Day: April 9, 2018

SHBA: Në sulmin në Siri është përdorur “agjent nervor”
Bota

SHBA: Në sulmin në Siri është përdorur “agjent nervor”

Presidenti amerikan, Donald Trump ka dënuar të hënën sulmin e supozuar me armë kimike në zonën e kontrolluar nga rebelët në Siri, duke thënë se mund të vendosë për një përgjigje ndaj këtij sulmi në 24 apo 48 orët vijuese. Duke folur në një takim me kabinetin e tij, Trump […]

Zuckerberg kërkon falje për keqpërdorimin e të dhënave në Facebook
Bota

Zuckerberg kërkon falje për keqpërdorimin e të dhënave në Facebook

Shefi i Facebookut, Mark Zuckerberg i ka thënë Kongresit amerikan përmes një dëshmie me shkrim se ky rrjet social nuk ka bërë mjaftueshëm për të parandaluar keqpërdorimin e të dhënave dhe ka kërkuar falje. “Është e qartë tani se nuk kemi bërë mjaftueshëm për të parandaluar që shërbimet tona të […]

Rusia: Nuk ka prova për sulm kimik në Siri
Bota

Rusia: Nuk ka prova për sulm kimik në Siri

Ministri i jashtëm i Rusisë, Sergei Lavrov ka deklarua se nuk është gjetur asnjë provë e mjaftueshme për të vërtetuar se në sulmin e fundin të siri janë përdorur armë kimike. Burime mjekësore kanë bërë me dije se mbi 40 persona kanë humbur jetën nga një sulm i ndodhur ditën […]

Mattis: Nuk përjashtojmë veprim ushtarak kundër Sirisë
Bota

Mattis: Nuk përjashtojmë veprim ushtarak kundër Sirisë

Sekretari amerikan i Mbrojtjes Jim Mattis thotë se Shtetet e Bashkuara nuk përjashtojnë një veprim ushtarak kundër Sirisë, pas komenteve të Presidentit Donald Trump se ata që ndërmorën sulmin kimik të së shtunës do të paguanin një çmim të lartë. “Gjëja e parë që duhet të shqyrtojmë është se përse […]

“Mbajti” djalin 20 vjet në kafaz, arrestohet japonezi
Bota

“Mbajti” djalin 20 vjet në kafaz, arrestohet japonezi

Policia japoneze ka njoftuar se ka arrestuar një 73-vjeçar që raportohet të ketë mbajtur të mbyllur për më shumë se 20 vjet djalin e tij me aftësi të kufizuara, raporton AP. Policia e prefekturës, Hyogo ka thënë se Yoshitane Yamasaki është arrestuar të shtunën dhe u është dorëzuar prokurorëve të […]

Dyshime për sulm terrorist, arrestohet një shofer kamioni në Londër
Bota

Dyshime për sulm terrorist, arrestohet një shofer kamioni në Londër

Një burrë në të tridhjetat e tij u arrestua pranë Pallatit të Buckinghamit në Londër, sepse po ngiste një kamion që konsiderohej “i dyshuar” nga autoritetet angleze. Mediat britanike raportojnë se makina ishte parkuar në një vend shumë të mbushur me njerëz para vendbanimit mbretëror. Policia Metropolitane e Londrës ka […]

Siria dhe Rusia fajësojnë Izraelin për sulmin ndaj aeroportit
Bota

Siria dhe Rusia fajësojnë Izraelin për sulmin ndaj aeroportit

Qeveria siriane dhe aleati i saj Rusia kanë fajësuar Izraelin për sulmin vdekjeprurës të mëngjesit të sotëm në një aeroport ushtarak sirian. Sulmi i së hënës goditi bazën ajrore Tiyas, e njohur si T4, pranë qytetit të Homs, ndërsa vëzhguesit thonë se 14 vetë mbetën të vrarë. Izraeli, i cili […]

Policia franceze përleshet me ekoaktivistët në Nantes
Bota

Policia franceze përleshet me ekoaktivistët në Nantes

Policia franceze po përpiqet të dëbojë aktivistë mjedisorë nga një vend i pyllëzuar në Francën perëndimore, ku do të ndërtohet një aeroport i ri. Policia përdori gaz lotsjellës në Notre-Dames-des-Landes kundër qindra aktivistëve, të cilët ndërtuan barrikada të improvizuara dhe ndezën zjarr. Në janar qeveria hoqi projektin e diskutueshëm për […]