Day: April 7, 2018

Vritet një gazetar palestinez gjatë protestave në Gaza
Bota

Vritet një gazetar palestinez gjatë protestave në Gaza

Një gazetar palestinez ka vdekur nga plagët e marra gjatë protestave në kufirin mes Rripit të Gazës dhe Izraelit, kanë njoftuar zyrtarët shëndetësorë në Gaza. Yaser Murtaja, 30-vjeç, që punonte si kameraman për agjencinë me bazë në Gaza, Ain Media, ishte plagosur gjatë përleshjeve më 6 prill. Ai më pas […]

Kamioni hyn mes turmës në Gjermani, 3 të vdekur dhe 20 të plagosur
Bota

Kamioni hyn mes turmës në Gjermani, 3 të vdekur dhe 20 të plagosur

Tre të vdekur dhe njëzetë të plagosur është bilanci tragjik i atij që është konsideruar një sulm terrorist në qytetin Muenster të Gjermanisë. Rreth orës 17:30 të pasdites një kamion është futur në mes të turmës në qendër të Muenster. Zur Zeit gibt es einen Großeinsatz am #Kiepenkerl. Wir informieren […]

Frikë nga Brexit, Blair i kërkon Merkel të ndal largimin e Britanisë nga BE
Bota

Frikë nga Brexit, Blair i kërkon Merkel të ndal largimin e Britanisë nga BE

Ish-kryeministri britanik, Tony Blair i ka bërë thirrje kancelares gjermane Angela Merkel që të bllokojë Brexit, duke bërë “gjithçka ështe e mundur” për të mbajtur Britaninë në BE. Blair i kërkoi kancelares gjermane të veprojë menjëherë dhe tha se do të ishte një “gabim i përmasave historike nëse Mbretëria e […]

Frika nga Brexit, Blair i kërkon Merkel të ndal largimin e Britanisë
Bota

Frika nga Brexit, Blair i kërkon Merkel të ndal largimin e Britanisë

Ish-kryeministri britanik, Tony Blair i ka bërë thirrje kancelares gjermane Angela Merkel që të bllokojë Brexit, duke bërë “gjithçka ështe e mundur” për të mbajtur Britaninë në BE. Blair i kërkoi kancelares gjermane të veprojë menjëherë dhe tha se do të ishte një “gabim i përmasave historike nëse Mbretëria e […]

Brazil, ish-Presidenti Lula do të dorëzohet në polici
Bota

Brazil, ish-Presidenti Lula do të dorëzohet në polici

Ish-presidenti brazilian Luis Inácio Lula da Silva ka thënë se do të dorëzohet në polici, pas një urdhri të gjykatës për ta burgosur me 12 vite për korrupsion. Ai e dha lajmin nga një skenë jashtë një ndërtese pranë Sao Paulos, ku ai ka qëndruar gjatë periudhës ku ka hezituar […]

Kamioni hyn mes turmës në Gjermani, 3 të vdekur dhe 30 të plagosur
Bota

Kamioni hyn mes turmës në Gjermani, 3 të vdekur dhe 30 të plagosur

Të paktën 3 të vdekur dhe tridhjetë të plagosur raportohet të jetë bilanci tragjik i atij që duket në pamje të parë si një sulm terrorist në qytetin Muenster të Gjermanisë. Raportohet se në orët e pasdites një kamion është futur në mes të turmës në qendër të Muenster. Zur […]

‘Russiagate’, Trump po përgatitet për t’u pyetur nga Mueller
Bota

‘Russiagate’, Trump po përgatitet për t’u pyetur nga Mueller

Presidenti i SHBA Donald Trump ka filluar përgatitjet e para për një përballje të mundshme në hetuesi me Prokurorin Special të Russiagate, Robert Mueller. CNN raporton këtë zhvillim të fundit, duke cituar ekzekutivin e Shtëpisë së Bardhë dhe një person të informuar për dosjen. Hapat fillestarë për Presidentin përfshijnë temat […]

Turqia do të dëbojë rreth 600 emigrantë afganë
Bota

Turqia do të dëbojë rreth 600 emigrantë afganë

Autoritetet turke kanë njoftuar se do të dëbojnë rreth 600 emigrantë afganë për në Kabul gjatë kësaj jave. Ministria e Brendshme turke ka njoftuar se emigrantët që do të dëbohen kanë hyrë në Turqi përmes Iranit. Ata thuhet se janë larguar nga Afganistani për shkak të “aktiviteteve të vazhdueshme terroriste […]

Afganistan, vritet një komandant i ISIS
Bota

Afganistan, vritet një komandant i ISIS

Një komandant i grupit militant Shteti Islamik është vrarë nga forcat e sigurisë së Afganistanit në provincën Jawzjan, kanë njoftuar autoritetet. Shefi i kësaj province, Faqeer Mohammad Jawzjani, ka thënë se komandanti i IS-it, Qari Hekmat është vrarë nga sulmet ajrore të forcave afgane më 5 prill. Ai theksoi se […]