Day: April 19, 2018

Presidenti i ri i Kubës: Nuk ka vend për kapitalizëm!
Bota

Presidenti i ri i Kubës: Nuk ka vend për kapitalizëm!

Miguel Díaz-Canel është betuar si presidenti i ri i Kubës, duke zëvendësuar Raul Castro, i cili mori drejtimin e vendit pasi vëllai i tij Fideli, që udhëhoqi revolucionin u sëmur në vitin 2006. Është hera e parë që nga revolucioni në vitin 1959 që një Kastro nuk do të jetë […]

S’ka marrëveshje Trump-Abe, Tokio do paguajë tarifën e çelikut
Bota

S’ka marrëveshje Trump-Abe, Tokio do paguajë tarifën e çelikut

Donald Trump dhe Shinzo Abe nuk gjetën një marrëveshje që do ta përjashtonte Tokion nga detyrimet amerikane për çelikun dhe aluminin, në takimin që patën mes tyre. Ata e raportuan mungesën e një arritje së bashku në fund të vizitës dy-ditore të Kryeministrit japonez në rezidencën e presidentit amerikan në […]

Merr flakë avioni me 288 persona në bord, ulje e detyruar në Atlanta (Video)
Bota

Merr flakë avioni me 288 persona në bord, ulje e detyruar në Atlanta (Video)

#td_uid_1_5ad8aee61dbf7 .td-doubleSlider-2 .td-item1 { background: url(http://gazeta-shqip.com/lajme/wp-content/uploads/2018/04/avioni-80×60.png) 0 0 no-repeat; } #td_uid_1_5ad8aee61dbf7 .td-doubleSlider-2 .td-item2 { background: url(http://gazeta-shqip.com/lajme/wp-content/uploads/2018/04/Delta-plane-fire-airport-948344-80×60.jpg) 0 0 no-repeat; } #td_uid_1_5ad8aee61dbf7 .td-doubleSlider-2 .td-item3 { background: url(http://gazeta-shqip.com/lajme/wp-content/uploads/2018/04/Delta-plane-fire-airport-1312745-80×60.jpg) 0 0 no-repeat; } 1 of 3 Një avion udhëtarësh i kompanisë DELTA shpërtheu në flakë vetëm 30 minuta pasi ishte nisur nga aeroporti […]

Kuba zgjedh Diaz Canel si pasardhës të Raul Castros
Bota

Kuba zgjedh Diaz Canel si pasardhës të Raul Castros

Parlamenti kubanez ka zgjedhur Migel Diaz Kanel si kandidatin e vetëm për zëvendësimin e Raul Kastros në krye të shtetit, një lëvizje kjo që i jep fund dominimit disadekadësh familjar. Asambleja Kombëtare, organi legjislativ i Kubës, voton sot për emërimin e Diaz Canel në postin e ri. Sidoqoftë, 86-vjeçari Raul […]

Shpërthen shtëpia në Teksas, polici shpëton për mrekulli (Video)
Bota

Shpërthen shtëpia në Teksas, polici shpëton për mrekulli (Video)

Një shtëpi shpërtheu kur një makinë u përplas me të. Policia shkoi në vendngjarje, në Teksas të SHBA-ve, pasi u njoftua për aksidentin. #td_uid_2_5ad8aee627502 .td-doubleSlider-2 .td-item1 { background: url(http://gazeta-shqip.com/lajme/wp-content/uploads/2018/04/te-1-1-80×60.jpg) 0 0 no-repeat; } #td_uid_2_5ad8aee627502 .td-doubleSlider-2 .td-item2 { background: url(http://gazeta-shqip.com/lajme/wp-content/uploads/2018/04/te-2-1-80×60.jpg) 0 0 no-repeat; } #td_uid_2_5ad8aee627502 .td-doubleSlider-2 .td-item3 { background: url(http://gazeta-shqip.com/lajme/wp-content/uploads/2018/04/te-4-80×60.jpg) 0 […]

Macron takon Merkel: Në qershor, vizion i përbashkët për BE-në
Bota

Macron takon Merkel: Në qershor, vizion i përbashkët për BE-në

“Brenda qershorit, objektivi është që të paraqesim një vizion të përbashkët për Europën”. Kështu është shprehur presidenti francez Emmanuel Macron në Berlin në një konferencë shtypi me Angela Merkelin. Macron ka cituar rrezikun që përfaqësojnë “nacionalizmat e fortë” dhe ka nënvizuar se “tani është vendimtare” të punohet për të ardhmen […]

Sulmet e 11 shtatorit, një xhihadist gjerman kapet nga kurdët sirianë
Bota

Sulmet e 11 shtatorit, një xhihadist gjerman kapet nga kurdët sirianë

Një xhihadist gjerman, i lidhur me sulmuesit e 11 shtatorit, 2001, raportohet se është arrestuar nga luftëtarët kurdë në veri të Sirisë. Një komandant i Forcave Demokratike Siriane, të mbështetura nga SHBA-ja, i tha agjencisë AFP se Mohammed Haydar Zamma, i lindur në Siri, ndodhet tashmë në paraburgim. Komandanti nuk […]

Mbi gjysmë milion refugjatë morën azil në vendet e BE-së gjatë 2017
Bota

Mbi gjysmë milion refugjatë morën azil në vendet e BE-së gjatë 2017

Sipas Eurostat, Bashkimi Europian u ka dhënë azil mbi gjysmë milioni refugjatëve në vitin 2017. Shifra është një të katërtën më e vogël, krahasuar me vitin 2016. Agjencia për Statistikat e BE-së tha se qytetarët sirianë përbëjnë numrin më të madh të azilkërkuesve të suksesshëm, vitin e kaluar, për t’u […]

Indi, grevë urie kundër përdhunimeve dhe vrasjeve
Bota

Indi, grevë urie kundër përdhunimeve dhe vrasjeve

Ishin 11 dhe 8 vjeç dy minorenet e fundit të vrarë kafshërisht në Indi. Protestat shpërthyen në rrugë dhe në mediat sociale. Qeveria akuzohet se është shumë tolerante ndaj atyre që janë fajtorë për këto krime. Por Komisioni i Nju Delhit për gratë dëshiron të bëjë më shumë. Kryetarja e […]

9 ushqime që mund të shkaktojnë urth
Ndryshe

9 ushqime që mund të shkaktojnë urth

Nëse bëhet fjalë për një çrregullim të rastit pas një përtypjeje apo një refluks të vërtetë gastro-ezofageal, bezdia mund të jetë vërtet e padurueshme, por për të lehtësuar simptomat dhe për të përmirësuar shëndetin e zorrëve mjafton të limitoni ose të eliminoni disa ushqime. Hapi i parë për të luftuar […]