Day: April 24, 2018

Fb heq thuajse 2 mln postime të lidhura me ISIS-in dhe Al Kaedën
Bota

Fb heq thuajse 2 mln postime të lidhura me ISIS-in dhe Al Kaedën

Në 3-mujorin e parë të vitit 2018, “Facebook” ka individualizuar 1.9 milionë përmbajtje të lidhura me ISIS-in dhe Al Kaedën, rreth dyfishi në krahasim me atë të 3-mujorit të parë të vitit të shkuar. Siç shpjegohet nga platforma teknologjike në një komunikatë, pjesa më e madhe e postimeve janë hequr […]

Masakra në Toronto, autori akuzohet për vrasje me qëllim
Bota

Masakra në Toronto, autori akuzohet për vrasje me qëllim

Alek Minassian, 25-vjeçari me origjinë armene, drejtuesi i furgonit që në Toronto përplasi për vdekje 10 kalimtarë, ka dalë përpara një gjykate. I dyshuari akuzohet për vrasje me qëllim dhe për tentativë vrasjeje për 15 personat e plagosur. Ndërkohë që është identifikuar viktima e parë e incidentit, ajo është Anne […]

Trump paralajmëron Iranin dhe “thërret” Kim Jong-un
Bota

Trump paralajmëron Iranin dhe “thërret” Kim Jong-un

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump ka paralajmëruar se Irani do të ketë “probleme më të mëdha sesa ka pasur më herët”, nëse rinisë programin bërthamor. Duke folur në Shtëpinë e Bardhë gjatë takimit me presidentin francez, Emmanuel Macron, Trump ka thënë se marrëveshja bërthamore e arritur më 2015, […]

Erdogan planifikon të mbajë tubime zgjedhore në Evropë
Bota

Erdogan planifikon të mbajë tubime zgjedhore në Evropë

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan tha sot se planifikon të mbajë tubime zgjedhore në Evropë muajin e ardhshëm, por nuk tregoi se në cilat shtete do t’i mbajë këto tubime. Erdogan, gjatë një takimi të partisë së tij Partia për Drejtësi dhe Zhvillim (AKP) tha se këto tubime janë planifikuar […]

Merkel mbron tezën e pranimit të 10.000 refugjatëve të OKB-së
Bota

Merkel mbron tezën e pranimit të 10.000 refugjatëve të OKB-së

Deklarata e Angela Merkel u bë të hënën përballë pranimit nga Gjermania të 10.000 azilkërkuesve, të cilësuar si veçanërisht në mbrojtje nga Agjencia e Kombeve të Bashkuara për Refugjatët (UNHCR). Kancelarja e karakterizoi këtë si një përpjekje për të hapur rrugë ligjore për refugjatët drejt Gjermanisë – për të parandaluar […]

Merkel mbroën tezën e pranimit të 10.000 refugjatëve të OKB-së
Bota

Merkel mbroën tezën e pranimit të 10.000 refugjatëve të OKB-së

Deklarata e Angela Merkel u bë të hënën përballë pranimit nga Gjermania të 10.000 azilkërkuesve, të cilësuar si veçanërisht në mbrojtje nga Agjencia e Kombeve të Bashkuara për Refugjatët (UNHCR). Kancelarja e karakterizoi këtë si një përpjekje për të hapur rrugë ligjore për refugjatët drejt Gjermanisë – për të parandaluar […]

Samiti i dy Koreve, liderëve do ju shërbehen pjata speciale (Foto)
Bota

Samiti i dy Koreve, liderëve do ju shërbehen pjata speciale (Foto)

Kim Jong-un, udhëheqësit të Koresë së Veriut në darkën e punës në samitin me Korenë e Jugut që besohet se do t’i hapë rrugë denuklearizimit të vendit komunist, do t’i shërbehet një gjellë e veçantë me patate zvicerane, në një përpjekje të dukshme për t’i kujtuar atij vitet e shkollës […]

Tërmet në Turqi, dhjetëra të plagosur
Bota

Tërmet në Turqi, dhjetëra të plagosur

Një tërmet me magnitudë 5.1 ballë ka goditur provincën Adiyaman, në juglindje të Turqisë. Sipas mediave turke tërmeti ka qenë në thellësi prej 10 kilometrash. Zyrtarët në Turqi kanë njoftuar se rreth 35 persona janë lënduar. Ministria e Shëndetësisë së Turqisë deklaroi se të plagosurit janë duke marrë trajtim mjekësor […]

Mbretëresha “e pavdekshme”, disa rekorde të Elizabeth II
Ndryshe

Mbretëresha “e pavdekshme”, disa rekorde të Elizabeth II

Sapo ka mbushur 92-vjeçe! Në 66 vitet e saj të sundimit, 13 presidentë amerikanë janë ndryshuar në Shtëpinë e Bardhë Zgjerohet, me vazhdimin e mbretërimit të saj, lista e rekordeve të Elizabeth II, e cila ka një jetë kaq të gjatë: është e para monarke e Britanisë së Madhe që […]