Day: April 8, 2018

Kolumbi, militantët e FARC-ut dorëzojnë 100 kg ar
Bota

Kolumbi, militantët e FARC-ut dorëzojnë 100 kg ar

Grupi militanat kolumbian FARC u ka dorëzuar autoriteteve një tjetër sasi prej 100 kilogram ari që do të përdoret për të ndihmuar viktimat e konfliktit të armatosur 50 vjeçar, të cilit iu dha fund me marrëveshjen e paqes vitin e kaluar mes militantëve dhe forcave qeveritare të Kolumbisë, raporton Anadolu […]

Sulmi kimik në Siri, SHBA mund të kryejnë bombardime ajrore
Bota

Sulmi kimik në Siri, SHBA mund të kryejnë bombardime ajrore

Shtëpia e Bardhë nuk përjashton mundësinë e një sulmi ajror kundër objektivave të regjimit sirian në përgjigje të sulmit të mundshëm kimik ndaj popullsisë në Duma. “Nuk do të përjashtoja asnjë mundësi”, – është përgjigjur për shtypin amerikan, Thomas Bossert, këshilltar i presidentit Donald Trump për sigurinë kombëtare dhe anti-terrorizmin. […]

Armët kimike në Siri, SHBA nuk përjashton sulme ajrore kundër regjimit
Bota

Armët kimike në Siri, SHBA nuk përjashton sulme ajrore kundër regjimit

Shtëpia e Bardhë nuk përjashton mundësinë e një sulmi ajror kundër objektivave të regjimit sirian në përgjigje të sulmit të mundshëm kimik ndaj popullsisë në Duma. “Nuk do të përjashtoja asnjë mundësi”, – është përgjigjur për shtypin amerikan, Thomas Bossert, këshilltar i presidentit Donald Trump për sigurinë kombëtare dhe anti-terrorizmin. […]

Siri, Shtëpia e Bardhë nuk përjashton sulme ajrore kundër regjimit
Bota

Siri, Shtëpia e Bardhë nuk përjashton sulme ajrore kundër regjimit

Shtëpia e Bardhë nuk përjashton mundësinë e një sulmi ajror kundër objektivave të regjimit sirian në përgjigje të sulmit të mundshëm kimik ndaj popullsisë në Duma. “Nuk do të përjashtoja asnjë mundësi”, – është përgjigjur për shtypin amerikan, Thomas Bossert, këshilltar i presidentit Donald Trump për sigurinë kombëtare dhe anti-terrorizmin. […]

Drejtuesit e “Facebook”-ut nën presion për transparencë
Bota

Drejtuesit e “Facebook”-ut nën presion për transparencë

Mark Zuckerberg ka kërkuar falje për atë që e quan “shkelje besimi” në lidhje me shfrytëzimin e të dhënave të 87 milionë përdoruesve nga kompania Cambridge Analytica. Në Uashington po qarkullojnë pyetje të shumta, ndërsa shefi ekzekutiv i Facebook-ut përgatitet të dëshmojë përpara Kongresit më 11 prill. Por, nëse dëshmia […]

Lufta verbale Britani-Rusi, kush është Sergei Skripal?
Ndryshe

Lufta verbale Britani-Rusi, kush është Sergei Skripal?

Kush është Sergej Skripal, agjenti i helmuar me gaz nervor që e ka ftohur keq marrëdhënien jo vetëm mes Britanisë së Madhe e Rusisë, por edhe perëndimit e Kremlinit? Kur e pse ndodhi kalimi i tij tek britanikët? Emri i Sergej Skripal, agjentit rus që u bë agjent i dyfishtë […]

Sulmi me armë kimike në Siri, Trump akuzon Rusinë dhe Iranin
Bota

Sulmi me armë kimike në Siri, Trump akuzon Rusinë dhe Iranin

Presidenti amerikan, Donald Trump ka lëshuar akuza të forta lidhur me sulmin me armë kimike në Gutën Lindore në Siri. Me anë të një mesazhi në “Twitter”, ai i drejtohet presidentit rus në emër dhe fyen liderin Bashar Al-Assad. “Shumë viktima, përfshirë gra dhe fëmijë, në sulmi kimik të pamenduar […]

Planifikonin sulm në maratonën e Berlinit, 6 të ndaluar
Bota

Planifikonin sulm në maratonën e Berlinit, 6 të ndaluar

Policia gjermane ka parandaluar një atentat në maratonën e Berlinit, ku agjentët kanë arrestuar 6 persona të dyshuar se po planifikonin një sulm terrorist. Sipas versionit online të gazetës “Die Welt”, personat e përfshirë mund të kenë lidhje me Anis Amri, autori i masakrës në Tregun e Krishtlindjeve në metropol […]

Brazil, Lula dorëzohet në polici: Shkoj në burg me kokën lart!
Bota

Brazil, Lula dorëzohet në polici: Shkoj në burg me kokën lart!

Injacio Lula da Silva, është dorëzuar më në fund: pas një jave me ankth dhe pasiguri, ish-presidenti brazilian është dorëzuar në policinë federale, duke qenë i gatshëm të shlyejë dënimin prej 12 vjetësh të dhënë nga gjykata për korrupsion dhe pastrim parash. “Dorëzohem në polici me kokën lart, nuk kam […]