Seksi, a i keni ditur vërtet të gjitha!?

Ndoshta është kështu, por nëse diçka ju ka shpëtuar, ja disa kuriozitete të vlefshme për një jetë ndriçuese në çift

Duket e lehtë, jo vetëm në spotet e famshme televizive të viteve të shkuara, por edhe në një frazë që përshtatet me temën eros, të cilën ne të gjithë jemi të vetëdijshëm. Këtu, me një ironi të vogël, le të përpiqemi të kënaqim jo vetëm një kuriozitet pikant rreth një argumenti, ku secili prej nesh me plot të drejtë mund të thotë të tijin. Gati?

Të ngrejë dorën ai i cili nuk ka menduar kurrë që ka ndonjë dyshim rreth seksit. Mirë, nuk është e pazakontë që të ketë shushatje ose kureshtje për t’u kënaqur me një argument kaq delikat për të gjithë! Në fund të fundit, shkenca nuk ndalet dhe rezervon surpriza të pabesueshme, pasi seksualiteti nuk pushon kurrë së magjepsuri dhe gjithmonë zbulohet një aventurë e re e shkëlqyer.

Nga kohëzgjatja deri, te kulmi i kënaqësisë, duke kaluar nëpër praktika të pazakonta dhe reflektime të pabotuara. Pavarësisht nga gjithçka, bëhet fjalë për një seksualitet të kënaqshëm që mban të bashkuar lidhjen e një çifti dhe i leverdis të gjithëve të studiojnë edhe rreth tij!

“Carpe diem”: përveç se çdo moment është ai i duhuri, veçanërisht kur është e mundur të kënaqësh vetë dëshirat e tua, ka raste ku të arrish maksimumin e pasionit është më e lehtë se në raste të tjera. Një shembull? E pra, duket se marrëdhëniet post-prandiane nuk janë të rekomanduara, madje edhe më shumë nëse e ekzagjerojmë. Le të kujtojmë se tretja bën thirrje për gjak në stomak dhe “e zbret” atë në organet e tjera, duke e bërë më të vështirë mbledhjen. Sa i përket kohës më të mirë për të bërë seks, sporti është një aleat i shkëlqyer: nëse është stërvitje në palestër ose një vrapim nuk ka shumë rëndësi: rrjedhja e gjakut në organet gjenitale dhe nivelet e testosteronit rriten gjatë “stërvitjes”. Për serinë: jo vetëm formë. Mos qëndroni kurrë pa të!

Për çmim “Oscar”: kush tha se e pretendojnë vetëm zonjat? Le të hedhim poshtë një mit: edhe meshkujt pretendojnë. Sipas një studimi amerikan, pothuajse një e treta e burrave të intervistuar thanë se e kishin pretenduar orgazmën të paktën një herë. Arsyeja? Mos e zhgënjeni partnerin dhe mos krijoni ankth për pamjen e tij fizike ose për kënaqësinë e marrëdhënies. Për më tepër, nëse zonjat shpesh i tremben përballjes me divat e kopertinave sepse celuliti u është bërë shok i pandashëm, edhe përfaqësuesit e seksit të fortë jetojnë ankthin e performancës dhe frika se kohëzgjatja e marrëdhënies nuk mund të jetë e mjaftueshme i bën ata të pasigurt . Jo e zakonshme, gjysmë gëzimi.

Analgjezik natyror: zotëri i dashur, justifikimi i dhimbjes së kokës nuk mban më. Në fakt të bëni seks kur keni një dhimbje koke apo ethe, jo vetëm që nuk është një ide e keqe, por më tepër seksi promovon relaksim dhe heq simptomat. Kënaqësia dhe orgazma stimulojnë prodhimin e oksitocinës dhe endorfinës, që janë analgjezik natyror. Nuk mjafton? E pra, ju e dini se duke bërë seks të rregullt, ju ndihmon të gjeni ritmin e humbur, duke favorizuar kushtet optimale për një cikël të rregullt menstrual. Dhe nuk ka mbaruar këtu: për shkak të çlirimit të endorfinës dhe oksitocinës, seksi edhe në ekstrem nuk është i dhimbshëm: Kështu, nëse jeni një përkrahës i praktikave si skllavëria, mund të flini një gjumë të qetë.

Poshtë gjeometria: le t’i braktisim paragjykimet: madhësia e organeve gjenitale nuk është vetëm për të dashurin tonë. Në fakt, edhe madhësia e organit gjenital femëror ndikon në mënyrë të rëndësishme në kënaqësinë e marrëdhënieve seksuale. Pra, le ta heqim vëmendjen nga madhësia dhe të përqendrohemi në vend të kësaj në shumë, shumë aspekte të tjera që një marrëdhënie mund të ketë, sepse në një çift ka shumë, shumë më tepër.

Ndihmë, çfarë telashesh! Nuk bëhet fjalë për një legjendë urbane: megjithëse fleksibil dhe i adaptueshëm, mund të ndodhë që organi gjenital i mashkullit thyhet për shkak të një këputjeje të papritur të trupit gjatë ereksionit. Kjo është një gjendje shumë e dhimbshme dhe jo aq e rrallë, që quhet frakturë penile. Për më tepër, megjithëse organet seksuale janë të gjithanshme dhe të përpunueshme, mund të ketë mospërputhje reale të madhësisë dhe formës midis zonjës dhe kavalierit. Është e rrallë, pa dyshim, por jo e pamundur dhe gjithashtu mund të jetë e dhimbshme. Zgjidhja? Ndërrimi i partnerëve: një partner i ri aventuresk dhe një frymë e re do t’iu bëjë mirë dhe i jep marrëdhënies një dimension të ri.

11 prill 2018 (gazeta-Shqip.com)

Source: Ndryshe