Day: April 11, 2018

Afrikë, protestë me trupa të viktimave para selisë së OKB-së
Bota

Afrikë, protestë me trupa të viktimave para selisë së OKB-së

Protestuesit kanë vendosur së paku 16 trupa para selisë së Kombeve të Bashkuara në Republikën e Afrikës Qendrore. Ata kërkuan që t’i jepet fund dhunës, duke thënë se trupat janë të civilëve të vrarë të martën, në përleshjet midis forcave të OKB-së dhe grupeve të armatosura në një lagje të […]

Zuckerberg: Edhe të dhënat e mia janë marrë nga ‘Analitica’
Bota

Zuckerberg: Edhe të dhënat e mia janë marrë nga ‘Analitica’

Shefi ekzekutiv i Facebook-ut, Mark Zuckerberg, tha se të dhënat e tij kanë pësuar po ashtu në një skandal të privatësisë që ka prekur miliona përdorues të rrjetit soacial. Zuckerberg i bëri këto komente në ditën e dytë të dëshmisë përpara Senatit amerikan. Ai po ashtu tha se kompania e […]

Medvedev: Do t’i përballojmë sanksionet amerikane
Bota

Medvedev: Do t’i përballojmë sanksionet amerikane

Kryeministri i Rusisë, Dmitry Medvedev, tha se vendi i tij do t’ia dalë edhe me rrethin e fundit të sanksioneve të SHBA-së, ndonëse rubla vazhdoi të bie për të tretën ditë me radhë. “Nuk ka dyshim se do ta përballojmë këtë presion. Kemi mësuar se si ta bëjmë”, tha Medvedev […]

Siria, Trump ‘i shpall luftë’ Rusisë: Bëhuni gati, raketat po vijnë!
Bota

Siria, Trump ‘i shpall luftë’ Rusisë: Bëhuni gati, raketat po vijnë!

Në momentin kur bota mbarë po mbante frymën dhe Perëndimi po shihte me shqetësim sesi skadonte afati për deklaratën e Donald Trump, ku theksonte se do t’i “përgjigjej ashpër kafshës Assad” që përdor armët kimike ndaj popullit të tij, Presidenti i SHBA-ve ka bërë një lëvizje befasuese. “Cicërima” e tij […]

Seksi, a i keni ditur vërtet të gjitha!?
Ndryshe

Seksi, a i keni ditur vërtet të gjitha!?

Ndoshta është kështu, por nëse diçka ju ka shpëtuar, ja disa kuriozitete të vlefshme për një jetë ndriçuese në çift Duket e lehtë, jo vetëm në spotet e famshme televizive të viteve të shkuara, por edhe në një frazë që përshtatet me temën eros, të cilën ne të gjithë jemi […]

Algjeri, rrëzohet avioni ushtarak, dyshohet për 200 të vdekur
Bota

Algjeri, rrëzohet avioni ushtarak, dyshohet për 200 të vdekur

Një avion ushtarak është rrëzuar në Algjeri duke shkaktuar mbi 200 të vdekur. Sipas BBC, ngjarja e rëndë ndodhi rreth orës 8 të mëngjesit të sotëm me orën lokale. Avioni ishte duke transportuar dhjetëra ushtarë dhe pajisje luftarake, në momentin kur u regjistrua aksidenti ajror. Të paktën 14 ambulanca dhe […]

Astrologji, roli i “Katër Elementëve” në 12 shenjat zodiakale
Ndryshe

Astrologji, roli i “Katër Elementëve” në 12 shenjat zodiakale

Fakti që një shenjë zodiakale i takon Ujit, Ajrit, Tokës ose Zjarrit e predispozon atë në disa karakteristika Kur flasim për yjet apo për horoskopin, shpesh dëgjojmë të thuhet se shenja zodiakale i takon një prej katër elementeve: Ajrit, Ujit, Tokës dhe Zjarrit. Duke qenë pjesë e një elementi të […]

Brazil, 20 të vdekur në tentativën për arratisje masive nga burgu
Bota

Brazil, 20 të vdekur në tentativën për arratisje masive nga burgu

Të paktën 20 të burgosur vdiqën në një betejë me armë me policinë gjatë një përpjekjeje për arratisje masive nga një burg në Brazilin verior. Sipas burimeve të sigurisë publike në shtetin Para, 19 nga viktimat janë të burgosur ose mbështetës të tyre. Dy armë sulmuese, tre pistoleta dhe municione […]