Day: April 15, 2018

Siria, Putin: Sulme të tjera në Siri shkaktojnë “kaos”
Bota

Siria, Putin: Sulme të tjera në Siri shkaktojnë “kaos”

Presidenti rus, Vladimir Putin ka deklaruar se çdo sulm tjetër nga fuqitë Perëndimore kundër Sirisë do të “dërgojë pashmangshëm drejt një kaosi në marrëdhëniet ndërkombëtare”. Putin ka bërë këtë paralajmërim më 15 prill gjatë një bisede tefonike me presidentin iranian, Hasan Rohani, bazuar në një njoftim të Kremlinit. Është raportuar […]

Siria, Putin: Sulmet tjera në Siri dërgojnë drejt “kaosit”
Bota

Siria, Putin: Sulmet tjera në Siri dërgojnë drejt “kaosit”

Presidenti rus, Vladimir Putin ka deklaruar se çdo sulm tjetër nga fuqitë Perëndimore kundër Sirisë do të “dërgojë pashmangshëm drejt një kaosi në marrëdhëniet ndërkombëtare”. Putin ka bërë këtë paralajmërim më 15 prill gjatë një bisede tefonike me presidentin iranian, Hasan Rohani, bazuar në një njoftim të Kremlinit. Është raportuar […]

Britani, fushatë për një tjetër referendum për “Brexit”
Bota

Britani, fushatë për një tjetër referendum për “Brexit”

Ka nisur fushata për një referendum të dytë Brexit në Londër. Iniciativa u mbështet nga politikanët, udhëheqësit e biznesit britanik dhe njerëz e personazhe të famshëm, të botës së artit dhe sportit. Promovuesi Andrew Adonis, një ish-qeveritar laburist, shpjegoi se qëllimi është “një votim i ri popullor mbi rezultatin e […]

Katalonja zbret në shesh: Lironi liderin Puigdemont (Foto)
Bota

Katalonja zbret në shesh: Lironi liderin Puigdemont (Foto)

Janë të paktën 315 mijë persona që kanë zbritur në rrugët e sheshet e Barcelonës për të kërkuar lirimin e liderit separatist katalanas, Carles Puigdemont, i cili ndodhet në burg në Madrid. #td_uid_1_5ad39b74150a3 .td-doubleSlider-2 .td-item1 { background: url(http://gazeta-shqip.com/lajme/wp-content/uploads/2018/04/ka-1-2-80×60.jpg) 0 0 no-repeat; } #td_uid_1_5ad39b74150a3 .td-doubleSlider-2 .td-item2 { background: url(http://gazeta-shqip.com/lajme/wp-content/uploads/2018/04/ka-2-2-80×60.jpg) 0 0 […]

SHBA, avokati djeg veten duke protestuar ndryshimet klimatike
Bota

SHBA, avokati djeg veten duke protestuar ndryshimet klimatike

Një avokat i mirënjohur amerikan ka vdekur pasi ka djegur veten në një park në Nju Jork në shenjë proteste kundër ndryshimeve klimatike. Trupi i David Buckel, 60 vjeçar është gjetur në një park në Brukllin. Përmes një letre pasi ka kryer vetëvrasje ai ka thënë se ka djegur veten […]

Turqia drejt BE-së? Anëtarësimi duket më larg se kurrë
Bota

Turqia drejt BE-së? Anëtarësimi duket më larg se kurrë

Komisioni i BE-së vazhdon ta përjashtojë pranimin e Turqisë si anëtare të BE-së. Turqia ka ndërmarrë “hapa të mëdhenj larg Bashkimit Evropian”, thuhet në raportin për përparimin e Turqisë në lidhje me mbi gjendjen e negociatave të anëtarësimit. Disa media gjermane si Welt am Sonntag shkruajnë se sipas raportit ka […]

Sërish tmerr në Indi, përdhunohet dhe vritet e mitura
Bota

Sërish tmerr në Indi, përdhunohet dhe vritet e mitura

Sërish një akt i tmerrshëm dhune kundër një minoreneje në Indi. Një e mitur nga indiane rreth 11 vjeçe, është sekuestruar, torturuar, përdhunuar dhe vrarë në shtetin e Gujaratit. Kufoma, e gjetur pranë një fushe briketi të Suratit, kishte të paktën 86 plagë, edhe në pjesët intim. Lajmi bëhet i […]

Siria, Trump: Bombardime perfekte! Asad: Jemi edhe më të bashkuar
Bota

Siria, Trump: Bombardime perfekte! Asad: Jemi edhe më të bashkuar

“Sulmet në Siri janë kryer në mënyrë aq të përkryer, me një saktësi të tillë, sa që mënyra e vetme ku mjetet e informacionit që shpërndajnë lajme false nuk i kanë reduktuar dot, por kanë përdorur shprehjen time, ‘misioni u përmbush’. E dija që do të kapeshin me këtë frazë”. […]

“Digjet” Australia, zjarri kërcënon shtëpitë në Sidnei (Video)
Bota

“Digjet” Australia, zjarri kërcënon shtëpitë në Sidnei (Video)

Qindra zjarrfikës në Australia po përballen me një zjarr të madh që raportohet se i është afruar frikshëm shtëpive në rrethinat jugore të Sidneit. Shërbimi Zjarrfikës Rural i New South Wales (RFS) tha se ishte i shqetësuar se era mund të bënte që nga flakë të lindin vatra të reja […]