Day: April 22, 2018

Turqi, partitë opozitare sfidojnë presidentin Erdogan
Bota

Turqi, partitë opozitare sfidojnë presidentin Erdogan

Pesëmbëdhjetë deputetë turq nga partia kryesore opozitare CHP, kanë shkuar në Partinë Iyi, në mënyrë që kjo parti të mund të garojë në zgjedhjet e parakohshme parlamentare, që janë thirrur nga presidenti Recep Tayyip Erdogan. Erdogan ka shpallur zgjedhjet e parakohshme parlamentare dhe presidenciale për 24 qershor. Zgjedhjet e rregullta […]

Rusi, vriten nëntë terroristë të dyshuar në Dagestan
Bota

Rusi, vriten nëntë terroristë të dyshuar në Dagestan

Rusia thotë se nëntë kryengritës në rajonin e Dagestanit janë vrarë nga policia, pasi dyshohej se po planifikonin akt terrorist gjatë një feste në muajin maj. Komitetit anti-terror rus ka shkruar në ueb-faqen e tij se ka pranuar informacione se militantët po planifikonin një sulm. Ata, sipas autoriteteve ruse, ishin […]

Dialogu, Trump: Përparim dhe shpresë me Korenë e Veriut
Bota

Dialogu, Trump: Përparim dhe shpresë me Korenë e Veriut

Presidenti Donald Trump thotë se Shtetet e Bashkuara nuk kanë premtuar asnjë lëshim para takimit të planifikuar me udhëheqësin e Koresë së Veriut Kim Jong Un, ndërkohë që Pheniani sapo ka njoftuar se ka reduktuar programin e tij bërthamor. Presidenti amerikan postoi në Twitter një koment ku thotë: “Ne nuk […]

Nikaragua, vritet një gazetar që filmonte protestat në shesh
Bota

Nikaragua, vritet një gazetar që filmonte protestat në shesh

Ditë të tëra protestash në Nikaragua kundër ndryshimit të sistemit të sigurimeve shoqërore të vendit rezultoi në vdekjen e të paktën 10 personave. Ndër viktimat është edhe një gazetar i cili u vra ndërsa ishte në transmetim të drejtpërdrejtë në Facebook. Sipas grupeve të të drejtave të njeriut, në Nikaragua […]

Gjermani, Schulz do zëvendësohet nga një femër në krye të SPD
Bota

Gjermani, Schulz do zëvendësohet nga një femër në krye të SPD

Andrea Nahles Pas rezultateve më të dobëta në historinë e Partisë Socialdemokrate, që nga viti 1933, kryetari i mëparshëm i SPD Martin Schulz ishte nën presion të partisë de opinionit. Fillimisht vendosi të mos futet në koalicion me CDU/CSU dhe kancelaren Merkel. Por më vonë udhëhoqi negociatat me Merkelin dhe […]

Të shtëna në një restorant në SHBA, 3 të vdekur e 4 të plagosur
Bota

Të shtëna në një restorant në SHBA, 3 të vdekur e 4 të plagosur

Një person i armatosur ka hapur zjarr  në një restorant të periferisë së Nashville, në Tenesi të SHBA-ve. Bilanci është tre të vrarë dhe të paktën katër të plagosur. Lajmi bëhet i ditur nga policia, e cila ka saktësuar që “një klient është përballur me agresorin dhe i ka hequr […]

Francë, evakuohet ishulli turistik vetëm për një…grindje! (Foto)
Bota

Francë, evakuohet ishulli turistik vetëm për një…grindje! (Foto)

“Dua të vras policët”. Është ky kërcënimi që ka sjellë evakuimin e plotë të ishullit të vogël turistik Mont-Saint-Michel, por pas alarmit që solli mbylljen e përkohshme të lokalitetit të njohur francez, është një grindje banale. Siti “nuk paraqet asnjë rrezik”, – ka siguruar perfektja Manica, Jean-Marc Sabathè, duke njoftuar […]

Siri, gjendet një varrezë masive me rreth 200 trupa të pajetë
Bota

Siri, gjendet një varrezë masive me rreth 200 trupa të pajetë

Një varrezë masive e përbashkët që mund të mbajë deri në 200 trupa të pajetë është zbuluar në Raka, ish-kryeqyteti i ISIS-it në veri të Sirisë. Lajmi është konfirmuar nga një funksiona i lartë i qytetit, Abdallah al-Eriane, sipas asaj që raporton televizioni Al Arabiya. Sipas Al-Eriane, “rreth 50 trupa […]

Ankaraja kërkon të ulë tensionet, Erdogan: Greqia fqinji ynë
Bota

Ankaraja kërkon të ulë tensionet, Erdogan: Greqia fqinji ynë

Në prag të zgjedhjeve të parakohshme që shpalli para disa ditësh, presidenti turk Rexhep Tayyip Erdogan, gjatë një interviste që është transmetuar nga të gjitha kanalet televizive të Turqisë, i është referuar midis të tjerash edhe krizës greko-turke, duke deklaruar se Ankaraja nuk kërkon të rrisë tensionet në Egje. “Ne […]

Armeni, ndalohet lideri i opozitës, vendi përfshihet nga protestat
Bota

Armeni, ndalohet lideri i opozitës, vendi përfshihet nga protestat

Lideri i protestave në Armeni, Nikol Pashianian është ndaluar nga policia dhe është dërguar në stacion policor. Ai u arrestua pak kohë pasi bisedimet në mes të tij dhe kryeministrit, Serzh Sarkisian dështuan. Pashinian është konfrontuar me zyrtarët policorë gjatë protestës. Policia ka përdorur bomba tymi për të ndaluar protestuesit. […]