Day: April 12, 2018

Medvedev: Rusia do t’i bëjë ballë presionit amerikan
Bota

Medvedev: Rusia do t’i bëjë ballë presionit amerikan

Kryeministri rus Dmitri Medvedev tha se sanksionet e reja amerikane ndaj Moskës janë një përpjekje për konkurrencë të pandershme për të kufizuar zhvillimin ekonomik të Rusisë dhe krijuar tensione për monedhën ruse dhe tregjet e aksioneve. Komentet e zotit Medvedev vijnë ndërsa monedha vendase shënoi ditët e fundit, një rënie […]

Siria, mediat britanike: Sulmi mund të kryhet sonte! Trump “tërhiqet”
Bota

Siria, mediat britanike: Sulmi mund të kryhet sonte! Trump “tërhiqet”

Sulmi ushtarak kund regjimit sirian të Bashar al Asadit, mund të nisë në mbrëmjen mes të enjtes dhe të premtes. Kështu shkruan gazeta “Daily Telegraph” në versionin e saj online, sipas të cilit kryeministrja britanike Theresa May, ka urdhëruar nëndetëset të mbërrijnë në pozicionet që lejojnë raketat e tyre  Tomahawk […]

Viti 1928, kur Ahmet Zogu “shfrytëzonte” Skënderbeun!
Ndryshe

Viti 1928, kur Ahmet Zogu “shfrytëzonte” Skënderbeun!

Nga Armand Plaka Ai mbeti “çuditërisht” ura lidhëse mes Zogut dhe Enver Hoxhës, i cili gjithashtu u kujdes shumë për t’a glorifikuar e pse jo edhe “shfrytëzuar” Heroin e Shqiptarëve për kurimin e imazhit të vet. Sidoqoftë, ai vijon të mbesë edhe sot e kësaj dite një “urë lidhëse” dhe […]

Sulmi kimik në Siri, befason Macron: Kemi prova që e bëri Asaad!
Bota

Sulmi kimik në Siri, befason Macron: Kemi prova që e bëri Asaad!

Shtetet perëndimore si Franca, SHBA dhe Britania po përgatiten për sulme raketore në përgjigje të një sulmi të supozuar kimik nga regjimi i Bashar Al Assad dhe Rusia mbi civilët në Douma dhe lëvizjen e tyre e vërteton një deklaratë e fundit befasuese nge Emanuel Macron. Presidenti francez ka thënë […]

Pompeo: Politika e butë ndaj Rusisë ka marrë fund!
Bota

Pompeo: Politika e butë ndaj Rusisë ka marrë fund!

“Rusia vazhdon të veprojë në mënyrë agresive, e nxitur nga vitet e politikës së dobët ndaj këtij agresioni, politikë e cila tashmë ka përfunduar”. Me këto fjalë, Mike Pompeo, ish-kreu i CIA shkoi në linjën e postimeve të ashpra të Presidentit Donald Trump lidhur me Sirinë dhe mbështetjen ruse ndaj […]

Siria, Moska: Në Douma do të ketë polici ushtarake ruse
Bota

Siria, Moska: Në Douma do të ketë polici ushtarake ruse

Ushtria e qeverisë siriane ka marrë kontrollin e qytetit të Doumas, i mbajtur deri dje nga grupi Jaysh al-Islam dhe tani e gjithë Ghouta perëndimore është nën kontrollin e forcave qeveritare. Lajmi bëhet i ditur nga shefi i qendrës ruse për koordinimin e palëve në luftën në Siri, Yuri Yevtushenko. […]

Helmimi i ish-spiunit, Yulia Skripal refuzon ndihmën nga Rusia
Bota

Helmimi i ish-spiunit, Yulia Skripal refuzon ndihmën nga Rusia

Yulia Skripal, e cila po shërohet, pasi së bashku me babai e saj, ish-spiunin rus Sergei Skripal, u helmuan muajin e kaluar në Britani, ka thënë se nuk dëshiron asnjë ndihmë nga Rusia. Në një deklaratë të lëshuar më 11 prill nga Policia britanike, thuhet se Yulia ka thënë se […]

Horoskopi, 12 Shenjat dhe shpirtrat e tyre binjakë
Ndryshe

Horoskopi, 12 Shenjat dhe shpirtrat e tyre binjakë

Cila është shenja e zodiakut më e ngjashme me tonën dhe me cilën nga shenjat një marrëdhënie mund të rezultojë më të vërtetë problematike? Dikush e ka gjetur atë dhe dikush ende shpreson ta takojë: po flasim për shpirtin binjak! Ata që e takojnë thonë se menjëherë e kuptojnë se […]

Gjuha e trupit, gjestet e vogla që flasin për ju!
Ndryshe

Gjuha e trupit, gjestet e vogla që flasin për ju!

Ne mund të gënjejmë me fjalë, por jo me qëndrimet dhe lëvizjet tona: kjo është ajo që ne duhet t’i kushtojmë vëmendje, te vetja jonë dhe tek të tjerët Trupi nuk gënjen. Ose të paktën e bën me vështirësi të mëdha dhe mund të tradhtojë mendimet dhe aspiratat tona të […]

Prag lufte, Perëndimi po “peshon” goditjen ushtarake në Siri
Bota

Prag lufte, Perëndimi po “peshon” goditjen ushtarake në Siri

Trump me një ‘cicërimë’ luftëshpallëse, i tregoi “dhëmbët” pasditen e djeshme Rusisë, duke paralajmëruar nisjen e sulmeve raketrore në Siri. E gjithë situata e tensionuar është shkaktuar nga sulmi i dyshuar me armë kimike në Douma, dhe tashmë udhëheqësit perëndimorë po “peshojnë” ndërmarrjen e veprimeve të koordinuara ushtarake. “Bëhuni gati […]