Day: April 10, 2018

Zuckerberg, ndjesë publike për skandalin e privatësisë në “Facebook”
Bota

Zuckerberg, ndjesë publike për skandalin e privatësisë në “Facebook”

Mark Zuckerberg, kreu ekzekutiv i kompanisë Facebook, kërkoi ndjesë publike për skandalin e privatësisë që ka dëmtuar emrin e gjigantit të medias sociale të themeluar prej tij më shumë se një dekadë më parë. Zuckerberg i filloi komentet përballë një komisioni të senatit amerikan duke marrë mbi vete përgjegjësinë që […]

SHBA, jep dorëheqjen këshilltari i lartë i Presidentit Trump
Bota

SHBA, jep dorëheqjen këshilltari i lartë i Presidentit Trump

Tom Bossert, këshilltari i lartë i Presidentit Trump për Sigurinë e Vendit, dha dorëheqjen papritmas të martën, një tjetër zyrtar i lartë që i shtohet listës së gjatë të atyre që largohen nga administrata Trump. Nuk është dhënë asnjë arsye për dorëheqjen e tij, por ajo vjen një ditë pas […]

Vendimi për Sirinë, Trump anulon vizitën në Amerikën Jugore
Bota

Vendimi për Sirinë, Trump anulon vizitën në Amerikën Jugore

President Donald Trump speaks during a cabinet meeting at the White House, Monday, April 9, 2018, in Washington. (AP Photo/Evan Vucci) Forcat qeveritare siriane janë vënë në gatishmëri të lartë në të gjithë vendin, nga frika e një goditjeje amerikane, pas një sulmi të kryer me sa duket me armë […]

Hungaria do të shtrëngojë masat ndaj emigrantëve
Bota

Hungaria do të shtrëngojë masat ndaj emigrantëve

Në Hungari, partia në pushtet thotë se do të kërkojë të kufizojë aftësitë e organizatave civile për të ndihmuar emigrantët. Njoftimi vjen ndërkohë që kryeministri Viktor Orban fitoi bindshëm në zgjedhjet e së dielës duke bërë fushatë me një platformë kundër migracionit. Zyrtarët e partisë Fidesz në pushtet thonë se […]

Gjermani, Gjykata Kushtetuese anulon taksën e pronës
Bota

Gjermani, Gjykata Kushtetuese anulon taksën e pronës

Metodat për llogaritjen e tatimit mbi pasurinë e patundshme në Gjermani janë anti-Kushtetuese. Kështu ka vendosur Gjykata Kushtetuese gjermane, e cila kërkon një reformë deri në fund të vitit 2019. Mënyra e përllogaritjes së taksave komunale ndikon në miliona pronarë banesash dhe në çmimin e tokës. 10 prill 2018 (gazeta-Shqip.com) […]

Tërmet i fuqishëm në Kili, nuk raportohet për të lënduar
Bota

Tërmet i fuqishëm në Kili, nuk raportohet për të lënduar

Një tërmet shumë i fortë me magnitudë 6.2 ballë të shkallës Rihter është regjistruar në Kili, me epiqendër 54 km në jug-perëndim të qytetit Ovalle. Sipas të dhënave të Qendrës Sizmiologjike amerikane “Usgs”, lëkundja është regjistruar në një thellësi prej 76 km nën tokë. Për momentin, nuk ka të dhëna […]

Bota

Ushtarët izraelitë filmojnë vrasjen e palestinezit dhe qeshin! (Video)

Konflikti midis Izraelit dhe Palestinës në Rripin e Gazës është përshkallëzuar, ndërsa nuk kanë munguar as viktimat dhe qindra të plagosur, si pasojë e shkrepjes së armëve nga ushtarët hebrenjtë. Bota është e ndarë midis atyre që mbështesin shtetin e drejtuar nga Benjamin Netanjahu dhe ata që i japin të […]

Protestat e sindikatave blllokojnë fluturimet në Gjermani dhe Francë
Bota

Protestat e sindikatave blllokojnë fluturimet në Gjermani dhe Francë

Dy nga linjat ajrore më të mëdha të Evropës, gjermanja Lufthansa dhe francezja Air France janë goditur nga grevat e sektorit publik, duke shkaktuar shtyrjen e qindra fluturimeve dhe irritimin e dhjetëra mijëra pasagjerëve, të cilët janë bllokuar në aeroporte. Lufthansa është detyruar të anulojë 800 nga 1600 fluturimet e […]

Siri, apeli i 15-vjeçarit kundër armëve kimike: Bota të na shpëtojë!
Bota

Siri, apeli i 15-vjeçarit kundër armëve kimike: Bota të na shpëtojë!

“Shtëpitë dhe shkollat janë ​​shkatërruar, ndihet mungesa e ushqimit dhe mjekësisë. Dhe si në Evropë gjatë Luftës së Dytë Botërore, por tani ne jemi në shekullin e 21-të.” . Vërtet jemi në shekullin e 21 dhe lufta gjithashtu përfshin rrjetet sociale. Muhammad Najem është 15 vjeç dhe jeton në Ghouta, […]

Çrregullimet e ushqimit përbëjnë rrezik serioz për shëndetin e gojës
Ndryshe

Çrregullimet e ushqimit përbëjnë rrezik serioz për shëndetin e gojës

Kurat e dhëmbëve dhe mishrave të tyre mund të përmirësojnë marrëdhëniet me trupin tuaj. Çrregullimet e ushqimit, të tilla si anoreksia dhe bulimia mund të vënë në rrezik shëndetin e gojës, si për të metat pasuese ushqyese që rrjedhin prej tyre, nganjëherë të lidhura me sëmundje të rënda të mishrave […]