Day: April 21, 2018

Panik në pallatin mbretëror saudit, por është një alarm fals
Bota

Panik në pallatin mbretëror saudit, por është një alarm fals

Të shtëa me armë zjarri janë raportuar në zonën e pallatit mbretëror të Riadit, kryeqyteti i Arabisë Saudite dhe mbreti Salman u evakuua nga forcat e sigurisë dhe u fsheh në një bunker ushtarak të mbrojtur. Në Twitter, videot tregojnë dritat e ndezura të policisë në distancë dhe zhurmën e […]

Arabi Saudite, panik nga një dron-lodër në pallatin mbretëror
Bota

Arabi Saudite, panik nga një dron-lodër në pallatin mbretëror

Të shtëa me armë zjarri janë raportuar në zonën e pallatit mbretëror të Riadit, kryeqyteti i Arabisë Saudite dhe mbreti Salman u evakuua nga forcat e sigurisë dhe u fsheh në një bunker ushtarak të mbrojtur. Në Twitter, videot tregojnë dritat e ndezura të policisë në distancë dhe zhurmën e […]

Stuhia godet Moskën, vdes një fëmijë dhe plagosen 17 persona (Foto)
Bota

Stuhia godet Moskën, vdes një fëmijë dhe plagosen 17 persona (Foto)

Në stuhi tepër e fuqishme ka prekur Moskën ditët e fundit, por kulmin e ka arritur sot, ku janë raportuar edhe shumë të plagosur. Qindra pemë janë rrëzuar nga erërat e forta dhe makina janë shkatërruar, ndërsa mediat flasin për “kërdi” të bërë në Moskë. Një fëmijë ka vdekur dhe […]

Ekstremistët francezë protesta kundër emigrantëve në kufirin me Italinë
Bota

Ekstremistët francezë protesta kundër emigrantëve në kufirin me Italinë

Lëvizja franceze e ekstremit të djathtë “Generation Identitaire” ka kryer një bastisje në Alpet, pranë kufirit me Italinë, aty ku edhe emigrantët e ardhur nga Afrika tentojnë të hyjnë drejt vendit të tyre në rrugë ilegale. Njëqind militantë sipas mediave italiane ka zbritur në terriorin e Colle della Scala, ende […]

Inspektorët kimikë të OPCW futen në Douma të Sirisë
Bota

Inspektorët kimikë të OPCW futen në Douma të Sirisë

Ekspertët ndërkombëtar të agjencisë për monitorimin e armëve kimike, kanë arritur në vendin ku dyshohet se më 7 prill është kryer sulm kimik, në qytetin sirian Duma, ka njoftuar Ministria e Jashtme ruse. Inspektorët e Organizatës për Ndalimin e Armëve Kimike kanë arritur në Duma, që gjendet në afërsi të […]

Kim braktis testet bërthamore, Perëndimi: Lajm i mirë për botën
Bota

Kim braktis testet bërthamore, Perëndimi: Lajm i mirë për botën

Njoftimi i Koresë së Veriut se do të ndalojë testet bërthamore dhe raketore është pritur me ovacione në Perëndim, por edhe në hapësirën e gjerë ndërkombëtare. “Prej 21 prillit, Koreja e Veriut do të ndalojë testet bërthamore dhe lëshimin e raketave balistike ndërkontinentale”, tha Kim Jong-un sot. Udhëheqësi Kim Jong-un […]

India miraton dënimin me vdekje për rastet e përdhunimit të fëmijëve
Bota

India miraton dënimin me vdekje për rastet e përdhunimit të fëmijëve

Qeveria në Indi ka miratuar një urdhëresë ku kërkohet që për rastet e përdhunimit të fëmijëve, të aplikohet dënimi kapital. Kryeministri Narendra Modi ka njoftuar se Ligjit për mbrojtjen e fëmijëve nga krimet seksuale do t’i shtohet amendamenti i dënimit me vdekje, për personat që dhunojnë seksualisht fëmijët nën moshën […]

Princi Charles, kreu i radhës i Commonwealth
Bota

Princi Charles, kreu i radhës i Commonwealth

Princi i Uellsit do të jetë udhëheqësi i radhës i Commonwealthit. Mbretëresha Elizabeth ka thënë se është dëshirë e saj e sinqertë që princi Charles ta pasojë atë një ditë. Roli nuk është i trashëguar dhe nuk do të kalonte automatikisht te Princi i Uellsit pas vdekjes së Mbretëreshës. Udhëheqësit […]

Avionët, pse nuk ndjekim udhëzimet e sigurisë para fluturimit?
Ndryshe

Avionët, pse nuk ndjekim udhëzimet e sigurisë para fluturimit?

‘Selfie’ i Marty Martinez gjatë uljes emergjente të fluturimit “Southwest”: ai dhe të paktën dy pasagjerë të tjerë, e kanë vendosur maskën në mënyrë të gabuar Rasti i incidentit të avionit në SHBA dhe maskat e oksigjenit të mbajtura keq. Udhëtarët injorojnë asistentët  e fluturimit. Ekspertët: Problem që duhet të […]