Day: April 18, 2018

Spanjë, mbreti Juan Carlos akuzohet se fsheh një thesar në Zvicër
Bota

Spanjë, mbreti Juan Carlos akuzohet se fsheh një thesar në Zvicër

Pagat për familjen mbretërore të Spanjës janë të njohura: 236 mijë euro në vit për Felipen, 189 mijë për babanë e tij Juan Carlos. Shifrat janë pak më të ulëta për dy Mbretëreshat Letizia (130 mijë) dhe Sofje (106). Por mbreti pensionist, Juan Carlos, sipas disa deputetëve zpanjollë ka menduar […]

Çështja Skripal, Moska: Helmi Novichok u prodhua në SHBA në 2015
Bota

Çështja Skripal, Moska: Helmi Novichok u prodhua në SHBA në 2015

Rusia paraqiti ditën e sotme disa dëshmi se agjenti nervor “Novichok”, i përdorur për të helmuar ish-spiunin rus Sergei Skripal dhe vajzën Julia, u prodhua dhe patentua në SHBA si armë kimike në vitin 2015. Korrespondenti i Moskës i tha atij në Opac, Alexander Shulgin se “në dhjetor të vitit […]

Facebook “STOP” fëmijëve nën 15 vjeç, duhet “OK” i prindërve
Bota

Facebook “STOP” fëmijëve nën 15 vjeç, duhet “OK” i prindërve

Në disa vende të BE-së fëmijët ndërmjet moshës 13 dhe 15 vjeç prej tani e në vijim do të kenë nevojë për lejen e prindit ose kujdestarit që të mund të kryejnë veprime specifike në Facebook. Kjo është ajo çka kompania amerikane ka njoftuar, duke përshtatur rregullat e rrjetit social […]

Trump konfirmon dhe përshëndet takimin Pompeo-Kim në Korenë e Veriut
Bota

Trump konfirmon dhe përshëndet takimin Pompeo-Kim në Korenë e Veriut

Zërat për një takim të kreut aktual të CIA-s, Mike Pompeo, i cili së shpejti do të marrë postin e Sekretarit të Shtetit me liderin e Koresë së Veriut, Kim Jong-un kanë marrë konfirmimin zyrtar me një “cicërimë” shpresëdhënëse për denuklearizimin nga Presidenti i SHBA, Donald Trump. “Drejtori i CIA-s […]

Erdogan çon Turqinë në zgjedhje të parakohshme
Bota

Erdogan çon Turqinë në zgjedhje të parakohshme

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan ka thënë se zgjedhjet në Turqi do të mbahen më 24 qershor, më shumë se një vit më herët se që ishin planifikuar fillimisht. Ai ka thënë se shteti ka nevojë urgjente për kalim në presidencë ekzekutive. Sipas tij një ndryshim i tillë është i […]

Grushti i shtetit, Turqia dënon me burgim të përjetshëm 12 persona
Bota

Grushti i shtetit, Turqia dënon me burgim të përjetshëm 12 persona

Gjykata turke ka dënuar me burgim të përjetshëm 12 persona, të akuzuar për grushtin e shtetit. Gjykata e Krimeve të Rënda në Stamboll ka shpallur vendimin e saj në lidhje me çështjen gjyqësore të zhvilluar në pallatin e drejtësisë në Stamboll. Në këtë kuadër trupi gjykues me akuzat: “përpjekje për […]

SHBA, avionit i shpërthen motori në ajër, vdes një grua
Bota

SHBA, avionit i shpërthen motori në ajër, vdes një grua

Një pasagjere ka vdekur dhe një tjetër gati ka dalë nga dritarja e thyer e një aeroplani me 149 persona në bord në fluturimin nga Dallasi në Nju Jork. Njëri nga motorët e aeroplanit ka pësuar dëmtime gjatë fluturimit më 17 prill, kanë njoftuar autoritetet e aviacionit amerikan. Aeroplani i […]

Horoskopi, jeni tip që pëlqeni qytetin apo fshatin?
Ndryshe

Horoskopi, jeni tip që pëlqeni qytetin apo fshatin?

Në bazë të shenjës së Zodiakut, Yjet na ndihmojnë të kuptojmë se cili habitat është më i përshtatshmi për nevojat tona Kur flitet për qytet ose fshat jo të gjithë e mendojnë në të njëjtën mënyrë: ka nga ata që preferojnë ngjyrat, aromat dhe ajrin e pastër të fshatit dhe […]

Turizmi, vendet dhe qytetet më me ngjyra të planetit (Foto)
Ndryshe

Turizmi, vendet dhe qytetet më me ngjyra të planetit (Foto)

Nga Notting Hill në Murano, nga Valparaiso në Cinque Terre, një katalog i artit të gjallë Ato që e bëjnë më të veçantë një fshat të vogël ose lagjet e lashta të një qyteti janë shtëpitë, të vendosura në mes të rrugëve të ngushta dhe të lidhura me njëra-tjetrën me […]