Day: April 26, 2018

Gjermania do të rishikojë mbi 4 mijë vendime për azil politik
Bota

Gjermania do të rishikojë mbi 4 mijë vendime për azil politik

Gjermania do të rishikojë mijëra vendime për azil politik, ka thënë sot një zyrtar, teksa prokurorët po hetojnë një zyrtar i migracionit, i cili dyshohet se ka miratuar aplikacione që nuk kanë përmbushur kriteret. Mbi një milion emigrantë, që janë larguar nga konflikti në Lindjen e Mesme kanë ardhur në […]

SHBA, Pompeo konfirmohet si sekretar i shtetit
Bota

SHBA, Pompeo konfirmohet si sekretar i shtetit

Senati amerikan konfirmoi të enjten Mike Pompeo në postin e sekretarit të shtetit me gjithë kundërshtimet e demokratëve, të cilët kanë vënë në pikëpyetje disa qëndrime të tij të vijës së ashpër në politikën e jashtme dhe disa deklarata rreth grupeve të pakicave. Sekretari i ri Pompeo do të zëvendësojë […]

OKB: Shumë pacientë me kancer, pasojë e Çernobilit
Bota

OKB: Shumë pacientë me kancer, pasojë e Çernobilit

Një e katërta e pacientëve me kancer në tiroide, të cilët kanë qenë fëmijë në kohën e aksidentit në Çernobil, janë me gjasë pasojë e dozave të larta të rrezatimit nga kjo fatkeqësi. Kështu vlerëson Komiteti Shkencor i Kombeve të Bashkuara për Efektet e Rrezatimit Atomik në raportin e publikuar […]

Rregullat e reja të Shengenit, çfarë duhet të dini para udhëtimit
Bota

Rregullat e reja të Shengenit, çfarë duhet të dini para udhëtimit

Shumë vende nuk janë pjesë e Bashkimit Europian, qytetarët e të cilëve gjithsesi mund të futen në zonën “Schengen” të BE-së pa pasur nevojë për t’u pajisur me një vizë. Specifikisht janë 60 vende të tilla (sipas të dhënave të gushtit 2017) të cilat nuk janë në BE, por mund […]

Nigeri, 160 të mitur shpëtohen nga “fabrika e fëmijëve”
Bota

Nigeri, 160 të mitur shpëtohen nga “fabrika e fëmijëve”

Më shumë se 160 fëmijë janë shpëtuar nga një “fabrikë fëmijësh” dhe dy jetimore të paregjistruara në qytetin kryesor të Nigerisë, Lagos. Lajmin e ka bërë të ditur një zyrtar lokal. Agbola Dabiri shtoi se “disa nga foshnjat dhe të miturit ishin abuzuar seksualisht” Teksa për vendet e Perëndimit termi […]

BE rregulla kundër “fake news”, ndihmë mediave për informacion cilësor
Bota

BE rregulla kundër “fake news”, ndihmë mediave për informacion cilësor

Për “fake news” vjen një përgjigje e shumëpritur nga Europa, me masa që pritet të merren për rrjetet sociale Facebook dhe Twitter, e që ndihmon mediat tradicionale për të mbështetur informacionin cilësor. Për më tepër, krijohet platforma e parë e BE-së për kontrolluesit e certifikuar të cilësisë së informacionit. Megjithatë, […]

Shitjet e “Facebook”-ut rriten, pavarësisht skandalit të privatësisë
Bota

Shitjet e “Facebook”-ut rriten, pavarësisht skandalit të privatësisë

Shitjet tremujore të Facebook-ut u rritën ndjeshëm, pavarësisht një skandali me të dhënat e përdoruesve. Kompania tha se të ardhurat janë rritur në 11.9 miliardë dollarë në tre muajt e parë të vitit, krahasuar me 8 miliardë në periudhën e njëjtë të vitit të kaluar. “Pavarësisht përballjes me sfida të […]

Marrëdhënie, 12 ‘kambanat e alarmit’ që ju i keni injoruar
Ndryshe

Marrëdhënie, 12 ‘kambanat e alarmit’ që ju i keni injoruar

  Kur vërtet dëshironi që një lidhje sentimentale të funksionojë, është e lehtë të injoroni karakteristikat jo-aq-inkurajuese të partnerit. Ndoshta do ta gjesh veten duke justifikuar sjelljet e tij negative ose duke injoruar të gjitha ato sinjale që thonë se në afat të gjatë ai nuk do të jetë një […]

Autobusi përplaset me trenin, 13 fëmijë të vdekur në Indi
Bota

Autobusi përplaset me trenin, 13 fëmijë të vdekur në Indi

Trembëdhjetë fëmijë kanë humbur jetën në Indi, pasi autobusi me të cilin ktheheshin në shtëpi nga shkolla, u përplas me një tren në shtetin verior të Uttar Pradesh. Policia indiane sqaron se autobusi ishte duke udhëtuar në një kalim hekurudhor kur ndodhi aksidenti. Incidenti vjen pas javë pasi 24 fëmijë […]

Macron në SHBA: Mbyllja e derës ndaj botës, nuk ndalon evolucionin e saj
Bota

Macron në SHBA: Mbyllja e derës ndaj botës, nuk ndalon evolucionin e saj

Presidenti francez Emmanuel Macron përdori fjalimin e tij në Kongresin amerikan për të dënuar nacionalizmin dhe izolacionizmin. Macron tha se politika të tilla përbëjnë një kërcënim për prosperitetin global. Fjalimi u interpretua gjerësisht si një sulm me takt kundër politikës së Donald Trump. “Izolimi, tërheqja dhe nacionalizmi mund të jenë […]