Day: April 17, 2018

Racizmi, Starbucks do të mbyllë mbi 8,000 kafene në SHBA
Bota

Racizmi, Starbucks do të mbyllë mbi 8,000 kafene në SHBA

Zinxhiri i Kafeneve Starbucks do të mbyllë më shumë se 8,000 degë të kompanisë në SHBA për një pasdite muajin e ardhshëm për të kryer trajnimin “racial bias”. Qëllimi është parandalimi i diskriminimit në dyqanet e Starbucks. Ky veprim vjen pasi firma duhet të kërkojë falje për arrestimin gjatë javës […]

SHBA, motori i avionit shpërthen në flakë, plagoset një grua
Bota

SHBA, motori i avionit shpërthen në flakë, plagoset një grua

Një avion i Southwest Airlines bëri një ulje emergjente në Aeroportin Ndërkombëtar të Filadelfias, për shkak të një motori që kishte marrë flakë. Fluturimi ishte nisur të martën në mëngjes nga aeroporti LaGuardia në Nju Jork drejt Dallasit, në shtetin e Texas. Një pasagjere u nxor dhunshëm, fatmirësisht pjesërisht, nga […]

Rusia: Laboratori kimik në Siri është i rebelëve, Macron po dezinformon
Bota

Rusia: Laboratori kimik në Siri është i rebelëve, Macron po dezinformon

Ushtria ruse ka pranuar pasditen e sotme ekzistencën e një laboratori në Douma të Sirisë, por sipas saj ai ka qenë në duar e rebelëve, të cilët e kanë përdorur për prodhimin e armëve kimike. “Një laborator kimik u gjet gjatë një inspektimi”, tha për Rossiya-24 Alexander Rodionov, zëdhënësi i […]

Edhe Italia me SHBA-të: Jo neutral, u përdorën armë kimike në Siri
Bota

Edhe Italia me SHBA-të: Jo neutral, u përdorën armë kimike në Siri

Deri pak ditë më parë ishin deklaruar neutral dhe kishin refuzuar në një farë mënyre të mbështesnin goditjen e SHBA-ve dhe aleatëve në bazat me armë kimike të Sirisë, por duket se Italia e ka ndarë mendjen për t’u rreshtuar me partnerët e saj të kahershëm. Kryeministri Paolo Gentiloni tha […]

Macron: Nuk dua që Ballkani të kthehet drejt Turqisë ose Rusisë
Bota

Macron: Nuk dua që Ballkani të kthehet drejt Turqisë ose Rusisë

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron, tha se duhet të ketë një ofertë të besueshme për Ballkanin Perëndimor, pasi, sipas tij, ekziston rreziku i rritjes së ndikimit të fuqive të huaja në vendet e rajonit. “Para nesh ka një rrezik gjeopolitik nëse Ballkani Perëndimor lëviz drejt Turqisë ose drejt Rusisë. Ky është […]

Macron apelon për mbrojtjen e demokracisë në BE
Bota

Macron apelon për mbrojtjen e demokracisë në BE

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron, u bëri thirrje evropianëve t’i rezistojnë rritjes së autoritarizmit dhe të ripërtërijnë përkushtimin e tyre ndaj demokracisë. “Nuk dua t’i përkas një brezi të të përgjumurve që kanë harruar të kaluarën e tyre”, tha Macron në një fjalim para Parlamentit Evropian në Strasburg. “Dua t’i […]

Doni të keni fëmijë? Ja kush është “sekreti”!
Ndryshe

Doni të keni fëmijë? Ja kush është “sekreti”!

Një analizë e publikuar në revistën “The Lancet”, zbulon se një ushqyerje korrekte, ul rreziqet e sëmundjeve kardiovaskulare dhe neurologjike para lindjes Jo vetëm duhani dhe alkooli, por edhe regjimi ushqimor mund të ndikojë në shëndetin e fëmijës, që në periudhën para ngjizjes. Kështu që shpjegohet në një shkrim të […]

Dashuria, 5 gjëra që s’duhet të mungojnë në një marrëdhënie
Ndryshe

Dashuria, 5 gjëra që s’duhet të mungojnë në një marrëdhënie

Të bësh që të funksionojë një marrëdhënie, nuk është kaq e lehtë, por mjafton të dimë sesi të respektojmë disa rregulla të thjeshta për të pasur një dashuri ‘on top’ Dashuria, ju e dini, kalon nëpër shumë faza dhe, sidomos kur marrëdhënia është e gjatë, jo gjithçka është fushë me […]

Eliminimi i karbohidrateve, 10 gabimet ushqimore që duhen shmangur
Ndryshe

Eliminimi i karbohidrateve, 10 gabimet ushqimore që duhen shmangur

Ndonëse bota është e pushtuar nga dieta të shëndetshme që premtojnë të na bëjnë të humbim peshë brenda pak javësh, ne vazhdojmë të bëjmë gabime elementare të ngrënies kur ushqehemi. Nutricionisti Rob Hobson ka listuar te Daily Mail ato që i përcakton si 10 mëkatet ushqimore që gjithmonë duhet t’i […]