Day: April 16, 2018

Cambrige Analytica ndihmoi fushatën për Brexit
Bota

Cambrige Analytica ndihmoi fushatën për Brexit

Ligjvënësit britanikë kanë publikuar të hënën të dhëna që tregojnë se grupi që ka punuar në fushatën për Brexit ka përfituar nga kompania, Cambridge Analytica. Themeluesi i kompanisë kryesore të lidhur me Cambridge Analytica, Nigel Oakes, ka thënë se kjo e fundit ka punuar në fushatën për largimin e Britanisë […]

Gjermania bën thirrje për një zgjidhje paqësore në Siri
Bota

Gjermania bën thirrje për një zgjidhje paqësore në Siri

Ministri i Jashtëm gjerman, Heiko Mass, shpreson se sulmet e SHBA në Siri do të çojnë në një përpjekje të re për të gjetur një zgjidhje paqësore të konfliktit duke hapur një “dritare për dialog”. Në një intervistë televizive publike me Ard, Mass tha se bastisjet aleate kundër forcave të […]

May para deputetëve: Sulmi në Siri ishte ligjërisht dhe moralisht i drejtë
Bota

May para deputetëve: Sulmi në Siri ishte ligjërisht dhe moralisht i drejtë

Theresa May ka thënë pasditen e sotme se ishte “ligjërisht dhe moralisht e drejtë” për Mbretërinë e Bashkuar që t’i bashkohej sulmit ajror të SHBA-ve kundër regjimit sirian për të parandaluar “vuajtjet e mëtejshme njerëzore”. Ajo u tha deputetëve se kishte “prova të qarta” se qeveria e Assad fshihej pas […]

7 të vdekur pas përleshjeve në një burg në Karolinën Jugore
Bota

7 të vdekur pas përleshjeve në një burg në Karolinën Jugore

Shtatë persona janë vrarë dhe të paktën 17 të tjerë janë plagosur seriozisht pas përleshjeve në mes të burgosurve në Karolinën Jugore, ndonëse gjendeshin nën siguri maksimale, transmeton AP. Zëdhënësi i burgut, Jeff Taillon ka njoftuar për këtë ngjarje pasi agjentët e Sektorit Shtetëror të Zbatimit të ligjit kanë ndihmuar […]

Londra denoncon: Rusët bllokojnë inspektorët në Douma. Reagon Moska
Bota

Londra denoncon: Rusët bllokojnë inspektorët në Douma. Reagon Moska

Inspektorët e armëve kimike ende nuk kanë siguruar qasje në vendin ku dyshohet se ka ndodhur sulmi me armë kimike në qytetin Duma në Siri, ka thënë delegacioni britanik në Organizatën për Ndalimin e Armëve Kimike (OPWC). Sulmi i dyshuar në Duma, jashtë Damaskut sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë ka […]

Hiqen nga tregu mbi 200 milionë vezë me salmonelë
Bota

Hiqen nga tregu mbi 200 milionë vezë me salmonelë

Më shumë se 200 milionë vezë janë tërhequr nga tregu, për shkak se janë kontaminuar nga baktere. Njoftimi është publikuar në “Food & Drug Administration” (FDA), ku thuhet se vezët e transportuara nga ferma në Karolinën e Veriut janë me salmonelë. Ky bakter mund të shkaktojë të vjella, diarre dhe […]

Ish-zonja e parë e SHBA-së sëmurë, refuzon të kurohet
Bota

Ish-zonja e parë e SHBA-së sëmurë, refuzon të kurohet

Ish-Zonja e Parë e Shteteve të Bashkuara, Barbara Bush ka probleme shëndetësore, por ajo ka refuzuar që të kurohet. “Pas disa hospitalizimesh në kohët e fundit dhe pas konsultimit me familjen dhe mjekët, zonja Bush, tani 92 vjeçe, ka vendosur të mos kërkojë trajtim shtesë mjekësor”, tha Jim McGrath., zëdhënës […]

5 arsye të mundshme pse ju nuk keni miq
Ndryshe

5 arsye të mundshme pse ju nuk keni miq

Është e mundur që ju të mos keni miq për shkak të vetëvlerësimit tuaj të ulët dhe se kjo, nga ana tjetër, varet nga mungesa e miqve. Kështu që ju e gjeni veten në një rreth vicioz për të cilin keni nevojë për ndihmë. A po ankoheni se nuk keni […]

7 ushqimet e shëndetshme që u ndihmojnë të humbni peshë
Ndryshe

7 ushqimet e shëndetshme që u ndihmojnë të humbni peshë

Mënyra se si trupi i përthith kaloritë është e ndryshme në persona të ndryshëm. Mirëpo, ka disa ushqime që ju ndihmojnë të humbni peshë, por sigurisht të kombinuara me aktivitet fizik dhe të mos abuzoni me konsumimin e tyre. Më poshtë po ju tregojmë 7 ushqimet që sipas studimeve shkencore […]

Përplasen dy avionë sportivë në Gjermani, dy të vdekur
Bota

Përplasen dy avionë sportivë në Gjermani, dy të vdekur

Të paktën dy persona kanë vdekur nga përplasja e dy avionëve sportivë në qytetin gjerman të Schwaebisch Hall. Policia citohet nga televizioni publik Swr, i cili raporton se nuk është e qartë nëse ka viktima nga incidenti. Dy avionët e përfshirë në ngjarje, për shkaqe akoma të paqarta, janë të […]