Day: April 23, 2018

Furgoni përplas këmbësorët, 9 të vdekur në Toronto (Foto-Video)
Bota

Furgoni përplas këmbësorët, 9 të vdekur në Toronto (Foto-Video)

Me dhjetëra këmbësorë janë përplasur nga një furgon që sipas dëshmitarëve ishte ngjitur mbi trotuar. Mjeti ishte larguar nga vendngjarja pas incidentit në një zonë të shumë-frekuentuar në veri të qytetit kanadez të Torontos. Një dëshmitar ka treguar se drejtuesi ka ecur për rreth 100 metra duke i goditur këmbësorët […]

Kanada, furgoni hyn me shpejtësi në pedonale, disa të plagosur
Bota

Kanada, furgoni hyn me shpejtësi në pedonale, disa të plagosur

Disa këmbësorë kanë mbetur të plagosur pasi janë përplasur nga një furgon në Kanada. Incidenti i rëndë ndodhi në një pedonale të populluar, bëri me dije policia. Ngjarja u shënua rreth orës 13.30 me orën lokale. Policia ka evakuuar zonën dhe u ka bërë thirrje njerëzve të shmangim kalimin në […]

Dyshime për korrupsion në Këshillin e Europës
Bota

Dyshime për korrupsion në Këshillin e Europës

Azerbajxhani autokrat me sa duket është përpjekur prej vitesh që të blejë politikanë evropianë. Sinjale për këtë ka pasur prej kohësh. Në fokus: ish-organizata lobiste e politikanit të CSU-së, Eduard Lintner. Në vitin 2013, ish-deputeti i Bundestagut i CSU-së, Eduard Lintner drejtoi një mision vëzhgues zgjedhjesh në Azerbajxhan. Vlerësimi i […]

Macron pritet të mbrojë marrëveshjen bërthamore gjatë vizitës në SHBA
Bota

Macron pritet të mbrojë marrëveshjen bërthamore gjatë vizitës në SHBA

Mospajtimet për marrëveshjen bërthamore e Iranit, e arritur me fuqitë botërore, pritet të jenë temë kryesore, gjatë vizitës së presidentit francez, Emmanuel Macron në Shtetet e Bashkuara këtë javë. Macron ka arritur sot në Uashington, për një vizitë tre ditore, teksa presidenti amerikan, Donald Trump ka vendosur 12 majin, si […]

Dorëhiqet kryeministri i Armenisë pas 11 ditë protestash
Bota

Dorëhiqet kryeministri i Armenisë pas 11 ditë protestash

#td_uid_1_5addeb5a19bbb .td-doubleSlider-2 .td-item1 { background: url(http://gazeta-shqip.com/lajme/wp-content/uploads/2018/04/og-serzh-sargsyan-6013-80×60.jpg) 0 0 no-repeat; } #td_uid_1_5addeb5a19bbb .td-doubleSlider-2 .td-item2 { background: url(http://gazeta-shqip.com/lajme/wp-content/uploads/2018/04/0b91ee623582460bbf410cecac463048_18-80×60.jpg) 0 0 no-repeat; } #td_uid_1_5addeb5a19bbb .td-doubleSlider-2 .td-item3 { background: url(http://gazeta-shqip.com/lajme/wp-content/uploads/2018/04/DbYerJQX4AAyHxN-80×60.jpg) 0 0 no-repeat; } #td_uid_1_5addeb5a19bbb .td-doubleSlider-2 .td-item4 { background: url(http://gazeta-shqip.com/lajme/wp-content/uploads/2018/04/91423686-80×60.jpg) 0 0 no-repeat; } 1 of 4 Generated by IJG JPEG Library Televizioni shtetëror […]

Aksident me autobus, 32 turistë të vdekur në Korenë e Veriut
Bota

Aksident me autobus, 32 turistë të vdekur në Korenë e Veriut

Zyrtarët kinezë kanë thënë se 32 turistë kinezë dhe katër verikoreanë kanë vdekur pas përplasjes së autobusit në Korenë Veriore. Zëdhënësi i ministrisë së Jashtme kineze, Lu Kang ka thënë gjatë një konferece të rregullt për media se aksidenti ka ndodhur një ditë më parë në provincën veriore, Hwanghae në […]

Zbuloni gjërat më të çuditshme të harruara në taksi
Ndryshe

Zbuloni gjërat më të çuditshme të harruara në taksi

Dhëmbë false, bizhuteri dhe veshje dasme Nëse në pranverë, shtohet shpërqendrimi dhe konfuzioni, nuk ka shpëtim për ata që harrojnë sendet e tyre personale, të zakonshme dhe të jashtëzakonshme, gjatë gjithë vitit. Një studim nga “Uber”, ka identifikuar se cilat janë vendet ku ata kanë humbur më shpesh sende personale, […]

Dënohet në Belgjikë terroristi i sulmit në Paris
Bota

Dënohet në Belgjikë terroristi i sulmit në Paris

Një gjykatë belge ka dënuar Salah Abdeslam, i vetmi i dyshuar i mbijetuar nga sulmet terroriste të Parisit të vitit 2015. Abdeslam, i cili u arrestua gjatë një përleshje me policinë dhe i pandehuri tjetër, Sofien Ayari, u gjetën të dy fajtorë për akuzat e vrasjes në tentativë për terrorizëm. […]

Këto janë “kombinimet fatale” që shkurtojnë jetën
Ndryshe

Këto janë “kombinimet fatale” që shkurtojnë jetën

Dihet se pirja e duhanit të bën keq, duke qenë i ulur dhe duke pirë shumë alkool; ajo që nuk është njohur deri tani është se sa shumë “përzierjet” e zakoneve të këqija vërtet ndikojnë në rritjen e mundësisë për një vdekje të parakohshme. Këto të panjohura i sqaron një […]

Ujë i ngrohtë apo i ftohtë? Përfitimet dhe dëmet
Ndryshe

Ujë i ngrohtë apo i ftohtë? Përfitimet dhe dëmet

Trupi i një të rrituri përbëhet nga 50-60 për qind ujë. Ai është jetësor për shëndetin tonë dhe luan rol kryesor në funksionim normal të trupit. Por, pyetja që na mundon të gjithë është, si duhet ta pimë atë, të ngrohtë apo të ftohtë? Shumë prej nesh kanë tendencën për […]