Day: April 20, 2018

Lufta civile në Spanjë, baskët e ETA kërkojnë ndjesë për viktimat
Bota

Lufta civile në Spanjë, baskët e ETA kërkojnë ndjesë për viktimat

Grupi i armatosur Bask ETA ka kërkuar falje për dhimbjen në familjen e viktimave të pafajshme civile, shkaktuar nga fushata e saj e dhunshme për pavarësinë e rajonit nga Spanja. ETA është zotuar të mos përdoret më dhunë. Në një deklaratë të publikuar sot në gazetën Baske Gara dhe Berias, […]

Zgjedhjet e 2016, Demokratët në SHBA padisin Trump, Rusinë e Wikileaks
Bota

Zgjedhjet e 2016, Demokratët në SHBA padisin Trump, Rusinë e Wikileaks

Partia Demokratike në SHBA po padit Rusinë, fushatën e Trump dhe Wikileaks për komplot për të prishur zgjedhjet presidenciale të 2016-ës. Dokumentet e paraqitura në gjykatë pohojnë se fushata “me gëzim e pranoi ndihmën e Rusisë” për të fituar zgjedhjet. Presidenti Donald Trump ka mohuar në mënyrë të përsëritur bashkëpunimin […]

Times publikon listën e personave me më shumë ndikim në 2018
Bota

Times publikon listën e personave me më shumë ndikim në 2018

Revista Time ka publikuar listën e 100 personave me më së shumti ndikim në botë, duke përfshirë në numër rekord të 45 grave dhe 45 personave nën moshën 40 vjeçare. “Lista e 100 personave me më së shumti ndikim është gjithmonë reflektim i momentit derisa tani duket shumë më ndryshe […]

Putin shpreh gatishmërinë për t’u takuar me Trump
Bota

Putin shpreh gatishmërinë për t’u takuar me Trump

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, është i gatshëm të takojë homologun amerikan, Donald Trump. Kjo është konfirmuar nga ministri i Jashtëm rus, Sergei Larvov, në një intervistë për agjencinë ruse të lajmeve RIA Novosti. Shtetet e Bashkuara kanë sulmuar aleaten e Rusisë, Sirinë, javën e kaluar, nën akuzat se ushtria […]

Gjermani, policia evakuon Berlinin për asgjësim të bombës
Bota

Gjermani, policia evakuon Berlinin për asgjësim të bombës

Një zonë e madhe në qendër të Berlinit, përfshrë dhe stacionin qendror të trenit, u evakua të premten, për shkak të asgjësimit të një bombe të Luftës së Dytë Botërore. Policia i evakuoi të gjitha ndërtesat brenda rrezes prej 800 metrash, ndërsa funksionimi i autobusëve dhe i tramvajëve u ndërpre. […]

Fondacioni Soros largohet nga Budapesti, hap degë të re në Berlin
Bota

Fondacioni Soros largohet nga Budapesti, hap degë të re në Berlin

Shoqëria e Hapur e fondacionit Soros do të mbyllë zyrat e saj në Budapest dhe pritet të hapë një degë të re në Berlin. Kjo pritet të realizohet në verë bën të ditur gazeta austriake, “Die Presse”. Kryeministri hungarez, Viktor Orban e bën përgjegjës miliarderin George Soros për një plan […]

Lavrov, i sigurt: Nuk do ketë luftë mes Rusisë dhe SHBA-ve
Bota

Lavrov, i sigurt: Nuk do ketë luftë mes Rusisë dhe SHBA-ve

Vladimir Putin e Donald Trump nuk do ta lejojnë përplasjen e armatosur mes Rusisë dhe SHBA-ve. Kështu ka siguruar ministri i Jashtëm rus, Serghei Lavrov, në një intervistë për agjencinë e lajmeve Ria Novosti. “Duke folur për rrezikun e një përplasjeje ushtarake, jam i sigurt 100% që forcat e armatosura […]

Incident hekurudhor në Austri, mbi 50 të plagosur në Salcburg
Bota

Incident hekurudhor në Austri, mbi 50 të plagosur në Salcburg

Një incident hekurudhor në Austri ka sjellë plagosjen e më shumë se 50 pasagjerëve. Këta të fundit po udhëtonin me trenin e linjës së Salcburgut. Nuk dihen akoma rrethanat dhe arsyet e këtij incidenti. Policia ndodhet në vendngjarje. #td_uid_1_5ad9bb86adfa7 .td-doubleSlider-2 .td-item1 { background: url(http://gazeta-shqip.com/lajme/wp-content/uploads/2018/04/au-1-80×60.jpg) 0 0 no-repeat; } #td_uid_1_5ad9bb86adfa7 .td-doubleSlider-2 […]

SHBA, Alabama ekzekuton vrasësin 83 vjeçar
Bota

SHBA, Alabama ekzekuton vrasësin 83 vjeçar

Shteti i Alabamas ka ekzekutuar një 83 vjeçar të dënuar për vrasje me letër-bombë. Ai është i burgosuri më i vjetër që është dënuar me vdekje në kohën moderne. Autoritetet kanë thënë se Walter Leroy Moody Junior është ekzektuar me injeksion vdekjeprurës mbrëmjen e 19 prillit në Atmore, Alabama. Zyrtarët […]

Moda, 10 mënyra të thjeshta për të qenë elegante (Foto)
Ndryshe

Moda, 10 mënyra të thjeshta për të qenë elegante (Foto)

Çfarëdo rasti qoftë, mjafton vërtet pak për të qenë rrezëllitëse: zbuloni se si të keni pamjen e duhur, pa shpenzuar një sasi të madhe parash Cili prej nesh nuk dëshiron të ndihet mirë kudo që të jetë dhe me këdo që të takojë? Sa shumë e adhurojmë që të kemi […]