Day: April 13, 2018

Shefi i OKB-së: Lufta e Ftohtë është kthyer
Bota

Shefi i OKB-së: Lufta e Ftohtë është kthyer

Sekretari i përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, Antonio Guterres, tha se Lufta e Ftohtë “është kthyer”. Duke folur në Këshillin e Sigurimit të Kombeve të Bashkuara, Guterres paralajmëroi edhe për rrezikun e përshkallëzimit të situatës në Siri. Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e tyre janë duke shqyrtuar mundësinë e sulmeve […]

Rusia: Sulmi kimik në Siri, i organizuar nga agjentë të huaj
Bota

Rusia: Sulmi kimik në Siri, i organizuar nga agjentë të huaj

Ministri i Jashtëm rus, Sergei Lavrov ka deklaruar se sulmi me armë kimike në Siri u organizua nga agjentë të jashtëm. SHBA dhe Francë më herët kanë deklaruar se kanë prova se sulmi kimik ka ndodhur duke marrë  në konsideratë edhe reagimin ushtarak ndaj Sirisë së Assadit. Rusia, e cila […]

Sërish përleshje në Rripin e Gazës, qindra protestues të plagosur (Foto)
Bota

Sërish përleshje në Rripin e Gazës, qindra protestues të plagosur (Foto)

Kthehet tensioni në kufirin mes Rripit të Gazës dhe Izraelit, ku të paktën 363 protestues palestinezë u plagosën në përleshjet me ushtrinë izraelite, pasi janë goditur nga plumbat dhe helmuar nga gazi. Lajmi u bë i ditur nga zëdhënësi i Ministrisë së Shëndetësisë të Rripit të Gazës. Demonstruesit hodhën bomba […]

“World Press Photo 2018”, fitues është Schemidt
Bota

“World Press Photo 2018”, fitues është Schemidt

Josè Víctor Salazar Balza (28 vjeç) është i riu protagonist i fotos së realizuar majin e shkuar në Karakas nga Schemidt, i cili ndodhej në Venezuelë pikërisht për të dokumentuar protestat kundër presidentit Maduro. Kjo foto, ka fituar edhe kategorinë “Spot News”. Një djalosh venezuelian i përfshirë nga flakët nga […]

Sot e “premtja e mallkuar”, të frikësohemi apo jo nga data 13?
Ndryshe

Sot e “premtja e mallkuar”, të frikësohemi apo jo nga data 13?

Po ju u shkojnë gjërat ters ditën e sotme? Qetësohuni dhe të prisni të ndërrohet data në kalendar… është e premte 13. E “premtja e mallkuar” është një bestytni perëndimore, burimi i së cilës është i diskutueshëm. Disa e lidhin me faktin që dita kur Krishti u kryqëzua ishte e […]

Rusi, gjykata urdhëron bllokimin në aplikacionin ‘Telegram’
Bota

Rusi, gjykata urdhëron bllokimin në aplikacionin ‘Telegram’

Një gjykatë në Rusi ka urdhëruar që të bllokohet qasja në aplikacionin e mesazheve, Telegram. Rregullatori medial i Rusisë, Roskomndazor ka thënë javën e kaluar se ka ngritur një rast gjyqësor për kufizimin e qasjes në Telegram, pasi kompania ka refuzuar që t’i japë shërbimieve të sigurisë së shtetit qasje […]

Turqia arreston 70 ushtarakë, dyshohen për lidhje me Gulenin
Bota

Turqia arreston 70 ushtarakë, dyshohen për lidhje me Gulenin

Prokurorët turq kanë urdhëruar arrestimin e 70 oficerëve të ushtarisë, të cilët dyshohet se kanë lidhje me klerikun Fethullah Gulen, të cilin Ankaraja e akuzon se qëndron prapa tentim grusht-shtetit më 2016. Policia turke ka kryer operacione në 34 provinca në mbarë vendin, ka raportuar e përditshmja turke Milliyet, përcjell […]

Ish-drejtori i FBI-së e krahason Trumpin me “shef të mafias”
Bota

Ish-drejtori i FBI-së e krahason Trumpin me “shef të mafias”

Ish-drejtori i FBI-së, James Comey në librin e tij më të ri e akuzon presidentin e Shteteve të Bashkuara, Donald Trump se është “joetik” dhe është i pavërtetë, duke e krahasuar atë me një “shef të mafias” që kërkon besnikëri absolute nga vartësit e tij. Në librin i cili pritet […]