Day: April 14, 2018

SHBA në OKB: Ne do godasim sërish nëse Assadi përdor armë kimike
Bota

SHBA në OKB: Ne do godasim sërish nëse Assadi përdor armë kimike

Sulmi i përbashkët i SHBA-ve, Britanisë dhe Francë ndaj bazave të armëve Kimike në Siri, goditi “strehimet” ushtarake të Bashar Al Assad në Damask dhe Homs, ndërsa Pentagoni  thekson se janë lëshuar rreth 100 raketa, për të cilat Rusia paralajmëron hakmarrje. E gjithë situata është e nderë në Lindjen e […]

Goditja e Sirisë, Trump: Misioni u krye, i përsosur!
Bota

Goditja e Sirisë, Trump: Misioni u krye, i përsosur!

Presidenti i SHBA Donald Trump ka përshëndetur sulmin ushtarak të Perëndimit në Siri, teksa ka shkruar se gjithçka është “ekzekutuar në mënyrë të përsosur”. “Misioni u krye”, thekson Trump në “cicërimën” e radhës, pas asaj që ishte një formë lajmërimi për veprimin që ndërmorën aleatët. SHBA, Britania e Madhe dhe […]

Assad dhe Putin dënojnë sulmin e SHBA-së dhe aleatëve në Siri
Bota

Assad dhe Putin dënojnë sulmin e SHBA-së dhe aleatëve në Siri

Presidenti sirian, Bashar al- Assad ka thënë se sulmet e Shteteve të Bashkuara, Britanisë dhe Francës kundër Sirisë, do të rrisin vendosmërinë e Sirisë për të luftuar terrorizmin në çdo cep të shtetit. Presidenti rus Vladimir Putin ka thënë përmes një deklarate të lëshuar nga Kremlini se dënon aksionin e […]

Merkel: Sulmi në Siri, i nevojshëm
Bota

Merkel: Sulmi në Siri, i nevojshëm

Kancelarja gjermane Angela Merkel është shprehur dhe më herët se Gjermania nuk bën ndërhyrje ushtarake në Siri, teksa mbështet sulmet e SHBA, Britanisë dhe Francës kundë përdorimit të armëve kimike ndaj civilëve. Në një deklaratë të saj Merkel thotë se Rusia ka penguar një hetim të pavarur të asaj që […]

Siria, Trump: Përdorëm fuqinë kundër barbarizmit dhe brutalitetit
Bota

Siria, Trump: Përdorëm fuqinë kundër barbarizmit dhe brutalitetit

Pas sulmeve ajrore në Siri, ka reaguar presidenti Donald Trump. Ai tha se përdorën fuqinë e tyre kundër barbarizmit dhe brutalitetit. “Kombet e Britanisë, Francës dhe Shteteve të Bashkuara të Amerikës përdoren fuqinë e tyre legjitime kundër barbarizmit dhe brutalitetit. Synimi i veprimeve tona sonte është të krijojë një pengesë […]

NATO, Izraeli dhe Turqia në mbrojtje të sulmeve në Siri
Bota

NATO, Izraeli dhe Turqia në mbrojtje të sulmeve në Siri

NATO i mbështeti sulmet e përbashkëta të SHBA-së, Francës dhe Britanisë së Madhe ndaj Sirisë. “Përmes tyre zvogëlohet aftësia e regjimit për të vazhduar sulmin me armë kimike ndaj popullit sirian”, tha Sekretari i Përgjithshëm Jens Stoltenberg. Përdorimi i supozuar i armëve kimike nga qeveria e Bashar al-Assad në Duma […]

Xhelozia, çfarë është dhe si ta përballojmë atë
Ndryshe

Xhelozia, çfarë është dhe si ta përballojmë atë

Një ndjenjë komplekse që mund të helmojë jetën e atij që e provon dhe mund të vrasë një marrëdhënie në çift Xhelozia, sipas William Shakespeare, është një përbindësh me sy të gjelbër që tallet me ushqimin me të cilin ushqehemi. Ky ushqim është zemra dhe shpirti i atyre që vuajnë: […]

Astrologjia, zbuloni rolin e Diellit në shenjat zodiakale
Ndryshe

Astrologjia, zbuloni rolin e Diellit në shenjat zodiakale

T’i përkasësh një shenje të caktuar të Horoskopit, do të thotë se Dielli në kohën e lindjes sonë ishte në atë pjesë të qiellit… Kur e lexojmë horoskopin tonë në gazeta ose në internet, përqendrohemi dhe lexojmë shenjën zodiakale në të cilën Dielli ndodhej në momentin kur kemi lindur. Në […]

Sulmi në Siri, Tusk: Europa në krah të aleatëve
Bota

Sulmi në Siri, Tusk: Europa në krah të aleatëve

Presidenti i Këshillit Europian Donald Tusk ka reaguar në lidhje me sulmin me raketa në Siri. Tusk shkroi në Twitter se Bashkimi Europian do të jetë në krah të aleatëve, në krah të drejtësisë. “Sulmet nga SHBA, Franca dhe Mbretëria e Bashkuar e bëjnë të qartë se regjimi sirian së […]