Day: April 25, 2018

Macron sulmon nacionalizmin në fjalimin para kongresit amerikan
Bota

Macron sulmon nacionalizmin në fjalimin para kongresit amerikan

Në një fjalim para Kongresit amerikan, ditën e tretë dhe të fundit të vizitës së tij zyrtare në Shtetet e Bashkuara, Presidenti francez Emmanuel Macron, tha se sfidat ndërkombëtare të shekullit mund të zgjidhen me bashkëpunim dhe se roli i Shteteve të Bashkuara është i domosdoshëm. Para një sesioni të […]

Masakroi gazetaren dhe e hodhi në det, burg përjetë shpikësit danez
Bota

Masakroi gazetaren dhe e hodhi në det, burg përjetë shpikësit danez

Shpikësi danez, Peter Madsen, u dënua me burgim të përjetshëm për vrasjen e gazetares suedeze, Kim Wall, në nëndetësen e tij. Prokurorët thanë se Madsen e ka planifikuar vrasjen e 30-vjeçares të cilën më pas e kishte masakruar duke i prerë kokën. Mbetjet e saj trupore janë gjetur nga policia […]

Pakti bërthamor, Irani – Perëndimit: S’keni të drejtë ta ndryshoni
Bota

Pakti bërthamor, Irani – Perëndimit: S’keni të drejtë ta ndryshoni

Presidenti iranian Hassan Rouhani ka vënë në pikëpyetje legjitimitetin e përpjekjeve nga SHBA dhe aleatët e saj evropian për të ndryshuar një marrëveshje bërthamore me vendin e tij. Udhëheqësit amerikanë dhe francezë njoftuan të martën se po punonin për një “marrëveshje të re” që do të zgjeronte kushtet e marrëveshjes […]

Indi, burg përjetë mësuesit të njohur të fesë, përdhunoi besimtaren
Bota

Indi, burg përjetë mësuesit të njohur të fesë, përdhunoi besimtaren

Një mësuesi të njohur të fesë në Indi, që pretendon se ka miliona ndjekës në mbarë botën i është dhënë dënim me burg përjetë, pasi akuzohet për përdhunimin e një vajze 16-vjeçare. Sipas gjykatës, Asaram Bapu kreu përdhunimin në vitin 2013 në ashramin e tij në qytetin verior të Jodhpurit. […]

Horoskopi, makina e duhur për çdo shenjë zodiakale
Ndryshe

Horoskopi, makina e duhur për çdo shenjë zodiakale

A jeni tip që pëlqeni makina supersportive si Dashi apo preferoni të udhëtoni rehat si Bricjapi? Tregu i makinave sot ofron një zgjedhje të gjerë dhe shumë prodhues të makinave ofrojnë një varg modelesh për t’i kënaqur të gjithë. Ka makina që përgjithmonë do të mbeten një ëndërr, por ëndrrat […]

Nga zemra te lëkura, 8 arsye pse seksi na bën mirë
Ndryshe

Nga zemra te lëkura, 8 arsye pse seksi na bën mirë

Gjithashtu ësht mbrojtës kundër dhimbjes dhe stresit, si dhe ndihmon gjumin Të kesh një jetë seksuale aktive është një ilaç, thotë shkenca. Ka tetë arsye pse seksi është i mirë për shëndetin: nga efektet pozitive në gjumë dhe tru në veprimet e tij ‘anti-plakje’ dhe është mbrojtës për sistemin kardiovaskular. […]

Afganistan, talebanët njoftojnë nisjen e ofensivës pranverore kundër SHBA
Bota

Afganistan, talebanët njoftojnë nisjen e ofensivës pranverore kundër SHBA

Talebanët në Afganistan kanë njoftuar sot fillimin e ofensivës pranverore kundër “amerikanëve dhe aleatëve të tyre”. Në një deklaratë, komisioni ushtarak i talebanëve thekson se fillon operacionin vjetor, të quajtur ‘Al Khandaq’, një ditë pasi një sërë sulmesh ndodhën në tre krahina dhe kanë shkaktuar vdekjen e dhjetëra njerëzve. 25 […]

Pakistan, 8 ushtarë të vdekur nga sulmet kamikaze në Quetta
Bota

Pakistan, 8 ushtarë të vdekur nga sulmet kamikaze në Quetta

Të paktën tetë anëtarë të forcave të sigurisë pakistaneze vdiqën dhe 15 të tjerë u plagosën, për shkak të shpërthimit të tre kamikazëve vetëvrasës, të cilët ishin shpërndanë në zona të ndryshme të Quetta, kryeqyteti i provincës Baluchistan. Objektivi i bombarduesve, raportoi ushtria, ishin agjentë policorë dhe paraushtarakë të Korpusit […]

Takimi me Macron, Trump: Irani probleme nëse rinis programin bërthamor
Bota

Takimi me Macron, Trump: Irani probleme nëse rinis programin bërthamor

Presidenti i SHBA Donald Trump dhe homologu i tij francez Emmanuel Macron kanë arritur mes tyre akordin për një marrëveshje të rimodeluar për programin bërthamor të Iranit. Pas bisedimeve në SHBA, Trump, i cili është skeptik për marrëveshjen që u arrit në vitin 2015, e vendosi theksin tek “realizimi i […]