetit mendor. Saheed Vassell, 34 vjeç, u qëllua për vdekje të mërkurën pasi policia mori telefonata nga një njeri, i cili thoshte se kishte parë dikë […]

Terrorizmi, Twitter ka pezulluar 1.2 milionë llogari nga 2015
Bota

Terrorizmi, Twitter ka pezulluar 1.2 milionë llogari nga 2015

Twitter ka pezulluar 1.2 milionë llogari për “përmbajtje terroriste” që nga gushti i vitit 2015 deri në fund të vitit 2017. Kjo u njoftua nga kompania, duke deklaruar se në gjashtë muajt e fundit të vitit të kaluar u mbyllën më shumë se 247 mijë profile për “shkeljet e lidhura […]

Ish-spiuni i helmuar në Britani, Sergei Skripal del nga gjendja kritike
Bota

Ish-spiuni i helmuar në Britani, Sergei Skripal del nga gjendja kritike

Stafi i spitalit Salisbury në Britani ka njoftuar se ish-spiuni rus, Sergei Skripal nuk është më në gjendje kritike dhe është duke u “përmirësuar me shpejtësi”. Skripal, “është duke iu përgjigjur mirë trajtimit, po përmirësohet shpejt dhe nuk është më në gjendje kritike”, ka njoftuar udhëheqësja mjekësore në spitalin në […]

SHBA vendos sanksione ndaj oligarkëve rusë
Bota

SHBA vendos sanksione ndaj oligarkëve rusë

Administrata e Presidentit Donald Trump shpalli të premten sanksione të gjera kundër 38 individëve dhe kompanive ruse, në kuadrin e një asaj që zyrtarët e lartë të administratës e cilësuan si përgjigje ndaj “prirjes ruse për aktivitete keqdashëse” në gjithë botën. Sanksionet do të vendosen ndaj shtatë oligarkëve rusë, përfshirë […]

Izraeli vret dy palestinezë në Gaza, plagosen mbi 80 të tjerë
Bota

Izraeli vret dy palestinezë në Gaza, plagosen mbi 80 të tjerë

Ushtarët izraelitë kanë qëlluar me amë zjarri ndaj disa demonstruesve palestinezë, duke vrarë dy persona gjatë protestave pranë Khan Younis, përgjatë kufirit me Rripin e Gazës. Lajmi bëhet i ditur nga Ministria e Shëndetësisë në Gaza. Ndërkohë, Gjysmë Hëna e Kuqe palestineze, ka njoftuar se mbi 80 protestues janë plagosur, […]

Gjermani, Carles Puigdemont lirohet nga burgu: Turp për Europën!
Bota

Gjermani, Carles Puigdemont lirohet nga burgu: Turp për Europën!

Carles Puigdemont arriti një fitore të parë në konfliktin e tij me organet gjyqësore gjermane. Gjykata vendosi ta lirojë me kusht ish-kryetarin e Katalonjës. Gjykata e Lartë e Schleswig-Holstein-it në fakt kishte lëshuar një urdhër ekstradimi, por ekzekutimi i tij u pezullua me kushte. Pra, Puigdemont-i duhet të depozitojë një […]

Historia, “Royal Air Force” mbush 100 vjeç në Britani (Foto)
Ndryshe

Historia, “Royal Air Force” mbush 100 vjeç në Britani (Foto)

I themeluar në 1 prill 1918, aeronautika ushtarake e Madhërisë së Saj, ka qenë protagoniste para së gjithash në priudhën e Luftës së Dytë Botërore Një shekull në qiej: kanë kaluar 100 vjet që kur më 1 prill 1918, qeveria britanike themeloi “Royal Air Force”. Që atëherë, aeronautika ushtarake e […]

Rusia synon të bllokojë aplikacionin e mesazheve Telegram
Bota

Rusia synon të bllokojë aplikacionin e mesazheve Telegram

Rregullatori i medias shtetërore në Rusi i kërkoi një gjykate të bllokojë aplikacionin e mesazheve Telegram, pasi ky i fundit ka refuzuar t’i japë Shërbimit Federal të Sigurisë në Rusi qasje në të dhënat e mesazheve të përdoruesve. Roskomnadzor tha përmes një deklarate se ka paraqitur padinë në Gjykatën e […]